wyszukanie zaawansowane

Psychologia

Jak rozpoznać ADHD?

fot. Thinkstock
12.06.2012

Wszyscy rodzice chcieliby, aby ich dzieci były zdrowe i wyrosły na osoby szczęśliwe i dobrze radzące sobie w życiu. Dlatego tak wiele uwagi przykłada się do wychowywania pociech już od początku ich życia.

Jednakże nie zawsze obrany model wychowania działa tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Co robić, jeśli dziecko nas nie słucha i nie przestrzega ustalonych reguł i norm? Czy może to być oznaką ADHD?

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej należy do najczęściej spotykanych zaburzeń rozwojowych. Szacuje się, iż dotyka on około 5 proc. dzieci. Jeśli zauważyć, że ADHD  dotyka także rodziny i nauczycieli każdego z dzieci – wyraźnie widać jak ogromna jest skala problemu.

W jaki sposób rozpoznać czy mamy do czynienia z ADHD czy z innym zaburzeniem, a może nasze dziecko po prostu potrzebuje nieco innych metod wychowawczych, aby nauczyć się społecznie uznawanych norm? Są to pytania, które zadaje sobie niejeden rodzic martwiący się zachowaniem swojego dziecka, które ani w domu, ani w szkole nie chce stosować się do poleceń dorosłych.

Nie każde dziecko sprawiające trudności wychowawcze jest dzieckiem z ADHD


Od jakiegoś czasu panuje tendencja, by każdemu dziecku, które przeszkadza na lekcji lub jest niespokojne, przydawać etykietkę zespołu nadpobudliwości psychoruchowej. Pamiętajmy ADHD nie diagnozuje się u dzieci tylko na podstawie żywego temperamentu, powtarzających się zachowań agresywnych czy świadomego łamania norm. Dziecko z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej, owszem, często łamie normy czy popada w bójki z kolegami, ale najczęściej nie dlatego, że jest złośliwe i robi to celowo. ADHD powoduje, iż dzieci nie są w stanie kontrolować swoich impulsów – zazwyczaj to dlatego wciąż na nowo popadają w tarapaty.

Jak rozpoznać ADHD?
Na zespół nadpobudliwości psychoruchowej składają się trzy grupy objawów:
1) trudności z kontrolą własnej impulsywności
2) nadmierna aktywność ruchowa
3) zaburzenia koncentracji uwagi

Impulsywność
Nadmierną impulsywność najlepiej widać w momencie, w którym zapytamy dziecko o konkretne reguły zachowania, które powinno zastosować w określonej sytuacji. Większość dzieci będzie je znało. Jednak, gdy przychodzi określona sytuacja dzieci nie potrafią już pohamować się i zastosować reguły (mimo ich znajomości!).
   
Na przykład dziecko z ADHD wie, że trzeba zgłaszać się do odpowiedzi i poczekać, aż nauczyciel go wybierze. Jednak gdy pada ciekawe pytanie i dziecko zna odpowiedź, najprawdopodobniej aż podskoczy na miejscu i wykrzyczy swoją odpowiedź. Mimo, iż zna reguły nie potrafi pohamować swojej chęci do natychmiastowego działania. Zwykle nie jest to również działanie wymierzone przeciwko nauczycielowi (choć może to tak wyglądać), po prostu to konkretne pytanie było tak ciekawe…
   
Również z powodu nadmiernej impulsywności dzieci z ADHD mają „częstsze” bójki z rówieśnikami. Badania pokazują jednak, iż nie do końca jest to prawdą. Po prostu rówieśnicy dzieci z ADHD zanim uderzą kolegę rozejrzą się najpierw czy nie ma w pobliżu nauczyciela; dzieci z ADHD zapomną o tym i od razu przejdą do ataku, często tuż pod nosem dyżurującego nauczyciela… Jak zatem widać z brakiem kontroli swoich impulsów wiążą się także trudności z przewidywaniem konsekwencji swojego zachowania oraz nieumiejętność zaplanowania pracy.

1 2
REKOMENDACJA
2012-06-12 19:23:16
~ahhaha

Moim zdaniem rozpoznać ADHD u dziecka to powiedzieć mu że zamknęli produkcje słodyczy do konca zycia ;p zobaczycie co sie bedzie działo xD

2012-06-12 19:21:10
~~~~

NIE zazywajcie/uzywajcie zadnych aspartamow, nilikofenoli czy innych sztucznych srodkow slodzacych - to powolna trucizna! (widac to wyraznie po komentarzach "qwe" vel "basia" ponizej!). A tak na serio: wszystkie te aspartamy, acesulfamy K, czy inne slodziki to naprawde paskudztwo niszczace organizm. Radze uwazac! Pozdrawiam :)

2012-06-12 19:11:51
~bastion

nie ma czegoś takiego jak adhd to wymysł

2012-06-12 19:09:05
~rodzic

tchnęło troche idealizmem w artykule. Nauczyciel pedagog szkolny są ostatnimi osobami chcacymi i potrafiacymi cokolwiek pomoc,ale zepsuc i owszem . wprowadzilismy do systemu edukacji osoby przypadkowe niedouczone o niskim poziomie intelektualnym Rodzicu dziecka z adhd nie licz na nauczyciela radz sobie sam nauczyciel potrafi jedynie przeszkodzic zniszczyc twoją pracę

2012-06-12 19:06:35
~Kar

ADHD to wymysl wspolczesnego swiata. Kiedys nie bylo takich chorob i dzieciaki i tak sie sluchaly w szkole bo inczej by dostaly po lapach... ADHD to brak dyscypliny u problematycznego dziecka. Mojemu mezowi jak byl maly(w USA) probowli rozniez to przypisac, bo nie mogl usidziec na lekcji, ale jego mama sie nie zgodzila zeby on jakies prochy bral i poprostu go dyscyplinowala i chlopak wyrosl super!!!Jego kuzynowi przypisali te prochy i bral i z zywego dziecka zamienil sie w nudziarza.

2012-06-12 18:57:09
~ola

Widzę że basia (autorka kilku komentarzy) ma ADHD :/ Basiu albo powinnas pic nilikofenol, albo jest złą reklamą tego co sama reklamujesz.

2012-06-12 18:56:15
~Zicke

pytanko do peudonaukowca, który to pisał: co robic jak rodzice lub/ i matrix, w którym się znajdujemy mają ADHD?

2012-06-12 18:55:02
~ola

Przede wszystkim -ZABIERZCIE DZIECIOM SŁODYCZE

2012-06-12 18:33:53
~lizy d.upa

Wpisz w google nilikofenol lub Nilik O'Fenol a wszystkiego się dowiesz

2012-06-12 18:32:46
~basia_123

Nilikofenol to pochodna kwasu asparamantoweg. Wynalazcą nilikofenolu jest znany naukowiec prof. Nilik O'Fenol

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.