wyszukanie zaawansowane

Psychologia

Nie tylko IQ!

10.09.2010

Inteligencja jest terminem intuicyjnie zrozumiałym dla wszystkich. Trudności pojawiają się jednak, gdy należy ją zdefiniować. W nauce powstało wiele wyjaśnień tego terminu.

Żeby jeszcze bardziej skomplikować to zagadnienie, wyodrębnia się coraz to nowe podtypy inteligencji, jak np. inteligencja emocjonalna, społeczna, a nawet ekologiczna.

W naszej kulturze inteligencja jest bardzo wysoko wartościowana. Zwykło się przyjmować, że im wyższa, tym większe są szanse na odniesienie sukcesu w życiu. Tymczasem psychologowie coraz częściej zwracają uwagę na to, że o ile potencjał intelektualny rzeczywiście jest istotny, to jednak sam w sobie nie gwarantuje on powodzenia. Zwracają oni bowiem uwagę, że równie ważne są prawidłowe relacje z ludźmi i dobra komunikacja z innymi. Udane relacje zapewniają poczucie bezpieczeństwa i bez wątpienia dodatnio wpływają na wydolność, czy efektywność pracy, a także na zmotywowanie do jej wykonania.

Naukowo definiuje się inteligencję jako zdolność do przystosowania się do okoliczności, dzięki dostrzeganiu abstrakcyjnych relacji, korzystaniu z doświadczeń z przeszłości oraz skutecznej kontroli nad własnym myśleniem. Nie jest to jednak jedyna definicja. Choć niektórzy badacze posuwają się do drastycznego stwierdzenia, że inteligencja to coś, co mierzą testy, to inni uznają istnienie inteligencji „w stanie wolnym” z tym, że wyodrębniają w niej pojedyncze czynniki.

Chyba najsłynniejsza pod tym względem jest koncepcja Cattella, który wyróżniał inteligencję płynną i skrystalizowaną. Inteligencja płynna przejawia się w dostrzeganiu abstrakcyjnych relacji pomiędzy symbolami, niezależnie od wcześniejszego doświadczenia. Tymczasem inteligencja skrystalizowana opiera się na nabytej wiedzy i umiejętnościach.

Pierwszy test inteligencji został stworzony w 1905 roku przez Bineta. Jego przeznaczeniem było identyfikowanie dzieci, które mogą mieć trudności szkolne. Chodziło o wczesnej ich zidentyfikowanie i ewentualne podjęcie z nimi pracy by ułatwić im uczenie się w szkole. Nikt wówczas nie przypuszczał, że iloraz inteligencji stanie się tak ważnym parametrem w oczach wielu ludzi. Potem zaczęto wykorzystywać testy inteligencji do rekrutacji do armii amerykańskiej.

W następnych etapach próbowano wykorzystywać testy inteligencji w rekrutacji na inne stanowiska pracy, jednak szybko okazało się, że najinteligentniejsi ludzie wcale nie są najlepszymi menadżerami, czy kierownikami. Było to punktem zwrotnym w historii inteligencji, ponieważ w odpowiedzi na to zjawisko stworzono koncepcję inteligencji emocjonalnej. W Polsce została ona spopularyzowana przez Daniela Golemana, który definiuje ją jako umiejętność rozumienia emocji innych oraz bycia inteligentnym w relacjach z innymi.

fot. Hemera/Thinkstock

Pomóż nam wybrać urodzinowe logo WP!

1 2
Tagi: inteligencjaiqeq
REKOMENDACJA
2010-10-05 17:21:43
~inspektor

http://www.takeagift.pl/polecam:532 392

2010-09-13 11:43:33
~tosia

Męczą Ciebie nadmierne kilogramy, boczki przeszkadzają w codziennych czynnościach? Chcesz się ich pozbyć? To wpisz w wyszukiwarce: ( posiadają zbędną ilość kilogramów, których to chcą się pozbyć ) a dowiesz się, że można to zrobić bardzo łatwo. Nie znam prostszego sposobu. Poznaj go i Ty. Gorąco polecam.

2010-09-13 11:06:44
~uWAGA

Zapraszam na 4happy.pl. Nie dość że humor najlepszy w sieci to jeszcze za darmo można zgarnąć telefony komórkowe, gry PC, płyty CD. Wejdź i sprawdź to przecież nic nie kosztuję:) i z góry bardzo dziękuje i przepraszam za problem.

2010-09-13 09:25:15
~meblecentrum.com.pl

Dziwi mnie, że tak bardzo przywiązują wagę do testów inteligencji. To chyba zawsze było, a przynajmniej powinno być, oczywiste, że nie można w ten sposób tego ocenić, ktoś kto rozwiąże ten test w 100 % może się przypadkiem okazać mało inteligenty, nie można z tego robić wyznacznika.

2010-09-13 09:03:15
~szafalov

testy na iq dają tylko glupcy dla dzieci i doroslych! skoro nie ma upośledzenia czy urazów glowy . . . jedni produkują gupców, zdrowi tworzą chorych. durnie za mądrych się uważają!

2010-09-13 08:54:02
~Anon

Jestem ciekawy, ile osób wierzy w testy IQ - na przykład, ile osób wierzy w to, że test na percepcję, jakim jest znalezienie ilustracji różniącej się od trzech pozostałych, w rzeczywistości wyznacza jego współczynnik intelektu.

2010-09-13 08:30:13
~sad

http://tnij.org/latwapraca

2010-09-13 08:09:38
~xxx

Kłopot zaczyna się wtedy, gdy osoba o wysokiej inteligencji emocjonalnej rozpoznaje bezbłędnie chciwość, cynizm, głupotę, zazdrość i ogólnie miernotę chłystków na posyłki. na stanowiskach zarządczych.. Wtedy wycofuje się z tego "towarzystwa" i jest oceniana jako niedostosowana... Natomiast niewątpliwie jest to teoria uzasadniająca tzw. kolesiostwo...

2010-09-13 08:04:00
~ewa

Mój sposób na zdrowie i szczupłą sylwetkę: www.chudzi.pl

2010-09-13 07:58:08
~ol

IQ to mit. To amerykańska, czyli bezsensowna próba oceny...

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.