wyszukanie zaawansowane

Psychologia

Co jest normalne w seksie?

10.06.2010

Seks jest tematem tabu, trudno nam o nim rozmawiać, a i edukacja w tym zakresie jest w dalszym ciągu niewystarczająca. W związku z tym nie powinno dziwić, że równie trudne jest określenie, na ile dane zachowanie seksualne mieści się w normie.

Nie wiemy co robi większość populacji. Jakiegoś wglądu w ten temat dostarczają nam raporty na temat seksualności Polaków, ale też każdy Polak ma pewnie własne zdanie w tej sprawie. Seksuolodzy nadmieniają także nieśmiało, że powszechność różnych praktyk seksualnych zmienia się w czasie i przytaczają przykład seksu oralnego czy podejmowania współżycia przed ślubem, które znacznie się ostatnio upowszechniły.

Nauka oferuje kilka podejść do normy seksuologicznej w zależności od kryteriów. Zależnie od tego, w jakiej dziedzinie nauki jest ona osadzona, definicja normy zwraca uwagę na różne aspekty. Tym sposobem wyróżniamy normę statystyczną, kulturową, religijną, a także kilka ujęć medycznych czy psychologicznych tego zagadnienia.W świetle relatywizmu moralnego, najbardziej niezmienna wydaje się norma statystyczna nakazująca uznać za normę to, co jest najbardziej powszechne. Nie jest to jednak norma przydatna w dziedzinie seksuologii z tego względu, że często trudno jest stwierdzić co jest najpopularniejsze, a i nie w każdym przypadku to, co powszechne, przyczynia się do satysfakcji z seksu w jednostkowym przypadku (np. jeśli zdecydowana większość mężczyzn woli blondynki, to amator brunetek zachowałby się irracjonalnie poszukując na siłę blondynki za cenę czucia się „normalnym”).

Również w każdej religii istnieje jakiś system dyktujący co w seksualności jest normą, a co nie. Nie są to natomiast założenia uniwersalne, a karą za ich nie przestrzeganie są wyrzuty sumienia. Normy religijne potrafią się znacznie różnić jeśli chodzi o poszczególne zjawiska. Przykładowo, według protestantyzmu zmiana płci przez osobę transseksualną jest zupełnie akceptowana, podczas gdy w judaizmie byłby to przejaw pogardy dla dzieła Stwórcy.

Dla danej kultury uniwersalne będą normy kulturowe. W tym wypadku to kultura danej społeczności dyktuje, co jest akceptowane w seksie. Niejednokrotnie założenia te pozostają bardzo głęboko zakorzenione w mentalności osoby wychowanej w danym regionie. Może się to stać zmorą małżeństw, w których małżonkowie wywodzą się z diametralnie różnych kultur.

50 proc. mężczyzn źle dobiera prezerwatywy

1 2
REKOMENDACJA
2010-09-10 14:03:12
~Jarecki

Mocha, masz upośledzone funkcje seksualne. To można leczyć.

2010-08-30 15:34:33
~mocha

Jestem mężatką od 3lat a w związku 4 lata. Mój mąż chce spróbować seksu analnego i podnieca go gdy zamiast się kochać ze mną woli jak ja go masturbuje. ja tego nie popieram albo chce miłości francuskiej mnie to odraża . Co dla mnie jest nie dopuszczalne. Lub też jak podczas seksu mąż patrzy na filmy porno a nie na mnie.

2010-07-19 22:43:50
~homofil

Kiedy normą będzie bzykanie kozy?

2010-06-30 15:04:51
~sredniak47@interia.pl

Takie coś to dzieci w gimnazjum piszą na podstawie książek z przed 30 lat. A autorka pani Krzak to chyba rzeczywiście Krzak aby zamydlić ludziom oczy. Ten artykuł w ogóle nie wnosi nic nowego i nie ma sensu w stosunku do tytułu !!! :( pozdrawiam czytających i tracących na to czas :(

2010-06-30 14:12:11
~LIŚĆ

ALE O CO CHODZI ????????......

2010-06-30 00:35:13
~kosmetolog

Poprawa zdrowia, w tym poprawa zdrowia seksualnego - to powinien być cel panów i pań w średnim wieku. Zdrowy seksualnie i emocjonalnie mężczyzna nie idzie do płatnego seksu, a zdrowa seksualnie pani nie zatraca się w pokojach czatów erotycznych.

2010-06-21 01:42:55
~fan-ka

Bardzo fajna treść. Ci, którzy krytykują chyba jej po prostu nie zrozumieli. Proponują czytać do skutku.

2010-06-13 05:51:26
~leon

Chciałbym tylko ostrzec przed seksem bez prezerwatywy z innymi partnerami. Np. przez seks oralny bardzo łatwo zarazić się WZW B i WZW C. Na te choroby się umiera tak samo realnie jak na HIV. A łatwo zauważyć przeglądając internet że panie ogłaszające się w necie prawie w 100% oferują oral bez zabezpieczenia (to stało się normą). Ostrzegam też przed analem - powodować on może pożniej nietrzymanie kału (to przykra dolegliwość).

2010-06-13 05:24:56
~tetfol

sex to nie problem braku kontroli nad własnym popędem a kulminacja uczuć między dwojgiem ludzi. Nie mówię że to cel życia bo tak nie jest. Jeśli jednak potraktujemy go jak dopełnienie związku a nie jego podstawę może być niezwykle ważnym fundamentem dla rodzącego się lub już istniejącego związku.

2010-06-13 05:12:57
~stodziesiecprocent

Patologia w seksie. Przecież ten artykuł to patologia. Pisał to chyba stary emeryt jakiś przed wojenny.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.