wyszukanie zaawansowane

Psychologia

ADHD - jakie są jego objawy?

Thinkstock
25.07.2012

Świadomość społeczna na temat ADHD jest słaba. Ludzie często unikają kontaktu z osobami nadpobudliwymi czy impulsywnymi mówiąc, że ich zachowanie męczy. A oni potrzebują po prostu pomocy. Ich postępowanie ma podłoże neurologiczne.

Według międzynarodowej klasyfikacji zaburzeń zdrowia na ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej) składają się głównie: deficyt uwagi, nadpobudliwość i/lub impulsywność. Takie kryteria pozwalają wyznaczyć trzy rodzaje tej dolegliwości: typ z przewagą deficytu uwagi (ADD), typ z przewagą nadpobudliwości i/lub impulsywności oraz typ łączony, który występuje najczęściej.

- Trudno przewidzieć z jakim rodzajem ADHD urodzi się dziecko. Tak samo jak nie da się ustalić kto i w jakim wieku zachoruje na nowotwór. Możemy tylko teoretycznie wskazać grupy ryzyka – mówi Angelika Chiliczkowska, psycholog.

ADHD grozi najczęściej dzieciom ludzi, którzy prowadzą ryzykowny tryb życia.

- Przyszli rodzice, a w szczególności matki, nie powinni przed planowaną ciążą, jak również w jej trakcie pić alkoholu, palić tytoniu, zażywać narkotyków ani tabletek. W trakcie ciąży kobieta musi dbać o siebie, prowadzić spokojny, zdrowy tryb życia, bez niepotrzebnych stresów – radzi psycholog.Kiedy ciąża i poród przebiega bez komplikacji jest duża szansa, że dziecko urodzi się bez ADHD oraz innych zaburzeń rozwojowych.

Objawy

Ludziom z deficytem uwagi trudno jest się skupić.
- Osoby z ADHD nie potrafią blokować rozpraszających bodźców i utrzymać uwagi na aktualnie wykonywanym zadaniu. Wydają się nie słuchać i nie uważać na to, co się w danym momencie dzieje. Często się mylą – wyjaśnia Angelika Chiliczkowska.

Pojawiają się trudności z konsekwentnym wykonywaniem i doprowadzaniem do końca podejmowanych zadań. Tacy ludzie zdają się być „nieobecni”, łatwo gubią różne przedmioty. W przypadku nadpobudliwości występuje niezdolność do usiedzenia w jednym miejscu lub nadmierna gadatliwość.

- Dziecko może biegać, wspinać się, ciągle gdzieś się spieszyć i wychodzić z ławki – zauważa psycholog. - Impulsywność zaś powoduje zbyt szybkie wykrzykiwanie odpowiedzi, nieumiejętność czekania na swoją kolej, przerywanie i przeszkadzanie.

Objawów ADHD jest wiele. Nie muszą występować wszystkie naraz. Warto przyjrzeć się uważniej dziecku, gdy wciąż popełnia te same błędy, ma trudności z przechodzeniem od jednej do drugiej czynności i z wykonywaniem serii poleceń, jest nadwrażliwe, zdaje się być niegrzeczne (a tak naprawdę ma problemy z przyswojeniem ogólnych norm społecznych), brzydko pisze, nadmiernie koncentruje się na ulubionych zadaniach, przez co trudno mu oderwać się od nich, ma kłopoty ze zwracaniem uwagi na innych (nie dostrzega mimiki, gestów; trzeba dziecku powiedzieć wprost, że coś nam się podoba lub też nie), często i szybko wpada w gniew, jest wybuchowe, szuka wrażeń, często kłamie, przeklinana (przez co trudno jest utrzymać przyjaźnie).

1 2
REKOMENDACJA
2014-03-31 08:35:21
~Basia

Oj widzę , że ktoś napisał o aktywatorze wody Aqua Lyros Atar Golden, to wspaniałe urządzenie mam już od czterech lat . Mogę powiedzieć , że efekty są realne - cudowne - nie do uwierzenia. Basia z Wrocławia

2013-03-30 18:34:59
~warto przeczytać

Przetrwają Ci co czytają ,......dlaczego ? Szukaj w necie o aktywatorze wody Atara Golden , to jedyny ratunek dla ludzkości . Ludzie modlą sie i umieraj jak ich dziadowie bo NIC nie czytają . Przeczytaj o aktywatorze wody Atara Golden a zaczniesz myśleć i żyć inaczej . Kto czyta i pyta nie błądzi ! Mądry Polak przed chorobą Czytając info i przesyłając na face pomagasz chorym

2013-01-28 04:37:26
~Kasia

A moja cura to ma ADHD i ciągle biega i sra w gacie. Już nie moga sie z tym uporać. I nie wiedziałam ze ona ciągle będzie srać - ma już 8 lat a nie przestaje. Lekarz mówi ze to kompulsacyjne a ja mu na to ze adhd ale ci nasi lekarze nie douczeni jakos i ja nie wiem co mam z curom zrobic. Chyba ją do domu dawnów dam - jak myslicie?

2012-08-20 19:13:35
~ola

jest jeszcze jeden objaw o którym tu nie napisano ,nocny niespokojny sen,gdy mój siostrzeniec spi u nas ( ma ADHD)to noc zamienia sie w koszmar ,kiedyś poprostu stal nad moim łózkiem jak w horrorze jak się obudziłam to miałam prawie zawał okrzyczałam go poszedł spac a rano nic nie pamiętał, inny razem chodzil we śnie po pokoju i machał rekoma ,moje dzieci go okrzyczały połozył sie spac a nic nie pamiętał ,nadpobudliwość rownież nieda temu człowiekowi spokojnie spac ,to st

2012-07-26 07:29:18
~asa

pas na ADHD ?? A co pułkownik stosuje się na swoją głupotę? bo to co dotychczas ,to nie pomogło!! to naprawdę uciążliwa przypadłość i nie ma nic wspólnego z brakiem wychowania,choć wiele dzieci wychowanych "bezstresowo" uważa się ,że mają ADHD to nieprawda ,że rodzice prawidłowo odżywiający się ,niepalący ,niepijący ,nie zażywający środków odurzających nie spłodzą dziecka z to dysfunkcją ,poczytajcie coś o tym w fachowych pismach ,a potem się wypowi

2012-07-26 07:18:09
~abuksna

A kto będzie chronił "normalne" dzieci przed tymi z ADHD?

2012-07-26 06:40:50
~Jasna8

Nie wierzę w ADHD, odpowiednie wychowanie i jakoś go nie ma.

2012-07-26 06:22:24
~dolores

Czemu roczniki 60 - te nie chorowały na ADHD ? Może dla tego , ze rodzicom zależało na wychowaniu dzieci a dzieci miały respekt przed dorosłymi .

2012-07-26 06:18:50
~Jajosusz Solski

Najpierw zapobiegaj. ADHD to rezultat palenia papierosów, picia alkoholu, zażywania narkotyków i złego odżywiania przez matki w ciąży oraz ojców przed zapłodnieniem matki. Później dochodzi złe żywienie dziecka i chory tryb życia rodziny, często niepełnej. Tak wygląda degeneracja narodu, której towarzyszy depopulacja. W pożywieniu wystrzegaj się fruktozy oraz suszu jajecznego mafijnego kaliskiego wzbogacanego solą wypadową drogową oraz ryb zgniłych lubelskich głęboko pr

2012-07-26 06:16:56
~edc

Dwoje debili może spłodzić tylko jeszcze większego debila.

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.