wyszukanie zaawansowane

Psychologia

Poznaj mowę swojego ciała!

14.01.2011

Czy zastanawiałaś się kiedykolwiek nad mową swojego ciała? To dziwaczne pytanie nie pozostaje bez uzasadnienia, gdyż ludzie w kulturze zachodniej na ogół posługują się świadomie jedynie komunikacją słowną, zaś to, co niewerbalne pozostaje w ukrytych przekazach.

Można powiedzieć, że człowiek składa się z psyche, czyli duszy i somy – ciała. Niestety, mamy tendencję do niedostrzegania tego, co chce nam przekazać własne ciało. Doskonałym przykładem tego jest bardzo widoczny aktualnie szybki tryb życia ludzi pracujących i uczących się. Zaniedbujemy swoje ciało.

Pracujemy po kilkanaście godzin na dobę, nie wysypiamy się, kiedy nas cos boli – sięgamy po tabletki przeciwbólowe. Nie dajemy sobie czasu, by dostrzec potrzeby naszych ciał. Soma zaś próbuje się skomunikować z nami na bardzo wiele różnych sposobów. Problem w tym, że to nie są komunikaty, które można usłyszeć, dlatego też często nie zostają przez nas odebrane. Komunikacja niewerbalna może być rozpatrywana na dwóch poziomach: inter- i intrapersonalnym. W pierwszym przypadku chodzi o relacje z innymi ludźmi, a w drugim o komunikację w obrębie jednostki.

Ciało nieustannie wysyła sygnały

Po pierwsze, ważne jest, aby dostrzec, że nasze ciało nieustannie emituje sygnały i informacje, nawet jeśli nie wypowiadamy ani jednego słowa. Komunikaty te widoczne są w postawie naszego ciała, w ułożeniu rąk i nóg, w mimice, gestach, kontakcie wzrokowym, dotyku, sposobie poruszania się, siedzenia, w zachowywanym dystansie oraz we wszelkich niezamierzonych ruchach i tikach naszego ciała.

Tak jak w mowie tzw. „freudowskie przejęzyczenia” mówią nam o ukrytych postawach osoby, tak nieświadome lub niezależne od woli ruchy i gesty naszego ciała świadczą o czymś, co z jakiegoś powodu nie może zostać ujawnione. Przykładowo, jeśli twój szef prosi cię o jakąś przysługę, a ty nie masz absolutnie na to ochoty, ale wiesz, że nie możesz odmówić, to pewnie werbalnie się zgodzisz, ale być może twoje ciało będzie ustawione w kierunku drzwi (tak jakby chciało wyjść), być może ręce spleciesz jedna na drugiej zamykając się w ten sposób przed szefem i relacją z nim. W tym przypadku twoje ciao powie „nie”, kiedy ty mówisz „tak”.

fot. Thinkstock

Czy to początki schizofrenii?

1 2 3
REKOMENDACJA
2011-02-20 12:45:20
~adam z

nie moge znalsc o kobieym seksi

2011-01-15 11:49:32
~blame mee. ;d

http://je.pl/9klr -- KATY PERRY TOPLESS! Oj, jest na co popatrzeć. Może do newsów?

2011-01-15 10:43:34
~HKJJ;L

NO GDZIE NIE SPOJRZYSZ TO FREUD ŁAMANY PRZEZ TYMOCHOWICZA. ZENADA CIAG DALSZY

2011-01-15 10:27:57
~MZ

Masz kłopoty ze spłatą kredytów nie martw się pomożemy Ci, zapraszam tu > http://superkredyt.ebroker.pl/oddlu zanie.html . Odzyskaj wolność finansową i spłać wszystkie swoje długi jednym kredytem oddłużeniowym z taką ratą na jaką Cię stać.

2011-01-15 10:27:30
~okazja

Mam do sprzedania ładnie położoną działkę budowlaną w okolicach Bydgoszczy w miejscowość Maksymilianowo, możemy negocjować - 1533 m2 + mały domek gosp. mz.skuj@wp.pl . Bardzo zależy mi na szybkiej sprzedaży wyjeżdżam z kraju .

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.