wyszukanie zaawansowane

Psychologia

ADHD - jakie są jego objawy?

Thinkstock
25.07.2012

Świadomość społeczna na temat ADHD jest słaba. Ludzie często unikają kontaktu z osobami nadpobudliwymi czy impulsywnymi mówiąc, że ich zachowanie męczy. A oni potrzebują po prostu pomocy. Ich postępowanie ma podłoże neurologiczne.

Według międzynarodowej klasyfikacji zaburzeń zdrowia na ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej) składają się głównie: deficyt uwagi, nadpobudliwość i/lub impulsywność. Takie kryteria pozwalają wyznaczyć trzy rodzaje tej dolegliwości: typ z przewagą deficytu uwagi (ADD), typ z przewagą nadpobudliwości i/lub impulsywności oraz typ łączony, który występuje najczęściej.

- Trudno przewidzieć z jakim rodzajem ADHD urodzi się dziecko. Tak samo jak nie da się ustalić kto i w jakim wieku zachoruje na nowotwór. Możemy tylko teoretycznie wskazać grupy ryzyka – mówi Angelika Chiliczkowska, psycholog.

ADHD grozi najczęściej dzieciom ludzi, którzy prowadzą ryzykowny tryb życia.

- Przyszli rodzice, a w szczególności matki, nie powinni przed planowaną ciążą, jak również w jej trakcie pić alkoholu, palić tytoniu, zażywać narkotyków ani tabletek. W trakcie ciąży kobieta musi dbać o siebie, prowadzić spokojny, zdrowy tryb życia, bez niepotrzebnych stresów – radzi psycholog.Kiedy ciąża i poród przebiega bez komplikacji jest duża szansa, że dziecko urodzi się bez ADHD oraz innych zaburzeń rozwojowych.

Objawy

Ludziom z deficytem uwagi trudno jest się skupić.
- Osoby z ADHD nie potrafią blokować rozpraszających bodźców i utrzymać uwagi na aktualnie wykonywanym zadaniu. Wydają się nie słuchać i nie uważać na to, co się w danym momencie dzieje. Często się mylą – wyjaśnia Angelika Chiliczkowska.

Pojawiają się trudności z konsekwentnym wykonywaniem i doprowadzaniem do końca podejmowanych zadań. Tacy ludzie zdają się być „nieobecni”, łatwo gubią różne przedmioty. W przypadku nadpobudliwości występuje niezdolność do usiedzenia w jednym miejscu lub nadmierna gadatliwość.

- Dziecko może biegać, wspinać się, ciągle gdzieś się spieszyć i wychodzić z ławki – zauważa psycholog. - Impulsywność zaś powoduje zbyt szybkie wykrzykiwanie odpowiedzi, nieumiejętność czekania na swoją kolej, przerywanie i przeszkadzanie.

Objawów ADHD jest wiele. Nie muszą występować wszystkie naraz. Warto przyjrzeć się uważniej dziecku, gdy wciąż popełnia te same błędy, ma trudności z przechodzeniem od jednej do drugiej czynności i z wykonywaniem serii poleceń, jest nadwrażliwe, zdaje się być niegrzeczne (a tak naprawdę ma problemy z przyswojeniem ogólnych norm społecznych), brzydko pisze, nadmiernie koncentruje się na ulubionych zadaniach, przez co trudno mu oderwać się od nich, ma kłopoty ze zwracaniem uwagi na innych (nie dostrzega mimiki, gestów; trzeba dziecku powiedzieć wprost, że coś nam się podoba lub też nie), często i szybko wpada w gniew, jest wybuchowe, szuka wrażeń, często kłamie, przeklinana (przez co trudno jest utrzymać przyjaźnie).

1 2
REKOMENDACJA
2012-07-26 06:11:00
~xxxxx

Autyzm wiele ma imion.. Z każdego z nich można ustalić oddzielne źródło dochodów......

2012-07-26 05:54:37
~@kRIS

Niesiołowski też ma ADHD i co wyszedł na ludzi. Dobre wpierdziel dzieciakowi nie zaszkodziło, świadome wychowanie to nie znaczy zachciewajki gówniarstwa.

2012-07-26 05:54:30
~Mat

ADHD to wina rodzicow. Jak sie nie zajmuje wlasnym dzieckiem to potem trudno sie dziwic jesli potrzebuje ono non-stop uwagi od otoczenia przez co nie moze wysiedziec cicho 10 minut.

2012-07-26 05:37:13
~Yoki

Jakoś mnie tak zastanawia, dla czego do roczników 84-88 jakoś ciężko spotkać osoby z tak zwanym ADHD, choroby XXI wieku coraz bardziej paczą nasze umysły, nasi rodzice wychowali nas na porządnych ludzi a dajemy sobie zalewać rozum nie społeczną propagandą. Osoby które uważają, że dziecko należy pochwalić, że czegoś nie wykonało bądź zapomniało, musieli czuć się nie kochani przez rodziców, ale przykro mi tak to nie działa.

2012-07-26 05:30:22
~boli

Wymyślają pierdoły, dawniej tego nie było...owszem ktos miał problemy to sie załatwiało to w odpowiedni sposób. Ja jestem z pokolenia ktore ma ten problem, przyznaje ciężko mi w życiu, ale sobie radze i sam ide na przekór wszystkiemu, ale jedno jest pewne nieustanna skleroza,może doprowadzic na starość do alzhaimera przy tym i to jest męczące niestety.

2012-07-26 05:13:22
~Nilik O"Fenol

Szklaneczka nilikofenolu i dziecko wróci do zdrowia! Nilikofenol wyleczył wiele beznadziejnych przypadków.

2012-07-26 05:11:52
~Półkownik

Na ADHA najlepszy jest skórzany wojskowy pas:)

2012-07-26 05:08:09
~DOSIA

WITAMINY TO TEŻ TABLETKI

2012-07-26 03:06:04
~Hunter

Ciekawe, po ciąży wolno ćpać - naprawdę ciekawa teoria ......

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.