wyszukanie zaawansowane

Psychologia

Jak sobie poradzić ze stresem?

fot. Thinkstock
28.10.2011

W dzisiejszym zabieganym świecie nie sposób całkowicie uwolnić się od stresu. Każdy z nas doświadcza stresu i zdenerwowania w różnych sytuacjach życiowych i każdy z nas reaguje na to doświadczenie trochę inaczej.

Niekiedy stres motywuje nas do działania i powoduje, iż dopiero pod jego wpływem jesteśmy w stanie wykonać określone zadania. Innym razem jednak stres powoduje, iż nie potrafimy się skupić, a wykonanie zadania niesie za sobą ogromne koszty emocjonalne. Jedno jest pewne: w przypadku stresu, co za dużo to nie zdrowo! W jaki sposób można poradzić sobie w sytuacjach stresujących i jak zapobiegać negatywnym skutkom nadmiernego stresu?

Czym jest stres?
W współczesnej psychologii definiujemy stres jako relację pomiędzy umiejętnościami radzenia sobie jednostki, a wymaganiami stawianymi jej przez otoczenie. Oznacza to, że ta sama sytuacja (np. spóźnienie się do pracy) może wywierać odmienne oddziaływanie stresogenne na dwie różne osoby. Wszystko uzależnione jest od tego, jaki model radzenia sobie ze stresem wykształciła sobie jednostka w reakcji na konkretną sytuację.Sposoby na stres
Istnieje wiele różnych metod i sposobów radzenia sobie ze stresem. Każdy z nas jest inny i dlatego powinniśmy dobierać te metody w sposób indywidualny. Czasem dobrze jest też poeksperymentować z różnymi sposobami, aby sprawdzić która z nich najlepiej działa.

Metoda wewnętrznego mędrca
Wewnętrzny mędrzec to ktoś w nas (jakaś nasza część), która wie jak sobie z daną sytuacją poradzić. W sytuacji stresogennej często jest tak, że mamy wrażenie, że nic się nie da zrobić, że my nie potrafimy nic zrobić. Tego typu myślenie zamyka nas w swego rodzaju zamkniętym kole. Aby przerwać ten krąg bezsilności, zamknij na chwilę oczy i pomyśl o osobie, która twoim zdaniem potrafiłaby sobie z tą sytuacją jakoś dać radę. To może być ktoś, kogo znasz naprawdę albo jakiś idol, albo postać z baśni lub zupełnie wymyślona. Zastanów się, w jaki sposób ten mędrzec radzi sobie ze stresem. Jak on to robi? Wyobraź sobie przez chwilę, że to ty jesteś tą postacią (mędrcem) i udziel sobie rady. Rezultat może cię zaskoczyć! PS Nawet jeśli nie uda ci się znaleźć satysfakcjonującej rady, to samo zamknięcie oczu i skupienie się na innej osobie pozwoli ci się delikatnie zdystansować do sytuacji stresogennej.

Metoda wizualizacji
Ta technika polega na zdystansowaniu się i wyobrażeniu sobie sytuacji trochę w innym kontekście. Jeśli np. jesteś w sytuacji bardzo stresującej (np. otaczają cię sami nieprzyjaźni ludzie i czegoś od ciebie chcą) możesz wyobrazić sobie, że jesteś w ochronnej bańce i nikt ani nic nie jest w stanie dostać się tam do ciebie bez twojej zgody. W tej technice możesz wyobrażać sobie najróżniejsze rzeczy, jakie tylko przychodzą ci do głowy. Cała sztuka polega na tym, by to, co sobie wyobrazisz zmniejszało jakoś poczucie zagrożenia.

1 2
REKOMENDACJA
2015-04-28 22:02:47
~Violet

Nie korzystalam z takiej pomocy wsparcia, natomiast czasem w megastresujacych mnie sytuacjach zazywam Forstres. Zawiera on bowiem tylko naturalne skladniki oraz nie uzaleznia. Pomogl mi juz nie raz w wychodzeniu z dolka.

2012-04-12 10:06:14
~ps

Czy można w jakiś inny sposób sobie poradzić? Objadanie się, zastępowanie stresu w innej formie nie łagodzi stanu psychicznego. Może być to tymczasowa metoda, ale warto pamietać, że nie przynosi długotrwałych efektów. Jedną sytuację zastąpi człowiek drugą. Czyż nie ma innych sposobów na poradzenie sobie z towarzyszącym stresem? Zapraszam do przeczytania z darmowego poradnika http://zyc-w-zgodzie-z-soba.psychor ada.pl

2012-04-12 10:05:50
~ps

stres jest nieodzownym składnikiem ludzkiego życia przyczyniającym się do mobilizacji, ale również do pogorszenia się stanu psychicznego. Jakie są sposoby na poradzenie sobie z nim? Człowiek może stosować różne metody. Może unikać, przezwyciężać lub rekompensować sytuacje stresowe. Mogą negatywne wpływać na człowieka. Może łagodzić go poprzez objadanie się. Im więcej przeżywa stresu, tym więcej potrafi zjeść. Czy jest to odpowiednia metoda? Czy można w jakiś in

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.