wyszukanie zaawansowane

Psychologia

Uzależnieni od stresu

fot. Thinkstock
11.07.2011

Coraz więcej pracujemy, coraz więcej dokładamy sobie obowiązków i coraz mniej czasu pozostaje nam na rozrywkę i zajęcie się sobą. Jesteśmy przemęczeni i znerwicowani. Niebezpieczny paradoks polega na tym, że im więcej mamy obowiązków – tym bardziej jesteśmy z siebie dumni.

Stres wpływa na jakość wykonywanej pracy
Stres wpływa na nasze zdrowie fizyczne i psychicznie, jak również na zdolność do poszukiwania twórczych rozwiązań. Stres jest też jedną z najczęstszych przyczyn wypalenia zawodowego oraz brania urlopu dla poratowania zdrowia. Coraz więcej pracowników nie radzi sobie z wciąż rosnącymi oczekiwaniami, niską płacą oraz stałą obawą przed utratą pracy. Coraz częściej stres doświadczany przez pracowników jest rozpoznawany jako główna przyczyna spadku produktywności firm.

Kto budzi społeczny podziw?
Kto w dzisiejszych czasach budzi społeczny podziw, a kto uważany jest, jeśli nie za lenia, to już na pewno za dziwaka?
   
„Masz małe dziecko, pracujesz, a do tego miałaś czas przyrządzić tak wspaniałe przyjęcie. Jak ty to robisz?” – takie zdania nierzadko słyszy się na urodzinach bądź innych spotkaniach towarzyskich. Aby wzbudzić społeczny podziw nie wystarczy dziś być jedynie dobrą matką lub dobrym pracownikiem lub doskonałą panią domu albo złotą rączką. Dziś NALEŻY te funkcje ze sobą łączyć i najlepiej jeszcze dobrze przy tym wyglądać.Są osoby, które wręcz czekają na magiczne słowa „jak ty to robisz?”, bo dzięki temu mogą wreszcie poczuć się dowartościowane i w centrum uwagi. Na tym, między innymi, polega zagadka uzależnienia się do stresującego trybu życia. Mimo nieustannego biegu, pośpiechu i zadyszki oraz braku czasu dla siebie, pod koniec dnia taka osoba może sobie pogratulować tego, jak bardzo jest efektywna i jak dobrze spełnia swoje obowiązki.

Jeśli zaś zauważy to jeszcze ktoś inny, wówczas dobry humor jest gwarantowany, a samoocena rośnie. Zatem to ma sens – ten cały trud dni i tygodni opłaca się, ponieważ daje nam satysfakcję i społeczne uznanie, a także zawyża samoocenę. Oczywiście nie oznacza to, że osoby uzależnione od stresującego trybu życia nie narzekają lub nie mają go dość czy też, że nie grożą im wynikające z tego powodu choroby. O nie! Ale wiele osób nie potrafi przestać dalej tak żyć. Jednym z powodów jest właśnie nagroda w postaci podziwu innych i dobrego samopoczucia po skończonym dniu wytężonej pracy.
   
Z drugiej strony, porównajmy osoby, które absolutnie nie odczuwają potrzeby, by usłyszeć magiczne słowa „jak ty to robisz?”, czyli te które wybierają relaks i czas dla siebie zamiast nieustającego pędu. Przypomnijmy sobie jak plotkuje się o osobach, które rzadko kiedy mają wysprzątany, przygotowany na przyjęcia gości dom, które nie nadążają z robieniem zakupów, i które zamiast robić w sobotę generalne porządki wybierają opcję pójścia ze znajomymi na piknik do lasu? W stosunku do tych osób bliscy raczej zapytają „jak ty tak możesz żyć?”, zamiast „jak ty to robisz?”. Odpowiedź pewnie zabrzmiałaby: „zwyczajnie”.

1 2
PRZECZYTAJ KONIECZNIE
REKOMENDACJA
2015-04-28 22:05:23
~Mario

Stres - taki motywujacy stres - jest naprawde ok. Ale z czasem stres moze 'zabijac'. Ja w krytycznych sytuacjach zyciowych, jak wiem, ze bede narazony na duzy stres - zazywam Forstres i daje zawsze rade!

2012-04-12 10:13:15
~ps

tylko dążenie do celu. człowiek chce dokonać wielu sukcesów, przy czym nie może ponieść żadnej porażki. Myśli co na zrobić, chce powinien się wykazać. Zapraszam do zapoznania się z bezpłatnym poradnikiem http://jak-zyc-dlugo-i-szczesliwie. psychorada.pl/ oraz http://pospiech-nasz-zyciowy-rytual .psychorada.pl

2012-04-12 10:12:59
~ps

planuje sobie coraz więcej czynności, aby nie myśleć co go boli oraz co z tym zrobić. dużą rolę odgrywają cechy osobowościowe. kiedy ambicja przekracza zasoby fizyczne oraz psychiczne, zapala się światełko. "czy nie wykonuję za dużo czynności? czy jestem w stanie temu podołać?" skrajny perfekcjonizm uniemożliwia nam popełnianie błędów,

2012-04-12 10:12:29
~ps

brakuje czasu na wypoczynek, sen, na życie rodzinne oraz towarzystkie. wszystko skupia się wokół pracy, która jest jedynym motorem napędowym. nic poza nią nie istnieje. Jest to rodzaj uzależnienia, z którego trudno wyjść. jakie są powodu, że człowiek cierpi na pracoholizm? czy to tylko chęć zarobienia coraz więcej pieniędzy? a może jest to sposób na ucieczkę od swoich trudności? zdarza się tak, że kiedy występują problemy osobiste, człowiek chcę zająć się czymś. p

2012-04-12 10:11:55
~ps

Pracoholizm to problem dotykający coraz większej liczby człowieczeństwa. może zaczynać się w sposób delikatny. ludzie mogą odbierać takie zachowanie za normę, natomiast później niepokoi nas to. człowiek, który jest ambitny, ma zdolności przywódcze oraz tendencje do dążenia do perfekcjonizmu, może stać się pracoholikiem. jest to niebezpieczne, gdyż inne aspekty życia zostają zaniedbane, a nawet utracone

2011-07-12 08:12:22
~jaga

Nie przesadzaj!!! To wcale nie jest tak jak myślisz...Ja też miałam problem, aby schudnąć, ale gdy wpisałam w wyszukiwarce - ( atypowa gwarancja dla tych osób ) w końcu poznałam, że to jest możliwe i co oznacza szczęście.

2011-07-12 07:27:55
~normalnienienormalny

3xTAK lecz nie od stresu jestem uzależniony tylko od adrenaliny, która w sytuacjach stresowych jest silnie wydzielana przez organizm.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.