wyszukanie zaawansowane

Psychologia

Ojciec - pierwsza miłość w życiu córki

123RF
22.06.2012

Ojciec stanowi pierwszą i najważniejszą postać męską w życiu dziewczynki. Od tego jak rozwinie się ta szczególna relacja ojca i córki zależy w dużej mierze przyszłość kobiety: jej sposób patrzenia na świat, umiejętność dokonywania wyborów, a także wchodzenia w bliskie związki intymne.

Męski pierwiastek w kobiecie
Carl Gustav Jung nazwał te części Animą (czyli kobiecą stroną męskiej psychiki) i Animusem (męskim pierwiastkiem w kobiecie). Dla dziewczynek to właśnie ojciec stanowi prototyp mężczyzny, jest postacią do naśladowania i podziwiania; to w nim mała dziewczynka dostrzega swojego Animusa i ta część jej psychiki będzie dążyła do tego, by być taką jak ojciec. Dlatego właśnie tak wiele zależy od tego, jaki ten ojciec naprawdę jest i jaki jest w stosunku do córki. Aby poznać i uzyskać dostęp do męskiej części swojej psychiki dziewczynka potrzebuje duchowego przewodnika. To rola ojca.Idealny tata – kto to taki?

Jak sobie wyobrażamy idealnego tatę? Z pewnością powinien być kochający i łagodny wobec córki, ale jednocześnie konsekwentny i posiadający umiejętność stawiania granic (niepobłażający dziecku zanadto!). Inną ważną cechą dobrego taty jest cierpliwość, a także umiejętność rozbudzania w dziecku jego własnego potencjału twórczego. Idealny tata nie wybiera za swoje dziecko, ale daje mu kilka możliwości - jednocześnie wskazując na prawdopodobne konsekwencje.

Ojciec, który docenia i nie neguje specyficznej natury swojej córki, nie narzuca jej własnych pomysłów i przekonań, ale taki, który jest przewodnikiem po świecie, to ojciec – ideał. Ale czy taki ojciec-ideał sam nie stanowi już jakiegoś archetypu; postaci urojonej? Nie łatwo jest bowiem spełniać wszystkie te cechy 24 godziny na dobę – nawet jeśli jest się super-facetem.
   
Zdecydowanie możliwe jest natomiast dążenie do takiego właśnie świadomego ojcostwa oraz budowanie relacji z córką opartej na harmonii i zaufaniu. Ojciec, który pokazuje świat i pozwala swojej córce go odkrywać w poczuciu bezpieczeństwa, ale i zaufania do samej siebie, jest tatą, który wychowa mądrą i świadomą swojego potencjału twórczego kobietę.

Pułapki ojcostwa
Liczne badania naukowe pokazują, iż dziewczynki, które miały harmonijną i pełną poczucia bezpieczeństwa relację z ojcem w  dorosłym życiu czują się bardziej zadowolone i łatwiej przychodzi im osiągnięcie sukcesu. Znacznie rzadziej cierpią na różne choroby i zaburzenia psychiczne, jak np. zaburzenia odżywiania się czy depresja.

1 2
REKOMENDACJA
2016-05-06 14:58:56
~sara

Mój ojciec tak się na mnie wyżywał psychicznie i bił mnie za byle co, że do dziś czuje lęk gdy jest obok mnie boję się i nienawidzę go ale też bardzo kocham i niestety przez to szukam facetów podobnych do niego zrujnował mi życie ten stary dziad

2012-08-01 00:28:12
~anna

a mojego tatusia wyrzucali z szmochodu jak wor kartofli, taki byl nawalony. a w domu sikal w lozko, i nie mial pojecia o calym swiecie. dziekuje ci tatusiu.

2012-07-22 16:55:52
~Grzegorz Lifenotes.pl

Moja Córeczka ma dwa lata i z każdym dniem doceniam czas spędzony z nią. ieszy się gdy wracam do domu, ciężko jej się ze mną rozstać. Choć z Mamą nie mam szans to czuję, że każda chwila spędzona z nią jest bezcenna. Warto zostawić za sobą stare przyzwyczajenia i poświęcić się rodzicielstu. Oto moja Nina: www.lifenotes.pl

2012-07-02 12:31:00
~kasisko

Najlepszy to taki "tatuś", co zostawia swoje córki 4-letnią i miesięczną i idzie do swojej kochanki mężatki (mąż pracuje za granicą) z czteroletnią córką. Jest g.....no wartym tatusiem, co patrzy na zegarek przy spotkaniach z córkami, więcej z tą starszą, bo młodszą sobie głowy nie zawraca, bo jego ptasi docentowsko-doktorski móżdżek uważa, że mała jeszcze nic nie rozumie. Żenada, że polskie uczelnie techniczne mają taką głupawą kadrę do pracy z młodz

2012-06-30 16:18:56
~Magdalena18

od kad bylam mala ok 5 6 lat przestalam marzyc o swojej rodzinie. nie bawilam sie juz lalkami. przestalam tęsknic za ojcem. myslalam ze jestem lesbijka ale nie jestem. probowalam stworzyc zwiazek z dziewczyna- tez sie skonczylo niepowodzeniem. matka robila co umiala zeby zastapic ojca ale to i tak nic nie daje.. kochani męzczyzni, jesli kiedykolwiek wpadnie wam mysl zeby zalozyc rodzine to najpierw pomyslcie czy jestescie w stanie dac milosc dzieciom.

2012-06-30 16:14:28
~Magdalena18

wychowałam się bez ojca, bo ten wolał "zarabiać na chleb" za granica..kilkanascie tysiecy od nas. i jaki efekt? nawracajaca depresja. 1 nieudany zwiazek ktory rozpadl sie w wyniku mojej niezaleznosci wobec meżczyzn.. nie umiem się wczuc w swoja plec. matka narzeka ze nie jestem kobieta a chlopczyca. brat ze jestem lesbijka. viagle załuje ze nie mam nawet jak powiedziec ojcu ze go nienawidze za to co zrobil. nie umiem ufac mezcyznom. nie latam za chlopakami jak moje rowiesniczki.

2012-06-25 09:05:12
~Bogdan

Jestem szczęśliwym facetem. Przystojny, wykształcony i ponoć inteligentny ale prawdziwe szczęście dają mi moje dzieci, chłopak 15lat i córeczka 3lata. One są treścią i sensem mojego życia. One dają mi prawdziwe szczęście. Mój mały świat rodzinny jest moim kosmosem. Dziękuję Ci za nie kochana żono-mausiu. Ps. Tak bardzo bolą mnie tragiczne losy niekochanych dzieci ( Madzia z Sosnowca, Szymonek z Będzina ). Nie ogarniam umysłem takich potworności. Kochajmy nasze pociechy

2012-06-25 08:59:22
~olenka

niektórzy nigdy nie dorastaja do ojcostwa, wiec nie powinni mieć dzieci

2012-06-25 08:30:00
~Sylwcia Sz.

Mój Tata jest najwspanialszy na świecie i zawsze mogę na Niego liczyć !!!! Kocham Cię !!!!

2012-06-25 08:16:14
~Satram

Wychowywałam się bez ojca bo zmarł jak byłam mała ,a mama nigdy nie wyszła powtórnie za mąż i żadnych panów w domu niegdy nie było.Jestem silna i to przeszkadza mężczyznom.Znam swoją wartość.Ojciec to przeżytek,nie ma co gloryfikować.Lepszy normalny rodzic w pojedynkę niż dwójka idiotów.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.