wyszukanie zaawansowane

Psychologia

Jak rozpoznać ADHD?

fot. Thinkstock
12.06.2012

Wszyscy rodzice chcieliby, aby ich dzieci były zdrowe i wyrosły na osoby szczęśliwe i dobrze radzące sobie w życiu. Dlatego tak wiele uwagi przykłada się do wychowywania pociech już od początku ich życia.

Jednakże nie zawsze obrany model wychowania działa tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Co robić, jeśli dziecko nas nie słucha i nie przestrzega ustalonych reguł i norm? Czy może to być oznaką ADHD?

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej należy do najczęściej spotykanych zaburzeń rozwojowych. Szacuje się, iż dotyka on około 5 proc. dzieci. Jeśli zauważyć, że ADHD  dotyka także rodziny i nauczycieli każdego z dzieci – wyraźnie widać jak ogromna jest skala problemu.

W jaki sposób rozpoznać czy mamy do czynienia z ADHD czy z innym zaburzeniem, a może nasze dziecko po prostu potrzebuje nieco innych metod wychowawczych, aby nauczyć się społecznie uznawanych norm? Są to pytania, które zadaje sobie niejeden rodzic martwiący się zachowaniem swojego dziecka, które ani w domu, ani w szkole nie chce stosować się do poleceń dorosłych.

Nie każde dziecko sprawiające trudności wychowawcze jest dzieckiem z ADHD


Od jakiegoś czasu panuje tendencja, by każdemu dziecku, które przeszkadza na lekcji lub jest niespokojne, przydawać etykietkę zespołu nadpobudliwości psychoruchowej. Pamiętajmy ADHD nie diagnozuje się u dzieci tylko na podstawie żywego temperamentu, powtarzających się zachowań agresywnych czy świadomego łamania norm. Dziecko z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej, owszem, często łamie normy czy popada w bójki z kolegami, ale najczęściej nie dlatego, że jest złośliwe i robi to celowo. ADHD powoduje, iż dzieci nie są w stanie kontrolować swoich impulsów – zazwyczaj to dlatego wciąż na nowo popadają w tarapaty.

Jak rozpoznać ADHD?
Na zespół nadpobudliwości psychoruchowej składają się trzy grupy objawów:
1) trudności z kontrolą własnej impulsywności
2) nadmierna aktywność ruchowa
3) zaburzenia koncentracji uwagi

Impulsywność
Nadmierną impulsywność najlepiej widać w momencie, w którym zapytamy dziecko o konkretne reguły zachowania, które powinno zastosować w określonej sytuacji. Większość dzieci będzie je znało. Jednak, gdy przychodzi określona sytuacja dzieci nie potrafią już pohamować się i zastosować reguły (mimo ich znajomości!).
   
Na przykład dziecko z ADHD wie, że trzeba zgłaszać się do odpowiedzi i poczekać, aż nauczyciel go wybierze. Jednak gdy pada ciekawe pytanie i dziecko zna odpowiedź, najprawdopodobniej aż podskoczy na miejscu i wykrzyczy swoją odpowiedź. Mimo, iż zna reguły nie potrafi pohamować swojej chęci do natychmiastowego działania. Zwykle nie jest to również działanie wymierzone przeciwko nauczycielowi (choć może to tak wyglądać), po prostu to konkretne pytanie było tak ciekawe…
   
Również z powodu nadmiernej impulsywności dzieci z ADHD mają „częstsze” bójki z rówieśnikami. Badania pokazują jednak, iż nie do końca jest to prawdą. Po prostu rówieśnicy dzieci z ADHD zanim uderzą kolegę rozejrzą się najpierw czy nie ma w pobliżu nauczyciela; dzieci z ADHD zapomną o tym i od razu przejdą do ataku, często tuż pod nosem dyżurującego nauczyciela… Jak zatem widać z brakiem kontroli swoich impulsów wiążą się także trudności z przewidywaniem konsekwencji swojego zachowania oraz nieumiejętność zaplanowania pracy.

1 2
REKOMENDACJA
2012-06-15 17:02:32
~qw

Teraz możesz sprawdzić całkowicie za darmo zarobki dowolnej osoby. Wystarczy, że znasz jej imię, nazwisko i adres zamieszkania. Wejdź na www.ichzarobki.pl

2012-06-15 16:43:18
~qw

Teraz możesz sprawdzić całkowicie za darmo zarobki dowolnej osoby. Wystarczy, że znasz jej imię, nazwisko i adres zamieszkania. Wejdź na www.ichzarobki.pl

2012-06-15 15:13:59
~mk

Temat ADHD jest tak szeroki, a zarazem nadal mało znany. Po pierwsze sami psycholodzy mają problemy z diagnozą. Zastanawiające jest, że według niektórych statystyk dzieci z ADHD jest ok. 3% populacji, albo nawet mniej, a według np. amerykańskich 10-15%. Czy kryteria pozwalające zdefiniować te zaburzenie są inne? Co jest pocieszające niektóre objawy cześciowo się wygaszają z wiekiem - to świadczyłoby o niedojrzałości mózgu jako jednej z przyczyn.

2012-06-15 14:18:18
~SD

Nie mylcie ADHD z wychowaniem, oczywiście teraz rozpieszczone i rozbrykane dzieci tłumaczy się czesto ADHD, ale prawdziwe ADHD róźni się diametralnie od nawet najbardziej rozkapryszonego dzieciaka. Dysfunkcja OUN wpływa na strefe psychiczną dziecka i niestety dzieciak zachowuje się nieadekwatnie od sytuacji. ADHD jest to zwiastun przyszłych problemów w sferze psychicznej choć nie zawsze.

2012-06-15 13:59:52
~sh

ADHD czyli sposób na to, jak klapsy od rodziców zastąpić leczeniem u psychiatrów!!!

2012-06-15 13:52:53
~sethur

Dowiedz się jak możesz inwestować z serwisami o unikalnych patentach gdzie zarabiasz od około 2% dziennie minimalny koszt inwestycji to 10$ dowiedz się więcej na shortyy.net/r/i/h/CFE

2012-06-15 13:48:03
~MałaCzarna

Dzieci trzeba WYCHOWYWAĆ a nie CHOWAĆ wtedy nie będzie ADHD.

2012-06-15 13:26:57
~jasiek wedrowniczek

idioci ADHD to nie agresja

2012-06-15 13:21:48
~w temacie

Dawniej nie było ADHD? Owszem było. TYlko dzieci z ADHD z tamtych czasów wpadły uzależniły się od alkoholu, narkotyków. Wiele z tych dzieci wylądowało w ówczesnych "ochapach". NIkt nad nimi się nie pochylił, nie dał im szansy. Część z nich trafiła nawet do szkół specjalnych. Takie to były "słodkie czasy". NIkt nie dopatrzył się w nich ich wyjątkowej kreatywności i inteligencji. "tamte czasy" wiele straciły. Żal. Żal po prostu...

2012-06-15 13:10:25
~SD

Niestety ADHD to zwiastun kłopotów w zyciu nastoletnim i dorosłym. Dzieci chore na ADHD mają dużo większe prawdopodobieństwo zachorowania na depresję endogenną w życiu dorosłym. ADHD to nic innego jak zaburzenia w pracy Ośrodkowego Układu Nerwowego (OUN), zresztą jak większość zaburzeń psychicznych.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.