wyszukanie zaawansowane

Psychologia

Terapia rodzinna

10.08.2010

Nurt systemowy w psychoterapii rozwinął się po drugiej wojnie światowej. Był to czas łączenia się rodzin, wchodzenia w nowe związki, narodzin dzieci. Zauważono również, że w rodzinie powstaje wiele problemów.

Nazwa „systemowy” nie jest przypadkowa, bowiem zakłada, że rodzina stanowi jednolity układ, którego elementy wzajemnie na siebie wpływają. Jest sumą części, każdy członek rodziny dokłada coś od siebie i jest wpleciony w sieć wzajemnych oddziaływań.

Pierwsze koncepcje zakorzenione w paradygmacie systemowym dotyczyły pochodzenia schizofrenii. Wiele z nich zdążyło się już zdezaktualizować, ale to właśnie na przykładzie tego schorzenia zauważono, że postawy rodziców, ich wzajemne relacje, a także interakcje z dzieckiem mogą mieć wpływ na pojawianie się zaburzeń psychicznych u potomka. Choroby najczęściej manifestują się właśnie u dziecka, ponieważ to ono jest „najsłabszym ogniwem”. Jest słabsze fizycznie, nie zgromadziło jeszcze doświadczeń życiowych, rodzina stanowi jego podstawowe źródło wsparcia i jest ono zależne od rodziców.

Współcześnie psychoterapia rodzinna dotyczy szerokiego zakresu problemów. Nie tylko zaburzeń psychotycznych, ale także zaburzeń odżywiania, lęków czy depresji. Przyjmuje się, że tego rodzaju oddziaływania powinno się włączać dopóki dziecko mieszka w rodzicami.

Terapię rodzinną należy odróżniać od poradnictwa rodzinnego, które polega na udzielaniu rad, zwykle trwa krócej i jest nastawione na konkretny problem, z którym zgłasza się rodzina lub para. Tymczasem terapia jest ukierunkowana na głębszą zmianę i bardziej długotrwałą pracę. Sama rodzina powinna w niej sobie wypracować jakiś sposób rozwiązania aktualnego problemu, choć terapeuci służą wsparciem (ale nie gotową receptą).

Psychoterapia rodzinna opiera się na spotkaniach z całą rodziną. Najczęściej takie sesje są prowadzone przez dwóch terapeutów na raz i trwają nieco dłużej niż standardowa sesja terapii indywidualnej. Celem takich spotkań jest poznanie przez rodzinę schematów wzajemnej komunikacji, zdefiniowanie własnych problemów i wypracowanie ich rozwiązań. Spotkanie w tak dużym gronie pozwala na bieżąco zweryfikować jak tą samą sytuację postrzegają różni członkowie rodziny.

15 urodziny Wirtualnej Polski! Świętuj z nami!

1 2
REKOMENDACJA
Ten materiał nie ma jeszcze opinii. Masz okazję by Twój głos pojawił się tutaj jako pierwszy! Nie czekaj - dodaj swoją opinię!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.