wyszukanie zaawansowane

Psychologia

Wychowanie bez bicia

02.03.2011

Wychowanie dziecka to z pewnością nie jest łatwa sprawa. Każdy nowo upieczony rodzic musi zmierzyć się z wieloma wyzwaniami, musi podejmować rozsądne decyzje i świadomie wybierać metody wychowawcze.

Mimo, iż wielu rodziców stara się unikać kar cielesnych, to jednak zdarzają się sytuacje, w których rodzic zupełnie nie wie jak zareagować na zachowanie dziecka i sięga po przysłowiowego „klapsa”… Jako społeczeństwo musimy jednak zacząć zdawać sobie sprawę, że bicie dzieci nie jest żadnym rozwiązaniem, a tym bardziej skuteczną metodą wychowawczą.
   
W raporcie dotyczącym postaw i doświadczeń dorosłych Polaków przeprowadzonym w 2008 roku na zlecenie Fundacji „Dzieci Niczyje” czytamy, iż aż 69 proc badanych rodziców przyznało się do karcenia swoich dzieci klapsem! 19 proc. użyło w tym celu paska, a 7 proc potrafiło uderzyć nawet dziecko w twarz. Mniej niż 30 proc. badanych deklarowało, iż nigdy nie zastosowało kary cielesnej wobec dziecka. Wyniki raportu nie są zresztą zaskakujące.Wystarczy wejść na pierwsze lepsze forum internetowe, aby zobaczyć wypowiedź typu: „Ja byłem bity przez ojca paskiem i na ludzi wyrosłem. Dzieci potrzebują twardej ręki!”. Wspomniany wyżej raport pokazuje także, że aż 60 proc dorosłych badanych pamięta, iż przynajmniej raz dostało lanie a dzieciństwie. Dziś wiadomo, że osoba bita w dzieciństwie może (ale nie musi) powielać taki model wychowania po założeniu swojej własnej rodziny. Dlatego tak ważne jest, aby głośno i wyraźnie przeciwstawiać się przemocy wobec dzieci.

Dziecko nie może się samo obronić
Wielu dorosłych, którzy nawet zgadzają się, iż bić nie wolno, stosują tzw. „klapsy wychowawcze” i nie dostrzegają w tym niczego złego. Spróbujmy jednak na chwilkę powrócić w pamięci do naszego dzieciństwa. Jak to było być dzieckiem? Jak czuliśmy się, kiedy ktoś starszy i większy nas straszył, a może nawet bił?

fot. Thinkstock

Nadpobudliwe czy niegrzeczne

1 2 3
REKOMENDACJA
2012-04-29 18:27:51
~Beztresowo wychowana

Szczerze mówiąc, obydwie taktyki są potrzebne. Samo bicie nic nie da, ale gadanie to także jak grochem o ścianę. Dzieci mojej siostry dostaną czasem klapsa, ale są ułożone i jak dzieci broją czasem, Ale ona je dobrze wychowuje i tego nie da się podważyć. Ja osobiście byłam wychowana bezstresowo, może kiedyś bardziej pyskowałam, czy wymuszałam płaczem, ale wyrosłam na porządną i bezproblemową młodzież. Mówię to z czystym sumieniem :)

2011-10-25 05:04:39
~danuta

nikt mnie nie bila ale dostalam czasem klapsa sama mam dzieci i czasem tez musze dac klapsa bo czasami mozesz mowic 100 razy...nie uwazam ze to okrutne ponizajace itp...nawet psa nie jestes w stanie ulozyc jak czasem nie dostanie po dupie...i mam bardzo dobrze wychowane dzieci ktore mnie szanuja..

2011-10-25 05:01:42
~danuta

wkurza mnie ta paranoja...po pierwsze nie dramatyzujmy klaps to nie jest bicie!!!sory ale widzialam dzieci ktore byly wychowane bezstresowo bez tzw.bicia czy krzykow i to najbardziej obrzydliwe beszczelne rozpuszczone bachory jakie widzialam w zyciu!!ta metoda sie raczej nie sprawdza...dziecko musi czuc szacunek i trzeba zachowac dyscypline i trzeba dziecko uczyc manier...co z tego ze powiesz 100 razy sprawiasz mi przykrosc czy nie skacz jak dziecko ma cie gdzies bo nie czuje respektu przed toba

2011-10-25 00:04:23
~Marjo

Gdy ktokolwiek powie dziewczynce siostry"nie lubie jak.." natychmiast rozpoczyna sie wrzask albo dziecko jest zlosliwe, robi natychmiast ta rzecz. Siostra powiedziala: "nie lubie, jak tarzasz sie w blocie, mam wtedy duzo prania", coreczka wlazla w najgorsze bloto i powiedziala: " to dobre dla ciebie musisz cos robic". Kazdy najmniejszy wysilek dziecka jest strasznie doceniany przez rodzicow, wszyscy chwala ja strasznie. Powyzsze uwagi NIE BIORA POD UWAGE CHARAKTER

2011-10-24 23:55:59
~Marjo

Moja siostra ma 2 dzieci: 4 letnia dziewczynke i 2 letniego synka. Wychowane bez zadnego bicia, ale rozwydrzone okrutnie! Dziewczynka, nigdy nie uderzona, bije swojego braciszka i to czesto: chyba usiluje to zrobic codziennie. Bila go juz rok temu, gdy dzieciak uczyl sie chodzic. Na odmowe czegokolwiek reaguje okrutnyn wrzaskiem. Siostra nie pracowala po urodzeniu dzieci przez 3 lata: niedawno rozpoczela prace i dziecmi opiekuje sie niania na spolke z moja mama.

2011-07-05 17:20:28
~zuza

uwazam ze nie wolno buc dzieci..mam swoja 2 i widze ze im spkojniej mowie im czesciej przytulam i tłumacze tym szybciej dochodze do tego ze 5latek moze mi wiecej pomagac bo wie ze jest kims...i dzieki temu czesto sie przytulamy i czesto słysze ze jestem super mama..i zawsze mi mowi co jest nie tak..a nie boi sie mnie..!!!!!!

2011-07-05 13:36:49
~marta

TAK< TAK<TAK!!!! Nie wolno bić dzieci!! To ponizające, uwłaczające, okropne. może wreszcie polskie społeczenstwo to zrozumie?

2011-03-31 13:54:47
~***AGA***

Wychownie bez bicia jestem za !!!! Nie wolno krzywdzic swego dziecka !!!!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.