wyszukanie zaawansowane

Psychologia

Jak rozpoznać ADHD?

fot. Thinkstock
12.06.2012

Wszyscy rodzice chcieliby, aby ich dzieci były zdrowe i wyrosły na osoby szczęśliwe i dobrze radzące sobie w życiu. Dlatego tak wiele uwagi przykłada się do wychowywania pociech już od początku ich życia.

Jednakże nie zawsze obrany model wychowania działa tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Co robić, jeśli dziecko nas nie słucha i nie przestrzega ustalonych reguł i norm? Czy może to być oznaką ADHD?

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej należy do najczęściej spotykanych zaburzeń rozwojowych. Szacuje się, iż dotyka on około 5 proc. dzieci. Jeśli zauważyć, że ADHD  dotyka także rodziny i nauczycieli każdego z dzieci – wyraźnie widać jak ogromna jest skala problemu.

W jaki sposób rozpoznać czy mamy do czynienia z ADHD czy z innym zaburzeniem, a może nasze dziecko po prostu potrzebuje nieco innych metod wychowawczych, aby nauczyć się społecznie uznawanych norm? Są to pytania, które zadaje sobie niejeden rodzic martwiący się zachowaniem swojego dziecka, które ani w domu, ani w szkole nie chce stosować się do poleceń dorosłych.

Nie każde dziecko sprawiające trudności wychowawcze jest dzieckiem z ADHD


Od jakiegoś czasu panuje tendencja, by każdemu dziecku, które przeszkadza na lekcji lub jest niespokojne, przydawać etykietkę zespołu nadpobudliwości psychoruchowej. Pamiętajmy ADHD nie diagnozuje się u dzieci tylko na podstawie żywego temperamentu, powtarzających się zachowań agresywnych czy świadomego łamania norm. Dziecko z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej, owszem, często łamie normy czy popada w bójki z kolegami, ale najczęściej nie dlatego, że jest złośliwe i robi to celowo. ADHD powoduje, iż dzieci nie są w stanie kontrolować swoich impulsów – zazwyczaj to dlatego wciąż na nowo popadają w tarapaty.

Jak rozpoznać ADHD?
Na zespół nadpobudliwości psychoruchowej składają się trzy grupy objawów:
1) trudności z kontrolą własnej impulsywności
2) nadmierna aktywność ruchowa
3) zaburzenia koncentracji uwagi

Impulsywność
Nadmierną impulsywność najlepiej widać w momencie, w którym zapytamy dziecko o konkretne reguły zachowania, które powinno zastosować w określonej sytuacji. Większość dzieci będzie je znało. Jednak, gdy przychodzi określona sytuacja dzieci nie potrafią już pohamować się i zastosować reguły (mimo ich znajomości!).
   
Na przykład dziecko z ADHD wie, że trzeba zgłaszać się do odpowiedzi i poczekać, aż nauczyciel go wybierze. Jednak gdy pada ciekawe pytanie i dziecko zna odpowiedź, najprawdopodobniej aż podskoczy na miejscu i wykrzyczy swoją odpowiedź. Mimo, iż zna reguły nie potrafi pohamować swojej chęci do natychmiastowego działania. Zwykle nie jest to również działanie wymierzone przeciwko nauczycielowi (choć może to tak wyglądać), po prostu to konkretne pytanie było tak ciekawe…
   
Również z powodu nadmiernej impulsywności dzieci z ADHD mają „częstsze” bójki z rówieśnikami. Badania pokazują jednak, iż nie do końca jest to prawdą. Po prostu rówieśnicy dzieci z ADHD zanim uderzą kolegę rozejrzą się najpierw czy nie ma w pobliżu nauczyciela; dzieci z ADHD zapomną o tym i od razu przejdą do ataku, często tuż pod nosem dyżurującego nauczyciela… Jak zatem widać z brakiem kontroli swoich impulsów wiążą się także trudności z przewidywaniem konsekwencji swojego zachowania oraz nieumiejętność zaplanowania pracy.

