wyszukanie zaawansowane

Psychologia

Jak rozpoznać ADHD?

fot. Thinkstock
12.06.2012

Wszyscy rodzice chcieliby, aby ich dzieci były zdrowe i wyrosły na osoby szczęśliwe i dobrze radzące sobie w życiu. Dlatego tak wiele uwagi przykłada się do wychowywania pociech już od początku ich życia.

Jednakże nie zawsze obrany model wychowania działa tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Co robić, jeśli dziecko nas nie słucha i nie przestrzega ustalonych reguł i norm? Czy może to być oznaką ADHD?

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej należy do najczęściej spotykanych zaburzeń rozwojowych. Szacuje się, iż dotyka on około 5 proc. dzieci. Jeśli zauważyć, że ADHD  dotyka także rodziny i nauczycieli każdego z dzieci – wyraźnie widać jak ogromna jest skala problemu.

W jaki sposób rozpoznać czy mamy do czynienia z ADHD czy z innym zaburzeniem, a może nasze dziecko po prostu potrzebuje nieco innych metod wychowawczych, aby nauczyć się społecznie uznawanych norm? Są to pytania, które zadaje sobie niejeden rodzic martwiący się zachowaniem swojego dziecka, które ani w domu, ani w szkole nie chce stosować się do poleceń dorosłych.

Nie każde dziecko sprawiające trudności wychowawcze jest dzieckiem z ADHD


Od jakiegoś czasu panuje tendencja, by każdemu dziecku, które przeszkadza na lekcji lub jest niespokojne, przydawać etykietkę zespołu nadpobudliwości psychoruchowej. Pamiętajmy ADHD nie diagnozuje się u dzieci tylko na podstawie żywego temperamentu, powtarzających się zachowań agresywnych czy świadomego łamania norm. Dziecko z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej, owszem, często łamie normy czy popada w bójki z kolegami, ale najczęściej nie dlatego, że jest złośliwe i robi to celowo. ADHD powoduje, iż dzieci nie są w stanie kontrolować swoich impulsów – zazwyczaj to dlatego wciąż na nowo popadają w tarapaty.

Jak rozpoznać ADHD?
Na zespół nadpobudliwości psychoruchowej składają się trzy grupy objawów:
1) trudności z kontrolą własnej impulsywności
2) nadmierna aktywność ruchowa
3) zaburzenia koncentracji uwagi

Impulsywność
Nadmierną impulsywność najlepiej widać w momencie, w którym zapytamy dziecko o konkretne reguły zachowania, które powinno zastosować w określonej sytuacji. Większość dzieci będzie je znało. Jednak, gdy przychodzi określona sytuacja dzieci nie potrafią już pohamować się i zastosować reguły (mimo ich znajomości!).
   
Na przykład dziecko z ADHD wie, że trzeba zgłaszać się do odpowiedzi i poczekać, aż nauczyciel go wybierze. Jednak gdy pada ciekawe pytanie i dziecko zna odpowiedź, najprawdopodobniej aż podskoczy na miejscu i wykrzyczy swoją odpowiedź. Mimo, iż zna reguły nie potrafi pohamować swojej chęci do natychmiastowego działania. Zwykle nie jest to również działanie wymierzone przeciwko nauczycielowi (choć może to tak wyglądać), po prostu to konkretne pytanie było tak ciekawe…
   
Również z powodu nadmiernej impulsywności dzieci z ADHD mają „częstsze” bójki z rówieśnikami. Badania pokazują jednak, iż nie do końca jest to prawdą. Po prostu rówieśnicy dzieci z ADHD zanim uderzą kolegę rozejrzą się najpierw czy nie ma w pobliżu nauczyciela; dzieci z ADHD zapomną o tym i od razu przejdą do ataku, często tuż pod nosem dyżurującego nauczyciela… Jak zatem widać z brakiem kontroli swoich impulsów wiążą się także trudności z przewidywaniem konsekwencji swojego zachowania oraz nieumiejętność zaplanowania pracy.

1 2
REKOMENDACJA
2012-06-15 20:12:29
~olol

mój kolega ma ADHD :)

2012-06-15 19:52:29
~nie mam złudzeń

Nie ma takiej choroby której lekarze nie wmówią rodzicom dziecka. Najlepiej kosztownej i z długotrwałym leczeniem lekami z zaprzyjaźnionej hurtowni opłacającej nam wczasy, pardon, "szkolenia" na bora-bora, cyprze lub wyspach kanaryjskich.

2012-06-15 19:47:52
~dziadek eustachy

Kiedyś mieli lekarstwo na ADHD. Zamykanie w komórce i klęczenie na grochu. W ostateczności pas na dupe i strzał w dzioba z plaskacza za pyskowanie. Metody były bezpłatne, skuteczne i jakoś dzieci wychodziły na ludzi. To nie dzieci mają rządzić rodzicami.

2012-06-15 19:30:57
~lipaADHD

Przestańcie debile pisać o pseudodietach, pseudozarobkach itp itd. To jest artylkuł, a nie przytułek dla internetowych akwizytorów!!! A co do ADHD, niesie za sobą przykre konsekwencje, co każdy dotknięty tą przypadłością wie. Z tego się nie wyrasta, przechodzi po prostu w innego rodzaju zaburzenia, które zmieniają życie i Twoje i otoczenia w piekło na ziemi. Wiem z własnego doświadczenia. Pozdrawiam wszystkich ADHDowców i "normalnych" również:)

2012-06-15 19:25:53
~Onka

Głupota i ignorancja ludzi wypowiadających sie tu wali w oczy. Chorzy na adhd mają zmiany w mózgu, które uwidaczniają sie w badaniach tak jak zmiany nowotworowe czy inne. To nie jest kwestia wyboru.Od kiedy takie zmiany leczy sie kijem i palą tłumoki? Niech ktoś wam nawali pałą rozumu do tych bezmyślnych bani wreszcie.

2012-06-15 19:00:08
~mini

Zapomniano dodać, że warto sprawdzić w takim przypadku, czy problemem nie są OWSIKI.

2012-06-15 18:45:02
~qw

Teraz możesz sprawdzić całkowicie za darmo zarobki dowolnej osoby. Wystarczy, że znasz jej imię, nazwisko i adres zamieszkania. Wejdź na www.ichzarobki.pl

2012-06-15 18:39:31
~qw

Teraz możesz sprawdzić całkowicie za darmo zarobki dowolnej osoby. Wystarczy, że znasz jej imię, nazwisko i adres zamieszkania. Wejdź na www.ichzarobki.pl

2012-06-15 18:25:32
~PRAWDA.

W latach 70 u moich znajomych był synek z ADHD.Chodził po oparciach foteli, wieszał się na drzwiczkach mebli , nie słuchał, przy jedzeniu wywalał potrawy, rozlewał herbatę,nie potrafił zawiązać butów,nie potrafił się skoncentrować, aż pewnego razu zdenerwowany tatuś po dupie mu wlał pachem dość solidnie i powiedział,że takie bicie będzie brał za bezmyślność w działaniu.Tatuś wyleczył dziecko z ADHD.

2012-06-15 17:21:54
~Ania

A może wystarczy zmienić dietę na naturalną, pełną kasz, zielonych swieżych warzyw i czerwonych owoców ? Prawdziwe jedzenie czyni cuda.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.