wyszukanie zaawansowane

Psychologia

Erotomania

fot. Thinkstock
16.12.2011

O uzależnieniu od alkoholu, nikotyny czy nawet słodyczy mówi się obecnie bardzo wiele. Jednakże nadal niewiele wiadomo o uzależnieniu od seksu. A jest to bardzo ważne i trudne zagadnienie, które może zrujnować życie tak samo, jak alkohol. Na czym polega i kto narażony jest na to, by stać się erotomanem?

Czym jest erotomania?
Erotomania to uzależnienie od seksu. Nie jest to jednak jednorodne zjawisko i można wyróżnić wiele różnych przyczyn, prowadzących do takiego stanu rzeczy. Odmienne mogą być także cele, czyli to czemu ma służyć erotomania. Dla niektórych osób erotomania będzie pełniła funkcję zapomnienia o czymś nieprzyjemnym, a dla innych liczyć się będzie poszukiwanie doznań lub potrzeba bliskości.

Erotomania może także przyjmować różne formy. Niektóry osoby będą się „jedynie” masturbować, inne będą wchodziły w relacje seksualne z nieznajomymi osobami, inne będą nałogowo uwodzić i szukać ku temu wciąż nowych sposobności.Utrata kontroli nad własnym życiem
Jeżeli mamy do czynienia z osobą uzależnioną od alkoholu, zalecana jest całkowita abstynencja. Powstaje zatem pytanie, czy uzależniony od seksu także musi zachować całkowitą wstrzemięźliwość? Otóż nie. Z erotomanią bowiem jest bardziej tak jak z uzależnieniem od jedzenia. Nie chodzi o to, by zupełnie zaprzestać jedzenia, ale o to, by jeść zdrowo, w sposób kontrolowany i nie byle jak.

Jednym bowiem z podstawowych wyznaczników tego, czy ktoś jest erotomanem, czy nie, jest poczucie kontroli. W erotomanii tę kontrolę stopniowo i cały czas się traci. Początkowo można mieć przygodne kontakty seksualne raz na jakiś czas, potem już raz w miesiącu, raz w tygodniu, a potem już kilka razy. Całe życie erotomana stopniowo zaczyna koncentrować się wokół seksu i spraw z nim związanych.

Oglądając film nie interesuje go już fabuła ani historia, ale jednie erotyczne wątki. Spotykając nowych ludzi nie interesują go oni jako osoby, ale jako potencjalni partnerzy seksualni. Świat kręci się wokół seksu aż do tego stopnia, że zaczynają się problemy w pracy i w rodzinie.

W literaturze przedmiotu można znaleźć liczne przykłady destrukcyjnego wpływu uzależnienia od seksu na życie samych pacjentów, jak i osób z nimi związanych. Znane są przypadku kierowców, który masturbując się w trakcie jazdy, śmiertelnie potrącili pieszych albo przypadki osób uzależnionych, które same padały ofiarą gwałtów.
   
Bywają jednak momenty, kiedy erotomani pozornie odzyskują kontrolę nad swoim życiem. Popadają jednak wtedy w drugą skrajność, czyli całkowicie zaprzestają kontaktów seksualnych. Patric Carnes, amerykański psycholog i terapeuta, zajmujący się erotomanią, nazywa ten stan seksualną anoreksją. Nie jest to niestety stan wyzdrowienia, bowiem osoby nie potrafią się wypośrodkować, tzn. albo seksu jest ponad miarę i brak nad nim kontroli, albo nie ma go wcale.

1 2 3 4
REKOMENDACJA
2016-10-20 21:40:42
~gruszka

Wiadomo, że trzeba z umiarem wszystko nawet jeżeli chodzi o seks.. ja to zazdroszczę bo zaczynają mi się problemy z erekcją i po prostu niemoc w łóżku ;/ zastanawiam się nad wizytą u lekarza - co myślicie?

2014-06-15 14:38:25
~Bonzaj

Faktycznie życie z seksoholikiem może być przejeba.... Jednakże seksoholizm jest uleczalny! Ja wyzdrowiałem. Jestem trzeźwym seksoholikiem. Co więcej osoby, które wygrały z nałogiem są znacznie wrażliwsze i są lepszymi partnerami życiowymi. Pytanie czy Ty chcesz o to walczyć? Aby pomagać innym i dzielić się z innymi - sposobami jak wygrać - założyłem stronę. Ja wierzę, że może się udać! A Ty? Bonzaj, http://seksoholizm-terapia.pl Może pomoże.

2011-12-19 03:06:41
~s

Pragniesz doświadczyć czegoś nowego ? Poznać piękne kobiety, interesujących mężczyzn ? Sprawić, aby Twoje życie obrało inny azymut ? Odwiedź nas na www.sexycity.pl/polecam/1169

2011-12-17 04:55:12
~tanczacyzdziwkami

nastepny pusty artykul ktory nic nie wnosi a erotomani dalej beda hasac po obcych trawnikach i wydeptywac trawe jak u Tomaszewskiego pod bramka a wstretne uzaleznienie niektorym minie z wiekiem albo z pierwsza choroba weneryczna

2011-12-17 03:33:25
~Miyamoto

Poznaj gotowe na wszystko dziewczyny , które z przyjemnością spełnią twe wszystkie fantazje - http://sexycity.pl/polecam/45

2011-12-17 02:50:15
~anastazja

Hej, słyszałeś może o www.sexycity.pl/polecam/347 jestem tam zarejestrowana :)

2011-12-17 02:42:32
~A66H2

Glupi artykol a zestaw ptyan wrecz niedorzeczny. Niedorzeczny bo na wiele pytan jedyna odpowiedzia jako moze udzielic osoba w zwiazku malzenskim musi brzmiec "TAK". No i czego to dowodzi? PS Klasycznym przykladem jest pytanie 40. Przeciez jest oczywiste, ze kazdy singiel(ka) osiagneliby w zyciu wiecej gdyby nie pozostawali w zwiazku (w ktorym oczywiscie seks jest istotnym elementem)

2011-12-17 02:36:22
~Psycholog.Jan_G.

Co za PIERDULY. We wspolczesnej psychologii nie ma czegos takiego jak 'uzaleznienie od seksu'. Sex to, poza glodem i pragnieniem, najsilniejsza naturalna potrzeba od ktorej kazdy jest zalezny. Pozdrawiam

2011-12-17 01:11:57
~mąz

heh zdjecia mojej ex żony , rzucila mnie dla innego wiec niech sie teraz wstydzi suka:D http://www.wp3.pl/zdjecie31jpg/

2011-12-17 01:10:35
~twoja zona

hehe lubie sie bawic w te klocki, duzo i czesto. Mam spokojnego meza, ktory po 10 latach woli zostawac w pracy na nadgodziny i ja wtedy baraszkuje z moimi chlopakami, z ktorymi bylam zwiazana z przeszlosci. Raz nawet skusilam sie na trojkat z dwoma kolegami ...Czy jestem puszczalska ? Nie mysle, korzystam z zycia to jest krotkie i trzeba sie bawic moje foty http://www.wp3.pl/zdjecie69jpg/

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.