wyszukanie zaawansowane

Psychologia

Wczesne objawy depresji

fot. Thinkstock
03.10.2011

Statystki pokazują, że co piąty Polak czuje się samotny i wykluczony z życia w  społeczeństwie. Samotność i brak oparcia w innych często prowadzą do depresji.
   
Depresja jest chorobą, która może dotknąć każdego z nas. Zapadają na nią nawet osoby, które zawsze uważane były za uśmiechnięte i pełne życia. Często rozpoznanie depresji  następuje późno, po długim okresie samotnego zmagania się z objawami choroby. A przecież depresja jest chorobą, która rozwija się stopniowo i można zauważyć jej pierwsze oznaki. Jeśli symptomy depresji zostaną rozpoznane wcześnie, możliwe jest niedopuszczenie do pełnego rozwoju choroby.

Na co skarży się chory?
Depresję kojarzymy przede wszystkim z obniżonym nastrojem i tzw. „czarnymi myślami”. Tymczasem objawy depresji mogą być bardziej lub mniej „oczywiste”. Należy   pamiętać, że często typowym objawom choroby towarzyszy szereg innych, niepokojących zachowań i odczuć.

Oto lista najczęstszych skarg chorego na depresję:
•    poczucie stałego zmęczenia, ociężałości,
•    bóle różnych partii ciała,
•    niechęć do pracy, wykonywania codziennych czynności,
•    utrata zainteresowań,
•    brak satysfakcji z życia,
•    gorsza pamięć, trudności w skupieniu uwagi,
•    ciągłe martwienie się,‏
•    poczucie wewnętrznego napięcia,
•    unikanie znajomych,
•    zaburzenia snu, wczesne budzenie się,
•    złe samopoczucie (szczególnie rano),
•    brak apetytu lub nadmierne łaknienie.

Na co należy zwrócić szczególną uwagę?
Aby szybko rozpoznać i zareagować na wkradającą się po cichu depresję należy zwrócić szczególną uwagę na kilka, wymienionych poniżej obszarów funkcjonowania.

1 2
PRZECZYTAJ KONIECZNIE
REKOMENDACJA
2012-04-12 10:08:22
~ps

Taki krok może przyczynić się do powrotu do równowagi psychicznej. Osoba staje twarzą w twarz z problemem, analizuje swoją sytuację. Nie warto zwlekać z decyzją o podjęciu leczenia, gdyż może to spowodować intensywniejsze objawy. Zapraszam do zapoznania się z darmowymi poradnikami http://pokonac-depresje.psychorada. pl/ oraz http://dobry-terapeuta.psychorada.p l/

2012-04-12 10:07:59
~ps

samopoczucie osób bliskich. Ich postępowanie może nie odnosić zadnego skutku. Próbują sami wyleczyć chorego, ale jak to zrobić samodzielnie? Nie zdają sobie sprawy jakie kroki należy podjąć. Jedynym rozwiązaniem, które możę uśmierzyć ból to bycie przy osobie depresyjnej. Dzięki obecności i bliskości, taka osoba może poczuć się zrozumiana. Aby poradzić sobie z chorobą, należy skonsultować się z lekarzem-specjalistą.

2012-04-12 10:07:20
~ps

depresja może być spowodowana wieloma czynnikami. Może rozwijać się z jakiegoś powodu, bądź w sposób bezprzyczynowy. Kiedy człowiek cierpi na depresję, jego choroba dotyka również osoby bliskie. Spoczywa na nich ogromna presja, gdyż nie wiedzą w jaki sposób powinni traktować osobę depresyjną oraz jak powinni zachowywać się w stosunku do niej. Starają się pocieszać, dodawać otuchy, gdyż bezradność ich przytłacza. Cierpienie osoby depresyjnej przekłada się na samopo

2011-10-27 12:55:32
~JB

stres-depresja.com.pl

2011-10-14 15:07:35
~WEra

Myślisz o kreacji na sylwestra? Pomyśl już teraz o swojej figurze. Zaufaj fachowcom i zrzuć kilogramy do karnawału!! Sprawdź program odchudzający DIETEK.

2011-10-08 13:28:02
~Jacek

Stasiu, nie załamuj się. Sądze ,że musisz zmienić lekarstwa. Nie od razu mozna trafić na to własciwe, co dobrze działa.

2011-10-08 05:11:36
~jagda

Musi być jakaś przyczyna tej choroby. U mnie niespełniona miłość odebrała mi chęć do życia. Trwa to już trzy lata i chyba nigdy się nie podniosę.Koszmar psychiczny.

2011-10-03 22:48:25
~Stasia

Ja leczę depresję od wielu lat z malymi przerwami ,nie wierzę, że można się wyleczyć. Egzystencja to ciągle branie różnych lekow , które tylko przyćmiewają ból i straszny lęk . Życie uuucieka a czlowiek chory niema żadnych przyjaciół .Siedze nieszczęśliwa w domu i nie mam sily w nim posprzątać .Cierpi na tym moich dwoch synów . gdyż boją się zostawić samą mamę w domu .Po co tak żyć !!!

2011-10-03 22:39:58
~Nie Mam Kobiety Ani Pracy

Osz kurde spełniam wszystkie te warunki poza jednym z podanych punktów : • "zaburzenia snu, wczesne budzenie się" jestem śpiochem i bym spał nawet do 10 h na dobę ..!i

2011-10-03 22:35:44
~zdesperowana

3000 dobre !!!!!!!!!!!!!! i jeszcze mu mało ciekawe jak bys przezył za 600 ????????????? ja bym była szczesliwa gdybym miala 3000 a o depresji szybko bym zapomniała

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.