wyszukanie zaawansowane

Psychologia

Jak rozpoznać ADHD?

fot. Thinkstock
12.06.2012

Wszyscy rodzice chcieliby, aby ich dzieci były zdrowe i wyrosły na osoby szczęśliwe i dobrze radzące sobie w życiu. Dlatego tak wiele uwagi przykłada się do wychowywania pociech już od początku ich życia.

Jednakże nie zawsze obrany model wychowania działa tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Co robić, jeśli dziecko nas nie słucha i nie przestrzega ustalonych reguł i norm? Czy może to być oznaką ADHD?

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej należy do najczęściej spotykanych zaburzeń rozwojowych. Szacuje się, iż dotyka on około 5 proc. dzieci. Jeśli zauważyć, że ADHD  dotyka także rodziny i nauczycieli każdego z dzieci – wyraźnie widać jak ogromna jest skala problemu.

W jaki sposób rozpoznać czy mamy do czynienia z ADHD czy z innym zaburzeniem, a może nasze dziecko po prostu potrzebuje nieco innych metod wychowawczych, aby nauczyć się społecznie uznawanych norm? Są to pytania, które zadaje sobie niejeden rodzic martwiący się zachowaniem swojego dziecka, które ani w domu, ani w szkole nie chce stosować się do poleceń dorosłych.

Nie każde dziecko sprawiające trudności wychowawcze jest dzieckiem z ADHD


Od jakiegoś czasu panuje tendencja, by każdemu dziecku, które przeszkadza na lekcji lub jest niespokojne, przydawać etykietkę zespołu nadpobudliwości psychoruchowej. Pamiętajmy ADHD nie diagnozuje się u dzieci tylko na podstawie żywego temperamentu, powtarzających się zachowań agresywnych czy świadomego łamania norm. Dziecko z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej, owszem, często łamie normy czy popada w bójki z kolegami, ale najczęściej nie dlatego, że jest złośliwe i robi to celowo. ADHD powoduje, iż dzieci nie są w stanie kontrolować swoich impulsów – zazwyczaj to dlatego wciąż na nowo popadają w tarapaty.

Jak rozpoznać ADHD?
Na zespół nadpobudliwości psychoruchowej składają się trzy grupy objawów:
1) trudności z kontrolą własnej impulsywności
2) nadmierna aktywność ruchowa
3) zaburzenia koncentracji uwagi

Impulsywność
Nadmierną impulsywność najlepiej widać w momencie, w którym zapytamy dziecko o konkretne reguły zachowania, które powinno zastosować w określonej sytuacji. Większość dzieci będzie je znało. Jednak, gdy przychodzi określona sytuacja dzieci nie potrafią już pohamować się i zastosować reguły (mimo ich znajomości!).
   
Na przykład dziecko z ADHD wie, że trzeba zgłaszać się do odpowiedzi i poczekać, aż nauczyciel go wybierze. Jednak gdy pada ciekawe pytanie i dziecko zna odpowiedź, najprawdopodobniej aż podskoczy na miejscu i wykrzyczy swoją odpowiedź. Mimo, iż zna reguły nie potrafi pohamować swojej chęci do natychmiastowego działania. Zwykle nie jest to również działanie wymierzone przeciwko nauczycielowi (choć może to tak wyglądać), po prostu to konkretne pytanie było tak ciekawe…
   
Również z powodu nadmiernej impulsywności dzieci z ADHD mają „częstsze” bójki z rówieśnikami. Badania pokazują jednak, iż nie do końca jest to prawdą. Po prostu rówieśnicy dzieci z ADHD zanim uderzą kolegę rozejrzą się najpierw czy nie ma w pobliżu nauczyciela; dzieci z ADHD zapomną o tym i od razu przejdą do ataku, często tuż pod nosem dyżurującego nauczyciela… Jak zatem widać z brakiem kontroli swoich impulsów wiążą się także trudności z przewidywaniem konsekwencji swojego zachowania oraz nieumiejętność zaplanowania pracy.

