wyszukanie zaawansowane

Psychologia

Dlaczego warto znać mowę ciała?

12.04.2010

Komunikacja ludzka przebiega na dwóch podstawowych poziomach: werbalnym i niewerbalnym.

Pierwszy z nich, polega na porozumiewaniu się z otoczeniem za pomocą słów i ten poziom jest nam najbardziej znany i bliski. Komunikaty niewerbalne to z kolei mowa ciała, czyli gesty, mimika, sposób poruszania się, ułożenie naszych rąk i nóg oraz ogólna postawa ciała. Mowa ciała często bywa nieuświadomiona i w pewien sposób ciało może samodzielnie komunikować się z otoczeniem bez naszej świadomej wiedzy!

Modeli komunikacji ludzkiej jest wiele. Warto jednak zwrócić uwagę na pewien model, który integruje oba poziomy komunikacji. Zakłada się tu, że wymiana informacji przebiega na wielu różnych płaszczyznach jednocześnie. Wyobraźmy sobie dwoje ludzi, którzy rozmawiają. Podstawowym kanałem, w którym przebiega wymiana informacji byłaby zatem mowa: jeden coś mówi, a drugi słucha i odpowiada.Jednakże, nie zawsze jest tak, że mówimy wszystko, co mamy na ten temat do powiedzenia (np. z uwagi na to, by nie zranić drugiej osoby lub ze strachu). Jednak te nasze stłumione myśli gdzieś tam są i też próbują się wyrazić! Mogą one to zrobić np. poprzez ciało. Jeśli ktoś nas pyta „Jak się masz?”, a my odpowiadamy „dobrze”, ale w rzeczywistości wcale nie czujemy się tak świetnie, to złe samopoczucie może objawić się właśnie w mowie ciała.

Przeczytaj koniecznie:   Jak krytykować?

1 2 3 4
REKOMENDACJA
2010-05-22 10:46:34
~www.odchudzamskutecznie.com.pl

JA POMAGAM WSKOCZYĆ W WYMARZONY ROZMIAR-Nic tak nie pomaga jak zdrowy rozsądek i odpowiednia dieta.Szczupła sylwetka i pozostawanie w dobrej formie kojarzy się z ciężką pracą i odmawianiem sobie wszystkiego, co dobre. Tymczasem istnieje cała masa rzeczy, które możemy robić, by poprawić swój wgląd i kondycję, a które są przyjemne.Wyobraź sobie że jedząc swoje ulubione dania też stracisz na wadze.Nie wierzysz przekonaj się.Polecam

2010-05-22 10:27:13
~ula

A jak ktos zaklada reke na reke to tworzy obwód zamkniety i jest osoba zamknieta. nuda jakich malo

2010-05-22 10:01:34
~Chomikuj

200,000,000 plików! - dlaczego jeszcze nie korzystasz? http://chomikuj.pl/?page=221848

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.