wyszukanie zaawansowane

Psychologia

Jak przeżywamy emocje?

12.04.2010

Wszyscy przeżywamy emocje. Czasem towarzyszą nam odczucia przyjemne, jak radość, spokój czy euforia, czasami przeżywamy smutek, lęk i przygnębienie. Nastrój wydaje się jednak czymś nieco innym niż sam afekt – stanem gotowości lub nastawieniem sprzyjającym odczuwaniu przyjemnych bądź nieprzyjemnych wzruszeń.

Istnieje wiele definicji nastroju oraz emocji. Tendencja jest jednak podobna: o ile emocjom towarzyszy duży wydatek energetyczny, są one przeżywane silnie, o tyle nastrój wydaje się być pewną dyspozycją, uśpioną możliwością pojawienia się silniejszego afektu.Niektórzy są także zdania, iż o ile do odczuwania emocji skłaniają nas przede wszystkim warunki zewnętrzne – sytuacje w jakich się znajdujemy, o tyle nastrój może być cechą związaną z życiem wewnętrznym oraz procesami zachodzącymi wewnątrz naszego organizmu.

Wiąże się z tym fakt, że emocje są ściśle ukierunkowane na dany obiekt lub zdarzenie: czujemy euforię w związku ze spotkaniem z ukochaną osobą, rozpacz po utracie przyjaciela. Nastrój natomiast może sprawiać wrażenie niezwiązanego z sytuacją zewnętrzną uczucia, intuicji czy ogólnego nastawienia.

Ponadto emocje charakteryzują się wysoką zmiennością – przeżywamy je przez kilka chwil. Możemy szybko i płynnie przejść – na przykład – z odczuwania smutku do odczuwania złości. Nastrój natomiast może towarzyszyć nam prawie nnie przez kilka godzin, dni lub nawet tygodni.

Przeczytaj też: Nie polecieli. Dostali drugie życie.

1 2 3
Tagi: emocjenastrójsmuteklęk
REKOMENDACJA
2010-04-14 13:33:59
~hbjdfhg

Tu się nie ma co roztkliwiać. Spadniesz na same dno emocjonalnego dołka, sam/a odbijesz się od dna, ale juz pozbawiony/a wszelkich uczuć pójdziesz dalej, abo już się nigdy z tego nie podniesiesz i juz Ciebie po prostu nigdy nie bedzie.

2010-04-14 13:24:10
~juzinek

Jakie emocje-teraz nie mam.Ale czasem jak pochlam ,ta zrzędzi i puknę starą to potem za nią łaże i skomle i to są moje emocje.Na policje albo do doktora pójdzie i kolejne emocje.Ale jeszcze nie poszła i pewno nie pójdzie.Troje dzieciaki i co by narobiła sama

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.