wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Psychologia

Telepatia - jak działa ten mechanizm?

fot. Thinkstock
10.08.2011

Istnieją ludzie, którym wciąż przytrafiają się dziwne sytuacje. Niektórzy mają wrażenie, że dosłownie „ściągają” myślami tych, o których myślą w danym momencie. Bywa, że odczuwają intensywną potrzebę zobaczenia kogoś, z kim od dawna już nie rozmawiali, i wtedy właśnie ten ktoś do nich dzwoni. Zwykły przypadek? A może telepatia?

Termin ‘telepatia’ pochodzi od greckich słów tele (daleki) oraz patheia (uczucia) i oznacza możliwość komunikowania się (lub szerzej – przenoszenia informacji) jednej osoby z drugą poprzez procesy myślowe lub uczucia. Zatem komunikacja następuje tutaj jakby pozazmysłowo (żaden z uznanych pięciu zmysłów człowieka nie bierze w niej udziału). Telepatia, podobnie jak wiele innych zjawisk parapsychologicznych, nie została, póki co, uznana jako teoria naukowa. Mówi się o tym, że wciąż nie ma wystarczających dowodów na jej istnienie. Czy zatem telepatia miałaby być jedynie wymysłem płodnych umysłów autorów science-fiction i fantasy? A może naprawdę istnieją ludzie, którzy potrafią „czytać w ludzkich myślach”?

Skoro nauka nie chciała uznać telepatii, zajęła się nią parapsychologia. W jej obrębie telepatię określa się jako postrzeganie pozazmysłowe lub pozazmysłowa percepcję  subiektywnych przeżyć, myśli czy uczuć drugiej osoby. Natomiast o rzeczach obiektywnie istniejących dowiadujemy się na podstawie innej formy postrzeganie pozazmysłowego, czyli jasnowidztwa.

Telepatia wciąż pozostaje zagadką do wyjaśnienia. Oficjalna nauka poszukiwała jej, na przykład, w schizofrenii bowiem pacjenci psychotyczni często mają wrażenie, że czytają czyjeś myśli lub, że ktoś im „wkłada” myśli do głowy lub usuwa je. Jednak okazuje się, że nie tylko schizofrenicy mają podobne odczucia. Dlatego też, choroba nie tłumaczy wszystkiego w tym przypadku.

Ciekawa okazała się Teoria Fal Radiowych, która mówi o tym, że telepatia działa na podobnej zasadzie jak fale radiowe. Problem z tą teorią polega na tym, że aktywność elektryczna naszego mózgu nie sięga na znaczną odległość – da się ją zauważyć zaledwie kilka centymetrów od głowy. Zatem, nawet gdybyśmy wysyłali jakieś fale, to nie doleciałby one wystarczająco daleko.

1 2
PRZECZYTAJ KONIECZNIE
REKOMENDACJA
2015-12-14 19:29:04
~GoSC

Telepatia istnieje , szkoda tyko ze nie wykorzystujemy ja w szczytnym celu,,,,, czesto oosby myslace innaczej. albo spostrzegajace swiat innaczej uwazamy je jako chore psychicznie poniewaz nie jestesmy w stanie zrozumiec czegos czego sami nie widzimy i nie rozumiemy Rzecz normalna .powinnismy zrozumiec ze nie wszyscy myja tak taki sam poglad Sa ludzie ktorzy wychodzac z domu nawet po bulki widza wiecej ...

2014-05-26 07:53:45
~atoar

Temat telepatii to tabu chociaż istnieje w naturze i każdy może to sprawdzić wyjeżdżając w rejony podbiegunowe gdzie występują zorze polarne i jest duże zagęszczenie pola magnetycznego ziemi wystarczy stać wtedy blisko siebie i głośno powoli myśleć by nas druga osoba usłyszała w telepatii transmisyjnej wykorzystuje się czujnik EEG przy jednej głowie i zapomocą przewodów lub nadajnika radiowego do drugiej głowy sprzęża się mały magnetron niewielkiej mocy i na odwrót b

2013-06-26 23:15:55
~nina

Z tym, że wiemy jak działa 10% naszego mózgu to brednia. Po prostu mózg dzieli się na neurony i glej, który spełnia wobec neuronów funkcje pomocnicze. Spróbujcie wyciąć dowolny procent tkanki i zobaczcie, jak nieodwracalne zmiany powoduje to w zachowaniu/postrzeganiu/etc.

2013-04-28 01:54:48
~MIX

U MNIE JEST TROCHE INACZEJ. JA ZWYKLE PRZYCIAGAM OSOBY. GDY MYSLE O NICH TO ALBO DZWONIA LUB ICH SPOTYKAM. UDAJE SIĘ TYLKO WTEDY GDY TOWARZYSZĄ TYM MYŚLOM JAKIES SILNE EMOCJE.

2013-02-02 21:02:07
~wewiur

ostatnio zdarza mi sie odgadywac imiona ludzi(klientòw w sklepie gdzie pracuje)przelamuje wstyd i pytam o imiona ich lub ich bliskich i w 90 procentach na sto udaje mi sie zgadnoc,czesto zdarza mi sie odgadnoc produkty o jakie poproszo.nie wiem co o tym myslec.zdarza mi sie widziec aure wokòl osòb i w stanie wzburzenia przyciogam metalowe przedmioty jak magnes.co ztym moge zrobic.jak moglabym rozwijac moje zdolnosci?ktos z was moze mi pomòc?

2012-07-23 20:31:48
~Przemek

Istnieje bo ja potrafie

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.