wyszukanie zaawansowane

Psychologia

Śmierć za życia, czyli Zespół Cotarda

fot. SPL/EastNews
15.06.2012

Ciało gnije, rozpada się, pełno w nim robactwa... narządy zanikają, pojawia się świadomość, że właściwie już się nie żyje - a jednak doskonale rejestruje się wszystkie te okropne rzeczy, które dotykają naszego ciała. Brzmi jak opis najstraszniejszego koszmaru sennego. Tymczasem niektórzy ludzie przeżywają taki koszmar na jawie.

To osoby cierpiące na zespół Cotarda, zwany też syndromem chodzącego trupa. Zespół Cotarda to niezwykle rzadko diagnozowane zaburzenie psychiczne, towarzyszące zazwyczaj ciężkiej depresji lub schizofrenii. Głównym objawem zaburzenia jest występowanie urojeń nihilistycznych o absurdalnej treści. Chorzy są przekonani, że część ich narządów zanika, organizm się rozpada, jest toczony przez robactwo, a najczęściej, że po prostu nie żyją, choć są w stanie się poruszać i mówić. 

Schorzenie opisał w 1880 roku francuski neurolog Jules Cotard. Opisana przez niego pacjentka - panna X, twierdziła, że niektóre jej części ciała nie istnieją. Po pewnym czasie zaczęła utrzymywać, że jest martwa i za swoje winy skazana na wieczne potępienie i że ponieważ już nie żyje, nie może umrzeć śmiercią naturalną. Umarła z głodu, bo w przekonaniu o wcześniejszym zgonie, nie zgodziła się przyjmować posiłków. 

Pacjentka Cotarda wierzyła, że wieczne potępienie, na jakie ją skazano, to kara za jej przewinienia. To kolejny typowy przejaw tego zaburzenia. Cierpiące na nie osoby są przekonane o własnej winie, bez przerwy przepraszają innych i wierzą, że zasłużyły na los, który ich spotkał.

Kolejną cechą charakterystyczną dla zespoły Cotarda jest obniżona możliwość odczuwania bólu. W związku z tym, chorze często mogą nieumyślnie zrobić sobie krzywdę, gdyż nie w pełni są świadome ostrzeżenia, jakim jest odczucie bólowe.  Choć ludziom zdrowym syndrom chodzącego trupa, może wydawać się komiczny, sytuacja chorego jest bardzo poważna. Przekonany o tym, że nie żyje (lub przez śmierć zyskał nieśmiertelność), chory jest zagubiony w ziemskiej rzeczywistości.

Choć umarł, jego ciało nadal istnieje, porusza się, może mówić. Pacjent próbuje za wszelką cenę zrozumieć sytuację, znaleźć wyjaśnienie, sens swojej egzystencji. Chorobie towarzyszy więc ciągła niepewność i uczucie silnego lęku.  Chory stanowi też zagrożenie dla własnego życia. Odrealnione postrzeganie własnej osoby sprawia, że nie jest w stanie racjonalnie reagować na otaczającą go rzeczywistość. Obniżone odczuwanie bólu sprawia, że nawet, gdy się zrani - nie widzi w tym zagrożenia. W końcu martwemu nic już zaszkodzić nie może. Osoba cierpiąca na zespół Cotarda podobnie jak panna X, może się też np. zagłodzić - w końcu zmarli nie potrzebują jedzenia.

1 2
REKOMENDACJA
2014-03-31 08:39:54
~Rob z London

Zatrute środowisko mózg pracuje źle czas na detoks chemiczny i medialny. Poczytajcie o aktywatorze wody Aqua lyros Atara Golden oczywiście w necie . Wiedza zmienia myślenie oraz nawyki. Rob

2014-01-06 12:38:47
~hehe

@~Maciek 2013-12-26 14:43:27 To nie był on, to był twój tatuś. Zresztą wujkowie pewnie też.

2013-12-26 22:37:55
~Marek

Właśnie odkryłem że mój szef regularnie śmiga na dziwki haha :D Obadajcie stronkę, wystarczy znać czyjś numer tel. i już wiem gdzie jest :D goo.gl/ DyNe6z

2013-12-26 14:43:27
~Maciek

ks. popieuszko penetrował mój odbyt swoim penisem

2012-07-01 13:59:23
~wtf

"Przyczyna syndromu chodzącego trupa nie jest do znana." - słówko, którego brakuje, to jak mniemam "dziś". " Istnieją też opinię, że chorobę wywołuje" - opinie, liczba mnoga, opinię to ja mogę sobie wyrobić o stanie trzeźwości autora akapitu.

2012-06-20 15:15:06
~ateista

Chorobie tej niewątpliwie sprzyjają też przeróżne religie wmawiające wiernym życie po śmierci. Więc jak widać ateista w tej sytuacji raczej by na tę chorobę nie zapadł lub tez byłoby to o wiele trudniejsze w przypadku osoby z takimi przekonaniami.

2012-06-20 13:25:04
~Ola

Poczytaj i wyślij tłuszcz do diabła. Idealna dieta dla każdego bez względu na wiek. Odżywia, oczyszcza organizm, wzmacnia i regeneruje. Ponadto możesz jeść ulubione posiłki i chudnąć.. Ja po dwóch ciążach zgubiłam 10 kg w 3 miesiące i wagę trzymam. Polecam kalorie-zdrowia.pl

2012-06-20 13:24:25
~Adam

Szczupła sylwetka i pozostawanie w dobrej formie kojarzy się z ciężką pracą i odmawianiem sobie wszystkiego, co dobre. Tymczasem istnieje cała masa rzeczy, które możemy robić, by poprawić swój wygląd i kondycję, a które są przyjemne i pożyteczne. Bo jesz ulubione posiłki i tracisz na wadze. Tłuszczyk się spala sylwetka szczupleje ja tak pozbyłem się 15 kg dwa lata temu i do dziś trzymam wagę. Polecam (kalorie-zdrowia.pl)

2012-06-20 13:14:52
~hahaha

valery widocznie ktoś kto przepuszcza te bzdety w komentarzach ma z tego jakieś zyski

2012-06-20 13:06:12
~lkotl

Dorabiaj w domu dzięki Internetowi oglądając reklamy i inwestując w reklamę z dziennym naliczaniem 2%!!! Wpisz w gogle DORABIAJ W INTERNECIE i przeczytaj więcej na ten temat

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.