1 2
REKOMENDACJA
2012-08-07 08:55:01
~Figa

POWINNO SIĘ PODAĆ W KAŻDYM MIEŚCIE ADRESY STOWARZYSZEŃ RODZICÓW Z ADHD A TU NIC ŻADNYCH KONKRETÓW!!!! SAM SE CZŁOWIEKU RADŻ

2012-08-07 08:52:31
~Figa

Szkoły guzik pomagają,sami nie wiedza jak postepowac,Najchętniej takiego ucznia widzą tylko w szkole OHP.Zero pomocy,rodzic sam sie boryka z problemem i często jest atakowany przez szkołę pogardliwie i z wyrzutem.

2012-06-23 10:19:47
~ika

Jeszcze tutaj dodam do mojej poprzedniej wypowiedzi, zeby nie bylo nieporozumienia: oczywiscie wiem, ze dziecko moze byc dotkniete KONKRETNYMI chorobami, ktore przeszkadzaja im funkcjonowac, ale tutaj chodzi o dzieci ZDROWE, ktore chrzci sie wymyslona, nieistniejaca jednostka chorobowa ADHD!

2012-06-23 10:13:34
~ika

Ludzie! Dzieci, jak rowniez dorosli, moga miec rozne przypadlosci, nieraz bardzo klopotliwe dla otoczenia i dla nich samych, ale to nie oznacza, ze sa chorzy i potrzebuja leczenia farmakologicznego - w tym konkretnym przypadku traktowania pigulami z narkotykiem. Kazde dziecko zachowuje sie jak DZIECKO dopoki nie NABIERZE DOSWIADCZENIA ZYCIOWEGO i nauczy sie reagowac zgodnie z oczekiwaniami. Nie ma czegos takiego jak ADHD! Wiecej nie mozna pisac tutaj, tylko okreslona ilosc znakow, dlaczego?

2012-06-16 11:57:50
~AD9XUND

Objawy, które są podane w artykule są NIEWYSTARCZAJĄCE i mogą być objawami zupełnie innych zaburzeń niż ADHD, nawet zwykłego ZMĘCZENIA. ADHD jest problemem neurofizjologicznym, a nie psychiatrycznym. Tekst jest obciążony tzw. efektem Barnuma.. - autorka pewnie wie, co to znaczy, jeśli jest psychologiem... Czytelnikom proponuję zasięgniecie fachowej porady.

2012-06-16 08:39:00
~lipaADHD

Kiedy czytam niektóre komentarze, dociera do mnie w jakim ciemnogrodzie żyjemy. Tak, jasne, ADHD to skutek bezstresowego wychowania, tak, bachory rządzą rodzicami, którzy nie mogą sobie z nimi dać rady. Doprawdy, bezstresowe wychowanie było mi obce, wręcz przeciwnie, byłam często karana, zdarzało się, że i pasem, choć to boli mniej niż przykre słowa. Teraz mam 25 lat i szereg paskudnych problemów, ktorych żaden z produkujących się tu mądrali na pewno nie chciał by doświad

2012-06-16 00:29:21
~sa

Teraz możesz sprawdzić całkowicie za darmo zarobki dowolnej osoby. Wystarczy, że znasz jej imię, nazwisko i adres zamieszkania. Wejdź na www.ichzarobki.pl

2012-06-15 23:30:52
~as

Teraz możesz sprawdzić całkowicie za darmo zarobki dowolnej osoby. Wystarczy, że znasz jej imię, nazwisko i adres zamieszkania. Wejdź na www.ichzarobki.pl

2012-06-15 22:48:56
~rycho

Sprawdż czy twoje dziecko nie cierpi na robaczycę, na nadmiar białka.Ogranicz prawie do zera spożywanie produktów i przetworów mlecznych na okres pół roku.Poprawa w zachowaniu zadziwi.

2012-06-15 22:43:23
~qw

Teraz możesz sprawdzić całkowicie za darmo zarobki dowolnej osoby. Wystarczy, że znasz jej imię, nazwisko i adres zamieszkania. Wejdź na www.ichzarobki.pl

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.