wyszukanie zaawansowane

Psychologia

Jak rozpoznać ADHD?

fot. Thinkstock
12.06.2012

Wszyscy rodzice chcieliby, aby ich dzieci były zdrowe i wyrosły na osoby szczęśliwe i dobrze radzące sobie w życiu. Dlatego tak wiele uwagi przykłada się do wychowywania pociech już od początku ich życia.

Jednakże nie zawsze obrany model wychowania działa tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Co robić, jeśli dziecko nas nie słucha i nie przestrzega ustalonych reguł i norm? Czy może to być oznaką ADHD?

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej należy do najczęściej spotykanych zaburzeń rozwojowych. Szacuje się, iż dotyka on około 5 proc. dzieci. Jeśli zauważyć, że ADHD  dotyka także rodziny i nauczycieli każdego z dzieci – wyraźnie widać jak ogromna jest skala problemu.

W jaki sposób rozpoznać czy mamy do czynienia z ADHD czy z innym zaburzeniem, a może nasze dziecko po prostu potrzebuje nieco innych metod wychowawczych, aby nauczyć się społecznie uznawanych norm? Są to pytania, które zadaje sobie niejeden rodzic martwiący się zachowaniem swojego dziecka, które ani w domu, ani w szkole nie chce stosować się do poleceń dorosłych.

Nie każde dziecko sprawiające trudności wychowawcze jest dzieckiem z ADHD


Od jakiegoś czasu panuje tendencja, by każdemu dziecku, które przeszkadza na lekcji lub jest niespokojne, przydawać etykietkę zespołu nadpobudliwości psychoruchowej. Pamiętajmy ADHD nie diagnozuje się u dzieci tylko na podstawie żywego temperamentu, powtarzających się zachowań agresywnych czy świadomego łamania norm. Dziecko z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej, owszem, często łamie normy czy popada w bójki z kolegami, ale najczęściej nie dlatego, że jest złośliwe i robi to celowo. ADHD powoduje, iż dzieci nie są w stanie kontrolować swoich impulsów – zazwyczaj to dlatego wciąż na nowo popadają w tarapaty.

Jak rozpoznać ADHD?
Na zespół nadpobudliwości psychoruchowej składają się trzy grupy objawów:
1) trudności z kontrolą własnej impulsywności
2) nadmierna aktywność ruchowa
3) zaburzenia koncentracji uwagi

Impulsywność
Nadmierną impulsywność najlepiej widać w momencie, w którym zapytamy dziecko o konkretne reguły zachowania, które powinno zastosować w określonej sytuacji. Większość dzieci będzie je znało. Jednak, gdy przychodzi określona sytuacja dzieci nie potrafią już pohamować się i zastosować reguły (mimo ich znajomości!).
   
Na przykład dziecko z ADHD wie, że trzeba zgłaszać się do odpowiedzi i poczekać, aż nauczyciel go wybierze. Jednak gdy pada ciekawe pytanie i dziecko zna odpowiedź, najprawdopodobniej aż podskoczy na miejscu i wykrzyczy swoją odpowiedź. Mimo, iż zna reguły nie potrafi pohamować swojej chęci do natychmiastowego działania. Zwykle nie jest to również działanie wymierzone przeciwko nauczycielowi (choć może to tak wyglądać), po prostu to konkretne pytanie było tak ciekawe…
   
Również z powodu nadmiernej impulsywności dzieci z ADHD mają „częstsze” bójki z rówieśnikami. Badania pokazują jednak, iż nie do końca jest to prawdą. Po prostu rówieśnicy dzieci z ADHD zanim uderzą kolegę rozejrzą się najpierw czy nie ma w pobliżu nauczyciela; dzieci z ADHD zapomną o tym i od razu przejdą do ataku, często tuż pod nosem dyżurującego nauczyciela… Jak zatem widać z brakiem kontroli swoich impulsów wiążą się także trudności z przewidywaniem konsekwencji swojego zachowania oraz nieumiejętność zaplanowania pracy.

1 2
REKOMENDACJA
2012-06-15 12:02:00
~qq

Podane objawy są tak uniwersalne, że pasują do wielu innych zaburzeń (najbardziej jednak do tzw. rozwydrzenia). Trzeba byłoby dodać, że ADHD ma to wszystko w stopniu MAX i jest spowodowane nie tylko brakami wychowawczymi, ale ma podłoże psychologiczne i fizjologiczne.

