wyszukanie zaawansowane

Psychologia

Na czym polega amnezja?

Thinkstock
02.05.2012

Jedną z najważniejszych funkcji ludzkiej psychiki jest pamięć, która pozwala na długotrwałe bądź chwilowe przechowywanie różnorodnych informacji. Dzięki niej możemy uczyć się i korzystać ze zdobytej wiedzy wielokrotnie w ciągu naszego życia. Bez pamięci wciąż musielibyśmy uczyć się tych samych czynności od nowa. Amnezja to jedno z jej zaburzeń. Skąd się bierze?

Rodzaje pamięci

Pamięć możemy podzielić ze względu na czas przechowywania informacji na:
- Bezpośrednią (ultrakrótką), w której informacje są przechowywane przez zaledwie sekundę lub krócej.
- Krótkotrwałą (operacyjną), w której informacje są przechowywane od kilku do kilkunastu sekund.
- Długotrwałą, zwaną inaczej magazynem śladów pamięciowych. Raz umieszczony tu materiał może być później wielokrotnie przerzucany do pamięci krótkotrwałej i dzięki temu świadomie przez nas wykorzystywany. Inny podział mówi o pamięci deklaratywnej (świadomej) i niedeklaratywnej (nieświadomej).

Zaburzenia pamięci

Istnieje bardzo wiele różnych zaburzeń, które dotykają pamięci. Niektóre z nich mają charakter ilościowy, czyli albo pamięć jest wzmożona (co jednak nie powinno stanowić problemów w sensie medycznym), albo znacznie ograniczona (jak w przypadku amnezji).
Inne zaburzenia objawiają się w sposób jakościowy. Zatem możemy mieć tu do czynienia z różnego rodzaju konfabulacjami oraz „pamiętaniem” rzeczy, które się nigdy nie wydarzyły.

Amnezja

Wspomnienia są niezwykle ważną częścią naszego życia. Niejednokrotnie określają nawet istotę tego, kim jesteśmy. Nasze doświadczenia sprawiają, że możemy się wciąż na nowo uczyć i zmieniać z czasem. Są niejednokrotnie podstawą związków i relacji (słynne: „A pamiętasz jak się poznaliśmy…?”) – sprawiają, że czujemy się sobą, bezpieczni z całym zasobem wiedzy o nas samych i świecie dookoła. Wyobraźmy sobie, że z jakiegoś powodu tracimy wszystkie te wspomnienia.

Amnezja to inaczej niepamięć, czyli utrata możliwości odtworzenia jakiegoś momentu w czasie.  Może być: całkowita, kiedy człowiek całkowicie pozbawiony zostanie wspomnień; fragmentaryczna, gdy chory ma jednak dostęp do fragmentów wspomnień; cząstkowa, gdy dotyka tylko określonych rodzajów wspomnień; trwała lub przemijająca. Możemy również wyróżnić amnezję wsteczną oraz następczą.

1 2
REKOMENDACJA
2012-05-06 17:57:30
~ani

mój facio po 20 latach wspólnego życia, pewnego dnia wyszedł po zapałki i nie wrócił, takiej amnezji dostał

2012-05-05 20:54:31
~nie lakarz

Podobno na amnezję jest pomocna Hiperbaria Tlenowa lecz mało który lekarz słyszał o takim leczeniu.Lekarze mają się za bogów a nimi nie są i dlatego mają problem z rozwijaniem się w wiedzy medycznej.

2012-05-05 20:40:45
~Krak

Silne przeżycia emocjonalne wywołały najwyraźniej amnezję u pacjenta J. K. Po każdych wyborach zapomina, że obiecywał wycofanie się z polityki.

2012-05-03 05:21:50
~amnezja Tuska

Na czym polega AMNEZJA najlepiej wie Tusk, on na nią cierpi .. Zapomniał co obiecywał przed wyborami...

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.