wyszukanie zaawansowane

Psychologia

Depresja a zegar biologiczny

fot. Thinkstock
14.07.2011

Większość z nas myli depresję ze smutkiem. Doszukujemy się konkretnej przyczyny obniżonego nastroju i kategorycznie odrzucamy możliwość występowania u nas tej choroby, jeśli wystąpienia objawów nie poprzedziły jakieś dramatyczne wydarzenia.

Tymczasem przyczyn depresji jest bardzo wiele. Naszym życiem nie musi wstrząsnąć jakaś tragedia, by dopadło nas to poważne schorzenie. Okazuje się, że wystarczy zakłócenie rytmu okołodobowego czy rozregulowanie biologicznego zegara. 

Gdy zawiedzie kukułka

Zajmujący się problemem lekarze wyjaśniają, że wystąpienie depresji determinuje nałożenie się czynników zewnętrznych (czyli środowiskowych) oraz wewnętrznych (biologicznych, emocjonalnych). Zwrócili też uwagę na coraz popularniejszą teorię dotyczącą związku wadliwego działania zegara biologicznego i depresji. 

Na czym polega ten związek? Zegar biologiczny to mechanizm zawiadujący pracą całego organizmu. Informuje ciało, że czas na aktywność lub odpoczynek. Reguluje poczucie głodu, zarządza pracą narządów. Robi to za pomocą hormonów. Wieczorem, gdy za oknem zaczyna się ściemniać, ukryty w mózgu nasz wewnętrzny zegar, przesyła informacje do szyszynki, która produkuje odpowiedni hormon - melatoninę. Dzięki niej czujemy się zmęczeni i wiemy, że czas do łóżka.

Szyszynka wyzwala melatoninę przez całą noc, gdy zaczyna świtać, kończy pracę, a nasz pozbawiony hormonu organizm budzi się ze snu.

Gdy zegar działa wadliwie szyszynka produkuje w nocy zbyt mało hormonu, a my budzimy i się nie możemy zasnąć. Często też  nie do kńca prawidłowo działa  rano. Zamiast zakończyć pracę o brzasku, szyszynka dalej działa, a my wprawdzie wstajemy - o ile nie zepsuł się budzik, jednak jesteśmy zmęczeni, niewyspani i nie do końca przytomni.  Problemy ze snem to jeden z podstawowych objawów w depresji. Cierpiące na nią osoby najgorzej czują się rano. Są bezsilne, przygnębione, zmęczone. Lepiej radzą sobie wieczorem. Właśnie ten objaw sprawił, że badacze zainteresowali się problemem i powiązali wadliwe działanie zegara z poważną chorobą jaką jest depresja.

1 2
PRZECZYTAJ KONIECZNIE
REKOMENDACJA
2012-12-02 02:00:33
~kuleczka

Chcę jeszcze napisać że zmiana strefy czasowej (jet lag) również wywołuje taki stan. Zaburzenie rytmu dobowego to koszmar!

2011-07-14 14:41:43
~depresja

Sam jesteś rozkapryszonym gburem

2011-07-14 14:02:46
~roksa

witam ja schudlam 3 kg w ciagu tygodnia dzieki diecie zakupionej na aukcji: http://allegro.pl/listing.php/user ?us_id=22354136 polecam bo naprawde warto

2011-07-14 13:06:14
~Marta

Nie daj sie depresji, sprawdź , kiedy i w jakich okolicznosciach umrzesz http://poznajdate.com

2011-07-14 12:45:03
~Redaktor, ale nie z wp.pl

Jezu, kto pisał i robił korektę tego tekstu

2011-07-14 12:35:43
~wertykul

Depresja to wymyślona choroba rozkapryszonych panienek!

2011-07-14 11:48:48
~wika

Warto się jednak zastanowić, bo to nie jest tak, jak to wygląda. Też nie potrafiłam schudnąć skutecznie. Szukałam sposobu, próbowałam wiele i nic. Jednak wpisałam w google: "atypowa dieta niezwykle skuteczna" i w końcu spełniło się moje marzenie.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.