wyszukanie zaawansowane

Psychologia

Skąd się biorą psychopaci?

fot. Thinkstock
16.06.2011

Kochająca rodzina. Wykształceni, dobrze sytuowani rodzice. Piękny, zadbany dom. Udane, śliczne dziecko. Sielanka. I oto pewnego dnia ukochana córeczka trafia na pogotowie. Lekarze stwierdzają, że pięciolatka ma zmiażdżone palce prawej rączki. Jak do tego doszło?

Matka, która odwiozła dziecko początkowo odmawia jakichkolwiek wyjaśnień. W końcu ze spokojem ozmajmia, że okaleczenie dziecka nastąpiło... za karę. Przeprowadzone badania psychiatryczne wykazały, że kobieta była psychopatką.

Czym jest psychopatia? To zaburzenie osobowości, charakteryzujące się m.in. niezdolnością do tworzenia trwałych więzi emocjonalnych, wybujałym egoizmem, brakiem lęku przed konsekwencjami swych czynów.

Stereotypowe opinie kojarzą psychopatię głównie z zachowaniami przestępczymi, dewiacjami, prymitywizmem, brutalnością. Manifestowanie skrajnej, często nieumotywowanej agresji charakterystyczne jest dla psychopatów impulsywnych. To właśnie oni najczęściej popadają w konflikty z prawem, bywają sprawcami szczególnie okrutnych i bezsensownych aktów przemocy. Ich ofiarami padają zwykle osoby słabsze, bezbronne, najczęściej dzieci lub inni podporządkowani im członkowie rodzin.Wdowa, samotnie wychowująca pięcioro dzieci, otoczona była powszechnym szacunkiem sąsiadów. Nikt nie miał pojęcie o tragedii, rozgrywającej się w ścianach jej domu. Dzieci chodziły czyste i sprawiały wrażenie zadbanych. Okrutna prawda wyszła na jaw po samobójczej śmierci jednej z córek. Dopiero wtedy starsze rodzeństwo zdecydowało się mówić:

"Mamusia zawsze powtarzała, że to wszystko dla naszego dobra. Kocha nas i musi zrobić z nas ludzi. Woli nas zabić, niż pozwolić nam zejść na złą drogę.Budziła nas w nocy, ustawiała rzędem pod ścianą. Potem biła kablem lub sznurem od żelazka i kazała powtarzać "kochamy naszą mamusię". Nie wolno było płakać - za to była dodatkowa kara".

Karała w podobny sposób każde, nawet najdrobniejsze przewinienie. Dzieci były również głodzone. U dwojga najmłodszych personel pogotowia opiekuńczego odkrył poważne zaburzenia psychiczne. Nie dało się z nimi nawiązać żadnego kontaktu, kiwały się mechanicznie i powtarzały "kochamy tylko naszą mamusię".

Kobieta nie przyjmowała do wiadomości, że wyrządza dzieciom ogromną krzywdę. Twierdziła, że jako matka ma prawo do stosowania takich metod wychowawczych, jakie jej zdaniem są najskuteczniejsze. Poza tym dzieci mają tylko ją...

1 2 3 4
PRZECZYTAJ KONIECZNIE
REKOMENDACJA
2011-07-01 05:01:33
~pawel

najlepiej żeby inni przed nim klękali-typowy psychopata!

2011-07-01 02:22:42
~~

Ja w ramach eksperymentu poszłam kiedyś do księgarni, wzięłam do ręki cegłę za 80 zł drukowaną drobnym druczkiem 'Efekt Lucyfera - Rozumiejąc Jak Dobrzy Ludzie Zamieniają Się W Szatana' i zaczęłam się zastanawiać czy facet czasem nie kontempluje sam siebie. Nawiasem mówiąc sam jest całkiem do Lucyfera podobny. Tak czy inaczej doszłam do wniosku, że informacja czy moje skojarzenia są uzasadnione czy nie, nie jest mi do niczego potrzebna, a ewentualne nadmiarowe 80 zł le

2011-06-16 21:19:49
~bao

skatowni--- co maja psychopaci do oczu RAPTORA?

2011-06-16 20:32:21
~Maryna

Ważny jest jeszcze fakt że wiele przestępców-psychopatów zaczęło swoją "karierę" od pornografii, ale oczywiście o tym nie dużo się mówi bo jest to najlepszy interes na świecie nawet przed narkotykami. Na szczęście zniknie to ścierwo z programów tv do których mają dostęp także dzieci.

2011-06-16 20:26:29
~Ktoś

Też jestem psychopatą ale tylko troche. Przykładowo ide sobie przez miasto, i normalnie bym storturował jakąś napotkaną laskę ale taką najpiękniejszą, żeby potem błagała mnie o litość. Hehe należy sie wam to bezwstydnice.

2011-06-16 20:13:03
~PAKULOK

a jak ktos jest wqrwe brzydki i go rzadna ropucha nie kocho i po dlugich latach samotnosci wyrobil w sobie niechec do samic (oczywiscie do samcow proporcjonalnie wieksza) i nie chce nie potrafi juz sie wiazac emocjonalnie to tez jest psychopata?

2011-06-16 20:11:32
~sdsd

Coś niegłupiego sprawdz! wpisz w gugle echo roztocza

2011-06-16 20:07:39
~kinia

To jest szok!!!Darmowe nagrody za samą rejestracje:) http://zdobywcy-nagro d.pl/rejestracja?r=28765&c=59c1 108a

2011-06-16 19:59:43
~TC7RS

70' s banda hipisów, ćpunów i studentow. Panował jeszcze większy debi..... niż dzisiaj, banda pierd... owiec, dzisiaj ktoby się zgodził na taką zabawe :]

2011-06-16 19:59:38
~zielona_herbata

Ciekawy temat, lecz artykuł bardzo słaby pod względem merytorycznym (po prostu bzdury) - brak przykładów rzetelnych badań, a przytoczone przypadki bynajmniej nie musiały mieć związku z psychopatią. Co do eksperymentu Standfordzkiego - będąc w specyficznych warunkach normalnie funkcjonujący człowiek może popełniać okrutne czyny, ale nie można powiedzieć, że "Psychopata może obudzić się w każdym człowieku", bo etiologia psychopatii związana jest z bardzo ciężk

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.