wyszukanie zaawansowane

Psychologia

Dlaczego kłamiemy?

fot. Thinkstock
01.06.2012

Każdemu z nas zdarza się niekiedy skłamać. A jednak wciąż upieramy się przy stwierdzeniu, że „nie wolno kłamać” i że „należy być prawdomównym”.

Tak naprawdę zaś często nie dostrzegamy obecności kłamstwa w naszym życiu, ani nie doceniamy funkcji, jakie ono w nim pełni. Kłamstwo bowiem to nie samo zło – jak zwykliśmy uczyć dzieci.

Aby zauważyć obecność kłamstwa w naszym codziennym życiu można zrobić na sobie samym mały eksperyment. Wybierz sobie kilka dni i przez cały czas „przyłapuj” siebie samego na kłamstwie. Na jaki temat kłamiesz najczęściej? Ile razy  w ciągu doby zdarza ci się skłamać? Czy kłamiesz częściej w pracy czy w domu, a może na ulicy? Myślę, że wyniki mogą nas niemało zaskoczyć, a na pewno pozwolą nam na lepsze poznanie samych siebie.

Dlaczego kłamiemy?
Kłamią niemal wszyscy: dorośli i dzieci, kobiety i mężczyźni (co ciekawe, kłamstwo jednak nie przejdzie przez gardło, np. dzieciom z autyzmem lub z zespołem Aspergera!). Różni ludzie i w różnych momentach mogą mieć jednak zupełnie inne powody do używania kłamstwa. Oto kilka z nich:

•    by uchronić samego siebie
Kłamiemy po to, by samemu nie popaść w tarapaty. Boimy się, że powiedzenie całej prawdy jedynie zrani nas samych, więc wolimy tego nie robić. Taką funkcję pełni też kłamstwo w środowiskach pełnych przemocy, np. mąż jest agresywny i dotkliwie bije żonę za każdym razem, gdy ta powie coś, co mu się nie spodoba; żona wkrótce nauczy się kłamać w taki sposób, aby jak najczęściej unikać razów…

•    by nie zranić drugiej osoby
Często skłamanie wydaje nam się dużo lepszym wyjściem z sytuacji niż powiedzenie całej prawdy, np. jeśli nie smakuje nam potrawa przyrządzona przez teściową wydaje nam się, że lepiej jej tego nie mówić. Mało tego, w takich sytuacjach potrafimy nawet zachwalać smak potrawy, mimo iż ledwo przechodzi nam ona przez gardło! Z jednej strony takie kłamstwo wydaje się uzasadnione i nawet słuszne, ale… może ono wpakować nas też w niemałe tarapaty. Teściowa np. może od tej pory serwować nam tylko i wyłącznie tak bardzo przez nas „uwielbianą” potrawę!

•    by uzyskać coś dla siebie
To tzw. kłamstwo manipulacyjne, polega na tym, iż świadomie kłamiemy dla uzyskania określonych korzyści, np. wmawiam komuś, że go kocham, tylko po to, aby pójść z nim do łóżka!

•    by uniknąć kary
Mało kto lubi przyznawać się dobrowolnie do błędu. Ten rodzaj kłamstwa widoczny jest często u dzieci, które nad zniszczoną zabawką przekrzykują jedno przez drugie: „to nie ja! to on zrobił!”. Boimy się wziąć odpowiedzialność za nasze czyny i dlatego często nie przyznajemy się do popełnianych błędów.

1 2
REKOMENDACJA
2012-06-06 21:29:27
~sęp

Jest jeszcze jeden przypadek kłamstwa . To takie kiedy było się malarzem kominowym , a potem pieprzy się o zielonej wyspie.

2012-06-05 08:04:19
~kotyulion

Pakiet inwestycyjny od 10$ z dziennym oprocentowaniem 2% i podsumowaniem stanu konta przeczytaj więcej na pasywny-dochod. manifo. com

2012-06-05 07:30:31
~Aga

Szczupła sylwetka i pozostawanie w dobrej formie kojarzy się z ciężką pracą i odmawianiem sobie wszystkiego, co dobre. Tymczasem istnieje cała masa rzeczy, które możemy robić, by poprawić swój wygląd i kondycję, a które są przyjemne i pożyteczne. Bo jesz ulubione posiłki i tracisz na wadze. Tłuszczyk się spala sylwetka szczupleje ja tak pozbyłem się 15 kg dwa lata temu i do dziś trzymam wagę. Polecam (kalorie-zdrowia.pl)

2012-06-05 07:29:59
~Ewa

Dokonałam kilku prostych zmian w swojej diecie to dało mi możliwość oczyszczenia organizmu i podniesienia w nim poziomu energii. Zdobyłam się tylko na odrobinę wysiłku, zaczęłam przestrzegać kilku jasnych zasad dotyczących odżywiania się, A już po tygodniu poczułam się lepiej. Po miesiącu miałam mniej o 4 kg. A po dwóch 7 kg i 4 cm w talii mniej. Jadłam nadal ulubione posiłki, mimo to chudłam. kalorie-zdrowia.pl Polecam wszystkim te programy.

2012-06-05 07:29:36
~Ania

Poczytaj i wyślij tłuszcz do diabła. Idealna dieta dla każdego bez względu na wiek. Odżywia, oczyszcza organizm, wzmacnia i regeneruje. Ponadto możesz jeść ulubione posiłki i chudnąć.. Ja po dwóch ciążach zgubiłam 10 kg w 3 miesiące i wagę trzymam. Polecam kalorie-zdrowia.pl

2012-06-04 22:01:50
~qw

Teraz możesz sprawdzić całkowicie za darmo zarobki dowolnej osoby. Wystarczy, że znasz jej imię, nazwisko i adres zamieszkania. Wejdź na www.ichzarobki.pl

2012-06-04 22:00:51
~luba

Orędzie z Nieba o antychryście, który się niebawem objawi światu i znaku Bestii www.paruzja.info

2012-06-04 22:00:07
~as

Teraz możesz sprawdzić całkowicie za darmo zarobki dowolnej osoby. Wystarczy, że znasz jej imię, nazwisko i adres zamieszkania. Wejdź na www.ichzarobki.pl

2012-06-04 21:13:33
~zx

Jeżeli czujesz, że alkohol jest problemem w Twoim życiu lub ktoś z Twoich bliskich nadużywa alkoholu to znajdziesz pomoc na www.alkoforum.pl

2012-06-04 21:12:23
~as

Jeżeli czujesz, że alkohol jest problemem w Twoim życiu lub ktoś z Twoich bliskich nadużywa alkoholu to znajdziesz pomoc na www.alkoforum.pl

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.