wyszukanie zaawansowane

Psychologia

Jak rozpoznać ADHD?

fot. Thinkstock
12.06.2012

Wszyscy rodzice chcieliby, aby ich dzieci były zdrowe i wyrosły na osoby szczęśliwe i dobrze radzące sobie w życiu. Dlatego tak wiele uwagi przykłada się do wychowywania pociech już od początku ich życia.

Jednakże nie zawsze obrany model wychowania działa tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Co robić, jeśli dziecko nas nie słucha i nie przestrzega ustalonych reguł i norm? Czy może to być oznaką ADHD?

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej należy do najczęściej spotykanych zaburzeń rozwojowych. Szacuje się, iż dotyka on około 5 proc. dzieci. Jeśli zauważyć, że ADHD  dotyka także rodziny i nauczycieli każdego z dzieci – wyraźnie widać jak ogromna jest skala problemu.

W jaki sposób rozpoznać czy mamy do czynienia z ADHD czy z innym zaburzeniem, a może nasze dziecko po prostu potrzebuje nieco innych metod wychowawczych, aby nauczyć się społecznie uznawanych norm? Są to pytania, które zadaje sobie niejeden rodzic martwiący się zachowaniem swojego dziecka, które ani w domu, ani w szkole nie chce stosować się do poleceń dorosłych.

Nie każde dziecko sprawiające trudności wychowawcze jest dzieckiem z ADHD


Od jakiegoś czasu panuje tendencja, by każdemu dziecku, które przeszkadza na lekcji lub jest niespokojne, przydawać etykietkę zespołu nadpobudliwości psychoruchowej. Pamiętajmy ADHD nie diagnozuje się u dzieci tylko na podstawie żywego temperamentu, powtarzających się zachowań agresywnych czy świadomego łamania norm. Dziecko z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej, owszem, często łamie normy czy popada w bójki z kolegami, ale najczęściej nie dlatego, że jest złośliwe i robi to celowo. ADHD powoduje, iż dzieci nie są w stanie kontrolować swoich impulsów – zazwyczaj to dlatego wciąż na nowo popadają w tarapaty.

Jak rozpoznać ADHD?
Na zespół nadpobudliwości psychoruchowej składają się trzy grupy objawów:
1) trudności z kontrolą własnej impulsywności
2) nadmierna aktywność ruchowa
3) zaburzenia koncentracji uwagi

Impulsywność
Nadmierną impulsywność najlepiej widać w momencie, w którym zapytamy dziecko o konkretne reguły zachowania, które powinno zastosować w określonej sytuacji. Większość dzieci będzie je znało. Jednak, gdy przychodzi określona sytuacja dzieci nie potrafią już pohamować się i zastosować reguły (mimo ich znajomości!).
   
Na przykład dziecko z ADHD wie, że trzeba zgłaszać się do odpowiedzi i poczekać, aż nauczyciel go wybierze. Jednak gdy pada ciekawe pytanie i dziecko zna odpowiedź, najprawdopodobniej aż podskoczy na miejscu i wykrzyczy swoją odpowiedź. Mimo, iż zna reguły nie potrafi pohamować swojej chęci do natychmiastowego działania. Zwykle nie jest to również działanie wymierzone przeciwko nauczycielowi (choć może to tak wyglądać), po prostu to konkretne pytanie było tak ciekawe…
   
Również z powodu nadmiernej impulsywności dzieci z ADHD mają „częstsze” bójki z rówieśnikami. Badania pokazują jednak, iż nie do końca jest to prawdą. Po prostu rówieśnicy dzieci z ADHD zanim uderzą kolegę rozejrzą się najpierw czy nie ma w pobliżu nauczyciela; dzieci z ADHD zapomną o tym i od razu przejdą do ataku, często tuż pod nosem dyżurującego nauczyciela… Jak zatem widać z brakiem kontroli swoich impulsów wiążą się także trudności z przewidywaniem konsekwencji swojego zachowania oraz nieumiejętność zaplanowania pracy.