1 2
REKOMENDACJA
2012-06-15 10:36:49
~MIMI

Nadpobudliwość rozpoznawana w szkole dopiero to za późno jest. Dzieci za nadpobudliwością: mało śpią w niemowlęctwie (np 8 godz na dobę 4 w dzień, 4 w nocy po pół godziny - moja córka), i szybciej ruchowo dorastają, np: bieganie w wieku 9 miesięcy zycia dziecka. Jakbym czekała do szkoly z utwalaniem właściwych zachowań to miałabym rozwydrzonego bachora. A tak pracując z dzieckiem od 1 roku życia mozna wszystko wpoić

2012-06-15 10:21:42
~Maminka

Jakie to smutne że coraz więcej dzieci ma problemy z nadaktywnością .Drodzy rodzice nie załamujcie się , regularny kontakt z przyrodą , zwierzakami oraz sport pomogą dzieciakom. Nie dajcie się zwariować , zdrowie psychiczne i fizyczne rodziców osłabia się gdy dzieciak ma ADHD. Rodzice dbajcie też o siebie.

2012-06-15 10:20:48
~r5

jak dawniej leczono adhd -Pałą i pasem

2012-06-15 10:07:06
~sasiadka

kochani czy moje piersi są naprawdę obwisłe? Mąż mi dokucza co jakiś czas i dlatego zaczęłam się tym przejmować. Nie wiem czy to ze mną czy z nim coś nie tak ( http://myshow.pl/?pp=2727 )

2012-06-15 09:29:24
~sethur

Dorabiaj w domu dzięki Internetowi oglądając reklamy i inwestując w reklamę z dziennym naliczaniem 2%!!! . Wpisz w gogle DORABIAJ W INTERNECIE i przeczytaj więcej na ten temat.

2012-06-15 09:10:59
~sd

kasia w. rozpoznała adhd u madzi dlatego potraktowała ją kocykiem

2012-06-13 23:51:56
~uniwersalny

Ciąg dalszy. Jednak zaburzeń koncentracji uwagi nie posiadam. Choć jestem nadpobudliwy ruchowo, to również posiadam wrodzoną inteligencję emocjonalną, która przejawia się tak różnymi zainteresowaniami. Kiedy jednak ,prowadzę pojazdy samochodowe, jestem nadzwyczaj wyluzowany i skupiony wykonując czynności kierowcy . Przejeździłem ponad 30lat bez najmniejszego wypadku..

2012-06-13 23:42:08
~uniwersalny

Nie wiem czy to choroba ADHD. Jestem bardzo nadpobudliwy mam 60 lat . Jestem człowiekiem uniwersalnym tzw. złotą rączką. Przez całe życie miałem różnorodne zainteresowania interesowałem się dosłownie wszystkim, muzyką , elektroniką, mechaniką, motoryzacją, i wiele wiele innymi tematami, piałem wiersze, czytałem dużo książek.po prostu wszechstronnie utalentowany..Posiadam wszystkie kategorie praw jazdy, uprawiam sport , wędkarstwo, działkę ogrodniczą i jest mi z tym dob

2012-06-13 23:02:46
~emi

jesli ktos by chciał porozmawiac na ten temat prosze pisac emi1736@wp.pl

2012-06-13 22:50:26
~Emi

Na temat ADHD mozna duzo rozmawiac i kazdy na ten temat ma swoje zdanie ,to jest choroba niestety jak kilka osób tu napisało ze mozna ja wytrenowac ale niestety sa jeszcze inne objawy nie tylko ze jest sie nadpobudliwym sa trudnosci z nauka trudnosci z zapamietywaniem ale jes jeszcze agresja która trzeba nauczyc sie kontrolowac Mam syna 12 z ta choroba i cos troche o tym wiem Jedno wiem napewno trzeba wszystko tułmaczyc zeby wiedzał co jest dobre a co złe

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.