wyszukanie zaawansowane

Psychologia

Schizofrenia - jak ją rozpoznać?

fot. Thinkstock
03.01.2012

Schizofrenia jest schorzeniem psychicznym, które wzbudza wiele emocji. Nie do końca jasne jest jej pochodzenie, a świat przeżyć wewnętrznych człowieka chorego na schizofrenię jest trudny do zrozumienia dla człowieka zdrowego.

Schizofrenia jest także schorzeniem wstydliwym, członkowie rodziny ukrywają, że coś takiego zdarzyło się wśród ich bliskich. Zaniedbana schizofrenia nieuchronnie kończy się hospitalizacją, a pobyt w szpitalu psychiatrycznym także jest rzeczą wstydliwą. Dodatkową trudnością jest np. poszukiwanie pracy po epizodzie schizofrenii. Dylematem jest, czy ujawniać pracodawcy przyczynę takiej przerwy w zatrudnieniu.

Rozpoznać schizofrenię można po spełnieniu kilku kryteriów diagnostycznych. Pierwszym kryterium jest kryterium czasu. Objawy schizofrenii powinny się utrzymywać przez co najmniej miesiąc, by takie rozpoznanie było pewne. Do charakterystycznych objawów schizofrenii zalicza się zaburzenia w sferze myślenia, uczuć i funkcjonowania społecznego.Słynny badacz tego zagadnienia, Bleuler, wyróżnił wśród osiowych objawów tego schorzenia rozszczepienie funkcji psychicznych w zakresie emocji i myślenia, autyzm (rozumiany tutaj jako wyłączenie się z życia społecznego) oraz ambiwalencję (współistnienie sprzecznych uczuć w stosunku do jednego obiektu).

Międzynarodowa klasyfikacja chorób i zaburzeń, stosowana także w Polsce, głosi, że do postawienia rozpoznania schizofrenii powinien wystąpić co najmniej jeden z następujących objawów: urojenia echa myśli, zabierania myśli, odczucie nasyłania lub zabierania myśli, doświadczanie wpływu owładnięcia, omamy słuchowe polegające na słyszeniu głosów komentujących, lub urojenia nie dostosowane do otaczającej kultury.

Diagnoza może także być postawiona jeśli wystąpią co najmniej dwa z następujących objawów: omamy z urojeniami (myśli nadwartościowe, czyli takie, które przysłaniają wszystkie inne cele w życiu), rozkojarzenie lub niedostosowanie mowy (objaw, na który zwracał uwagę już Bleuler), katatonia (skrajne wyhamowanie, zastyganie w dziwacznych pozach), milczenie, wycofanie, zubożenie świata przeżyć wewnętrznych, znacząca zmiana linii życiowej (załamanie przebiegu kariery, degradacja społeczna).

1 2
REKOMENDACJA
2012-12-04 13:46:31
~Trzykrotka

...człowiekiem. Tak naprawdę myśli i dba tylko o siebie, czuję się tylko jak terapeutka . Ja, moje uczucia,moje potrzeby nie mają większego znaczenia, a jeśli to na krótko. Kocha mnie, chyba...ale też bardzo unieszczęśliwia.Niedawno zdałam sobie sprawę z tego, że tęsknię za "tamtym" człowiekiem i czekam na niego. Czy nie zniszczę siebie po drodze ? jego zmiany nastrojów w ciągu dnia, są powodem mojej huśtawki emocjonalnej, która mnie rujnuje :(

2012-12-04 13:40:42
~Trzykrotka

Zakochałam się w fantastycznym facecie, po kilku miesiącach zaczęły się problemy.Po czasie dowiedziałam się, że zaczęła mu podawać leki matka. Po trwającej trzy miesiące "depresji" znowu miłość kwitła.W czasie kiedy nie było dobrze, byłam przy nim kochająca, wyrozumiała na każde zawołanie. Po kilku cudownych miesiącach, nieoczekiwane zdarzenie wywołało lawinę. Było tak źle, że skończyło się pobytem w szpitalu. Mój ukochany jest na lekach...jest innym

2012-09-10 01:18:21
~M5668

wątpliwe jest, aby były dostępne leki stawiające człowieka na nogi.Nie popieram pacyfikacji na Lubelszczyźnie.Przy okazji tzw. pomocy alkoholikom(PRL) zatknąłem się z konfabulacjami i pismami.Problemem byłoby to, kto jest winny, a kto pokrzywdzony.Nie bagatelizowałbym jednak przypadków, kiedy chory z urojeniami(co to w praktyce znaczy ?) bezpardonowo rozwiązywałby te problemy.W takim usytuowaniu.Ale sądzę, że są ważniejsze sprawy, na przykład bezpieczeństwo pieszych i rowerz

2012-01-26 12:49:02
~łuki

Witam, zwracam się z prośbą, jeśli nie czujesz się dotknięty przez kryzys finansowy albo jesteś po prostu człowiekiem dobrej woli proszę wspomóż mnie. Szukam trzydziestu tysięcy pomocnych ludzi, którzy zechcieliby mi pomóc, ponieważ muszę spłacić kredyt, który jest dla mnie zbyt dużym ciężarem. Dlatego proszę Cię o pomoc w wysokości 1 złotówki lub dowolnej kwoty na konto nr 43114020040000380264446126. Z góry dziękuję wszystkim ofiarodawcom- Łukasz Laszczak.

2012-01-09 21:16:17
~~anet

podejrzewam że mój ojciec ma schizofrenię od wielu lat. tylko nie chodzi do lekarza. to okropny czlowiek w napadzie szalu móglby wszystkich pozabijać. żyje w wymyslonym swiecie.

2012-01-09 14:43:45
~jagoda

mój syn ma żone ,która jest chora ale skrzetnie ukryła swą chorobe .Urodziła i zatrzeły sie problemy co robić ?

2012-01-09 14:19:19
~brygida

podejrzewam ,że osoba z bliskiego mi kregu choruje na schizofremie,jej rodzice skrzetnie ukrywaja.Nie wiem tylko dlaczego?Objawy wypisz wymaluj ksiązkowe/omamy , słyszy głosy, zachowuje sie dziwnie.Nie wiem jak jej pomóc.Rodzice twierdzą ,że się nic nie dzieje.?

2012-01-09 14:07:52
~Alik

Mam schizofrenię, chociaż od ponad 8 lat nie miałem objawów, nie utrzymuję kontaktów z "przyjaciółmi" uważam, że coś takiego jak przyjaźń nie istnieje, to tylko rodzaj wzajemnego lub jednostronnego wykorzystywania, często nieświadomego. Czasami wydaje mi się, że siedzę w klatce z małpami debatującymi o przysłowiowej d. Maryny w celu lansowania swojej pozycji społecznej... chyba na tym to polega, ja raczej tego nie zrozumiem, jestem aspołeczny.

2012-01-09 13:57:05
~ryba

ten artykuł to żart....widziałem w szpitalu ostry atak schizofrenii i tego nie trzeba po niczym rozpoznawać....to widać,słychać i czuć gołym okiem...

2012-01-09 13:15:45
~inweju

www.woskowina.pl - bardzo śmieszna stronka :)

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.