1 2
REKOMENDACJA
2012-06-15 22:31:36
~qw

Teraz możesz sprawdzić całkowicie za darmo zarobki dowolnej osoby. Wystarczy, że znasz jej imię, nazwisko i adres zamieszkania. Wejdź na www.ichzarobki.pl

2012-06-15 21:26:01
~zosia

wiem, że są dzieci z ADHD ale one poddawane są leczeniu farmakologicznemu, ale są dzieci które nie znają żadnych zasad i robią to co chca wtedy nie zaszkodzi pas na dupę

2012-06-15 20:48:01
~SYLWIADE

JA SAMA JESTEM TERAZ DOROSŁYM Z Z ADHD W LATACH 80" W SZKOLE SAME PROBLEMY NIKT NIE WIEDZIAŁ O "TYCH" PROBLEMACH : MÓWIONO ZDOLNY LEN BUJAJĄCY W OBŁOKACH. A PO BURZY HORMONALNEJ Z PRZERWĄ PO SZKOLE ŚREDNIEJ UKOŃCZONE STUDIA. OBECNIE MAM DWOJE DZIECI I JENO ODZIEDZICZYŁO PRZYPADŁOŚĆ PO MNIE GDYBY NIE MÓJ SYN TO SAMA BYM NIE WIEDZIAŁA CO TO ADHD . ILORAZ INTELIGENCJI TAKICH DZIECI POWYŻEJ PRZECIĘTNEJ , ALE SKUPIĆ JEGO UWAGĘ NA SOBIE GDY COŚ MÓWIĘ TO NIESTET

2012-06-15 20:42:11
~gosia

Ta choroba to między innymi jest brak otwarcia w związku np/Mąż zawsze jest podczas bań u ginekologa przy mnie.Był podczas porodów nie miałam stresu zaangażowałam go podczas całej ciąży.Izolacja powoduje stres u ciężarnej bo jest zdana na siebie i wielka niewiadoma podczas porodu mając partnera wiemy że czuwa nad nami osoba najbliższa.Do tego brane leki podczas ciąży nie są bez znaczenia dla dziecka.

2012-06-15 20:42:10
~mieum

Zaskocz swoich bliskich i odnieś wielki sukces finansowy! Darmowy Raport dla ludzi żądnych SUKCESU www(kropka)sekret-sukcesu(kropka)co m Poznaj nieprawdopodobny sekret sukcesu i ciesz się życiem. Sprawdź jak niewiele Ci trzeba, aby odnieść spektakularny sukces finansowy www(kropka)sekret-sukcesu(kropka)co m Nie dajmy sie zwariować :)

2012-06-15 20:41:53
~elf

Mojego znajomego córka wsadziła do pierdla ( oczywiście mama pomaga ) i inne osoby służbowe też . Pas na dupę 3 razy dziennie i przejdzie po tygodniu - w normalnych warunkach .A jak jest krętactwo są sądy !!!!!!

2012-06-15 20:34:25
~rth

ADHD To choroba rodziców którzy nie potrafią sobie poradzic z bachorem który nimi rządzi

2012-06-15 20:34:07
~diara

Czytam i czytam i wnioskuje ,że dużo ludzi nie wie w czym problem z tym ADHd.KIedyś myslałam tak jak większość że to wymysły itd dopóki osobiście nie spotkało mnie tzn syna ,wydaje się że dasz w d i po sprawie ale to nie tak bo jak ktoś myśli ze wytresuje to sie myli dziecko i tak zrobi to znając kare chociaz trudno w to uwierzyc ono tak ma ,bo czuje przymus wewnetrzny .TO choroba neurologiczna a leczyc trzeba farmakologicznie i niestety do końca zycia miec piętno matki rozwy

2012-06-15 20:30:29
~ja

kiedyś bachory klęczały na grochu i były lane pasem i o żadnym adhd nikt nie słyszał.

2012-06-15 20:27:47
~beti

jasne ADHD to jest to terazniejsze wychowanie bezstresowe ,najlepiej zwalić na chorobę

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.