2012-06-15 11:56:13
~pszepisz kod z obraska

Ja myślałem, że ADHD to ADvanced HD czyli rozdzielczość np. 6000x4000 czy coś w ten deseń....

2012-06-15 11:44:25
~Milena

Myślę, że zbyt pochopnie diagnozuje sie dziś ADHD. Wiele znanych mi przypadków to efekt bezstresowego wychowania, braku czasu dla dziecka i ogólne rozwydrzenie zgodnie z zasadą " to JA jestem pępkiem świata"

2012-06-15 11:38:24
~mama ADHDowca

Wielu z Was niestety nie wie o czym pisze. Mam 13 letniego syna z ADHD i wbrew Waszym opiniom nie potrzebuję używać paska, żeby się z nim porozumieć. Dziecko jest świetne natomiast ma wiele problemów z koncentracją uwagi i opanowaniem różnych zadań z którymi "normalne" dzieci nie mają problemu.

2012-06-15 11:17:16
~Aga

Najprościej jest powiedzieć , że ma się rozwydrzone dziecko, a ADHD to wymysł. Gdybym nie miała dziecka z ADHD, też bym pewnie tak mówiła. Tylko nikt nie wie ile pracy, tłumaczeń i cierpliwości to wymaga a pas jak to niektórzy piszą naprawdę nie pomaga bo niestety agresja rodzi agreję. I jest mi bardzo przykro, gdy np. matka koleżanki mojej córki mówi że wezwie Policję, jeżeli ta będzie rozpraszać jej dziecko na lekcji. Śmieszne? ale prawdziwe.

2012-06-15 11:09:21
~ATA

myślę, że niewielu komentujących miało styczność z ADHD (autor artykułu również). Ta choroba jest bardziej złożona a podane objawy to tylko nieliczne problemy jakie u człowieka z ADHD się pojawiają.Np. zwracajcie uwagę czy dziecko je nożem i widelcem, sznuruje buty itp. Jestem matką ADHD-owca

2012-06-15 11:08:34
~EWA

Ja wątpię w to całe ADHD! To sztucznie rozdmuchany problem! Podobnie te dyskalkulie, dysleksje i inne, kiedy to rodzice załatwiają dokument, aby dziecko miało spokój w szkole z na przykład ortografią. Opis problemu jest taki, że ADHD można znaleźć u wielu dzieci, jednak naprawdę bardzo niewielkiej grupy dotyczy on naprawdę! Bardzo małej!

2012-06-15 11:02:02
~ADAM

Jeżdżę po kraju. Widzę boiska sportowe, podwórka. Nie ma tam dzieci! One siedzą w szkołach, na dodatkowych lekcjach lub przed komputerem! Małe dzieci biegają niekiedy godzinę -dwie, w trakcie wyjścia z rodzicami. Ilość dzieci z prawdziwym ADHD jest bardzo mała! Reszta po prostu nie daje rady z powodu braku ruchu! Dawniej dzieci całymi popołudniami, czy całymi dniami biegały na dworze. Teraz siedzą w wirtualnym świecie gier komputerowych i ich organizm tego nie wytrzymuje!

2012-06-15 10:55:01
~ewa

Masz nadwagę? Nie możesz schudnąć? zaczniesz głodówkę ? Brak Ci motywacji? Ten problem mają wszyscy! Ale już nie ja. Pozbyłam się nadwagi raz na zawsze-12kg w 4 miesiący. Bez głodowania, bez cellulitu i energią na cały dzień. Jak ? Wejdź i się dowiedz (idealnafigura.com/gberes). Zadbaj o swoje zdrowie już dziś.

2012-06-15 10:51:23
~misia

witam mam 29 lat i za moich czasów wychowania nie było czegoś takiego jak adhd ten problem pojawił się wtedy gdy nieodpowiedzialni politycy wprowadzili bezstresowe tak zwane wychowanie a mianowicie róbta co chceta żadnych konsekwencji nie oto chodzi żeby lać dziecko czy tłuc na kwaśne jabłko tylko wychować mieć dla niego czas i tyle cierpliwośći na ile zasługuje a nie tylko komputer i głupkowate bajki na kanałach pseudo dla dzieci rodzice nie poświęcają dzieciom czasu wycho

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.