wyszukanie zaawansowane

Psychologia

Depresja u chorych na raka

fot. Thinkstock
06.04.2012

Mimo że nowotwór nie musi oznaczać końca wszystkiego, wiele osób nie wierzy w skuteczność terapii. Traci chęć do życia, koncentruje się wyłącznie na chorobie i pogrąża w najczarniejszych myślach. Jednym słowem zapada na inną bardzo ciężką chorobę - depresję.

Jak często depresja towarzyszy chorobom nowotworowym, w jaki sposób wpływa na skuteczność terapii, jak sobie z nią poradzić? - na te i inne ważne pytania odpowiada Aurelia Kurczyńska, psycholog z Kliniki INVICTA w Gdańsku.

- Jak często depresja towarzyszy nowotworowi?

Nowotwór to choroba zagrażająca życiu pacjenta, czego efektem może być wzmożone poczucie lęku oraz możliwość pojawienia się stanów depresyjnych. Badania wskazują, iż u około 40 - 50 proc. pacjentów, cierpiących na choroby nowotworowe, współwystępuje depresja (wartość zależna jest od przyjętych kryteriów diagnozowania depresji). 

- Czy depresja może wpłynąć na skuteczność leczenia raka?

Depresja pogarsza rokowanie w chorobach onkologicznych. Dodatkowo wpływa na zdecydowane obniżenie jakości życia i obniża motywację do działania.  Bardzo ważne jest więc, aby poddawać pacjentów konsultacji i leczeniu psychologicznemu, może to bowiem zdecydowanie ułatwić proces wychodzenia z choroby. U pacjentów dochodzi do polepszenia samopoczucia. Poprawia się też ich współpraca z personelem medycznym. Zaczynają aktywnie uczestniczyć w procesie leczenia, co pozwala na skoncentrowanie się na chorobie podstawowej, nie zaś odsuwanie leczenia ze względu na zły stan psychiczny pacjenta. Leczenie depresji w przebiegu chorób nowotworowych zapobiega występowaniu prób samobójczych, poprawia również jakość życia pacjentów. Wyniki badań wskazują na dłuższy czas przeżycia osób bez objawów depresyjnych niż w przypadku pacjentów z nieefektywnie leczoną depresją. 

- W jaki sposób rozpoznać, że chory ma depresję?

Rozpoznanie depresji wymaga konsultacji ze specjalistą. Podstawowe kryteria diagnozowania depresji (ICD-10) wskazują na: obniżenie nastroju, obniżenie napędu psychoruchowego, zaburzenia rytmów okołodobowych, lęk oraz dolegliwości somatyczne, przy czym objawy te muszą utrzymywać się przez okres co najmniej dwóch tygodni. Zdarza się, iż rodzina dostrzega zmiany w zachowaniu chorego – głównie obniżenie nastroju. Sam chory zaczyna uskarżać się na niemożność poradzenia sobie z wyłączeniem z ról życiowych, jest niepewny, co do własnej sytuacji i najbliższej przyszłości, pojawia się wzmożony lęk. 

- Jak pomóc bliskiej osobie z depresją?

Bardzo ważne jest już samo zrozumienie choroby przez członków rodziny oraz emocjonalne i praktyczne wsparcie, które może pomóc w zredukowaniu lęku oraz objawów depresyjnych.

Zdarza się, iż rodzina zaniepokojona zachowaniem chorego, nakłania go do wizyty u specjalisty. Pomoc psychologiczna jest jednak konieczna nie tylko w przypadku pacjentów, ale również ich najbliższych. Udzielaniem takiego wsparcia zajmują się psychiatrzy (w przypadku wystąpienia zaburzeń psychicznych), psychoonkolodzy bądź psycholodzy, zajmujący się osobami chorymi somatycznie oraz ich rodzinami, zatrudniani na oddziałach chorób nowotworowych oraz w szpitalach onkologicznych. Równorzędnie z podstawowym leczeniem, udziela się pacjentom wsparcia i pomocy psychologicznej już od początkowego okresu, kiedy otrzymują oni informację na temat diagnozy.

- W jaki sposób leczy się depresję towarzyszącą chorobie nowotworowej?

Znaczenie procesów psychicznych w leczeniu chorób onkologicznych jest ogromne. Jest to niezwykle ważny czynnik w procesie diagnostyczno-leczniczym. Stosuje się leczenie przyczynowe (choroba somatyczna, zmiana sytuacji życiowej), leczenie farmakologiczne oraz psychoterapię.
 

AD/ESE/

REKOMENDACJA
2012-04-09 14:33:13
~adolf

Szanowni Państwo uświadomcie sobie że medycyna tradycyjna, nie jest ukierunkowana na wyleczenie ale na leczenie, a to są dwie różne sprawy , skupia się na objawach a nie na przyczynach. jedno wielkie kanciarstwo

2012-04-09 02:49:35
~jeju

Na zdjeciu dupku to pan i pani(wlosy wyszly po naswietlaniu) !!!

2012-04-09 01:38:12
~cili

stop cenzura!!! walić takie artykuły!!!

2012-04-09 01:37:05
~koga

Kiedy lekarz leczący oznajmił mi,że rozpoznał u mnie chorobę nowotworową( przy kilku świadkach) oświadczył mi jednoczesnie,że mam przed sobą 2 do 4 lat życia. Kogo leczyć?Bo uczyć lekarzy jak wpędząać ciężko chorych w depresję nie ma potrzeby....

2012-04-09 00:50:52
~cili

masz racje jak by mnie tak wział gościo to bym mu zasponsorował strzała!!!!

2012-04-09 00:48:35
~cienki

a te pedzie na okładce to pozoranci i Chu... z nimi!!!

2012-04-09 00:46:21
~cienki

to zasponsoruj GŁUPKU jeden z drugim i stwóżcie fundacje (tylko prawdziwą) i zbierzcie na leczenie (kilka set mln.) raka i bedziesz mogł uzdrawiać to wtedy bedziesz gość.

2012-04-09 00:39:00
~89F8N

do ~Głos gościu ja bym sie chętnie z toba spotkał i pogadał na ten temat. Medycyna jest dużo bardziej rozwinięta niż ci sie może wyobrażać tylkpo ty jesteś za cienki żeby to pojąć

2012-04-08 23:27:58
~Głos

Ludzie, poszukiwanie leku na raka to największe oszustwo w dziejach medycyny. To sponsoring koncernów farmaceutycznych. Taki lek nigdy nie powstanie, bo nie może powstać. Leczenie chemią i naświetlaniem, to doświadczenia na ludziach. Zdaniem George Eliasa Ashkara rak jest całkowicie uleczalny. Zapoznajcie się z jego metodą absorpcji neutralnej infekcji.

2012-04-08 23:25:38
~pytek

Dlaczego do ilustracji użyto zdjęcia (moim zdaniem) dwóch pederastów? Do moderatora - pederasta określenie medyczne i pschologiczne!

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.