wyszukanie zaawansowane

Psychologia

Antydepresanty - jak działają i kiedy są konieczne

fot. Thinkstock
23.09.2011

Leki przeciwdepresyjne wprowadzone do leczenia psychiatrycznego pod koniec pierwszej połowy ubiegłego wieku. Jak sama nazwa wskazuje używane są one w leczeniu depresji. Natomiast często bywają wykorzystywane także w przypadku pacjentów ciepiących na ciężkie zaburzenia lękowe i napady paniki, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, bulimię, anoreksję, w terapii bólu oraz w przebiegu innych zaburzeń psychicznych.

Rodzaje antydepresantów
Wpływ leków przeciwdepresyjnych polega przede wszystkim na oddziaływaniu na neuroprzekaźnictwo w ośrodkowym układzie nerwowym. Leki antydepresyjne nie są jednak grupą pod tym względem jednorodną i różne są mechanizmy działania poszczególnych grup leków.

Oto najczęściej stosowane leki przeciwdepresyjne:
•    Trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne (TLPD)


Są to tzw. Klasyczne antydepresanty. Nazwa tej grupy pochodzi od budowy chemicznej leków (pojedyncza cząsteczka złożona jest z trzech pierścieni). Przedstawicielem tej grupy jest imipramina.

Leki trójpierścieniowe wpływają stabilizująco przede wszystkim na układ noradrenergiczny i serotoninergiczny, a dokładniej hamują wychwyt zwrotny serotoniny i noradrenaliny, dzięki czemu zwiększa się ilość neuroprzekaźników w szczelinie synaptycznej, co wpływ na poprawę nastroju. TLPD, poza silnym działaniem antydepresyjnym, przejawiają także regulacyjny wpływ na napęd psychoruchowy oraz wywierają wpływ przeciwlękowy.

Niestety, w związku z swoim nieselektywnym działaniem, leki te powodują  szereg skutków ubocznych (np. senność, bezsenność, zaburzenia koncentracji uwagi, zaburzenia pamięci, niepokój).

•    Selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI)
Działanie SSRI, jak wskazuje nazwa tej grupy, skupia się na wybiórczym hamowaniu wychwytu zwrotnego serotoniny i wzmaganiu neuroprzekaźnictwa serotoninergicznego. Przedstawicielem jest fluoksetyna (np. popularny Prozac).
Poza działaniem antydepresyjnym, niektóre leki z grupy SSRI mogą działać uspokajająco i przeciwlękowo.

Główne działania niepożądane i objawy uboczne obejmują zaburzenia w przewodzie pokarmowym (np. utrata łaknienia, nudności, jadłowstręt, zaparcia, biegunka). Może także pojawić się nadmierna senność lub bóle głowy.

Potrzebujesz porady psychologa? Nie zwlekaj!

1 2
REKOMENDACJA
Ten materiał nie ma jeszcze opinii. Masz okazję by Twój głos pojawił się tutaj jako pierwszy! Nie czekaj - dodaj swoją opinię!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.