wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Psychologia

Schizofrenia dziecięca - jak ją rozpoznać?

123RF
26.11.2012

Schizofrenia jest chorobą psychiczną diagnozowaną najczęściej u osób dorosłych. Większość zachorowań dotyczy młodych ludzi przed ukończeniem 30. roku życia. Rzadko rozpoznawana jest u dzieci, jak również trudno jest ją zdiagnozować w wczesnym stadium rozwoju.

Często bywa mylona z innymi zaburzeniami rozwojowymi. Diagnoza opiera się w dużej mierze na danych z obserwacji własnych rodziców i opiekunów. Jakie zatem objawy powinny zaalarmować rodziców i na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Początek schizofrenii w wieku dziecięcym jest zazwyczaj powolny i stopniowy. Natomiast rokowanie w przypadku schizofrenii dziecięcej jest niestety mniej pomyślne niż w przypadku dorosłych. Warto pamiętać, iż o schizofrenii często mówi się jako o chorobie rozbijającej strukturę osobowości człowieka (gr. schizo- rozszczepiam, rozdzielam i fren – umysł, wola).

Jak jednak zauważają niektórzy lekarze i badacze, struktura osobowości małych dzieci jest jeszcze nieukształtowana w pełni, zatem trudno mówić o jej rozbiciu. Niektórzy lekarze więc wolą mówić o tym, iż dziecko przejawia w zachowaniu jedynie elementy obrazu psychozy. Inni uważają, iż należy schizofrenię rozpoznawać jak najwcześniej po to, by odpowiednio ukierunkować leczenie. Niezależnie jednak od poglądu trzeba się zgodzić, iż w przypadku dzieci rozpoznanie i diagnoza tej choroby jest niezwykle trudna.Wczesne sygnały ostrzegawcze
Obecnie uważa się, iż większość dzieci z diagnozą schizofrenii przejawia zaburzenia w rozwoju mowy oraz niektórych innych funkcji, jeszcze zanim pojawią się typowe objawy psychotyczne, świadczące o schizofrenii (halucynacje, urojenia, zaburzenia myślenia). W pierwszych latach życia część tych dzieci, które w późniejszym okresie zostaną uznane za schizofreniczne, przejawia zachowania typowe dla całościowych zaburzeń rozwoju (autyzm, zespół Aspergera, zespół Hellera, zespół Retta).

Są to często trzepotanie i machanie rękami, inne zachowania autostymulacyjne, zaburzenia mowy, zaburzenia komunikacji, zubożone relacje interpersonalne, czasem agresja lub autoagresja. Znaczna część dzieci już od urodzenia przejawia także nieharmonijny rozwój motoryczny.

Nierzadko zdarza się zatem, iż dzieci jako pierwszą diagnozę otrzymują zaburzenia ze spektrum autyzmu. Dopiero później okazuje się, iż chodzi o coś więcej, a autyzm jest tak naprawdę tylko jednym z objawów psychozy. Jakie jeszcze wczesne sygnały mogą pomóc rodzicom i lekarzom w postawieniu właściwej diagnozy?
 
Dzieci ze schizofrenią często miewają halucynacje (omamy), spostrzegają zatem osoby lub przedmioty w rzeczywistości nieistniejące. Mogą np. spoglądać w róg pokoju tak, jakby rzeczywiście tam ktoś stał, mogą rozmawiać z nieistniejącymi osobami lub zwierzętami, mogą także wybuchać nagłym płaczem lub uciekać, gdyż to, co zobaczyły, tak bardzo je wystraszyło. Inni tego nie widzą więc reakcje dziecka wydają się zazwyczaj kompletnie nieadekwatne do sytuacji.

1 2
REKOMENDACJA
2016-02-02 08:58:38
~Amelka

Jeżeli chcecie poczytać więcej o schizofrenii dziecięcej zapraszam na serwis: http://www.psychiatria.pl/porada/sc hizofrenia-u-dzieci/4107.html Znala złam tu merytoryczny artykuł poświęcony schizofrenii dziecięcej

2014-03-31 08:32:55
~Baska

Oj widzę , że ktoś napisał o aktywatorze wody Aqua Lyros Atar Golden, to wspaniałe urządzenie mam już od czterech lat . Mogę powiedzieć , że efekty są realne - cudowne - nie do uwierzenia. Basia z Wrocławia

2013-03-30 18:30:28
~idealna pamięć wody

Przetrwają Ci co czytają ,......dlaczego ? Szukaj w necie o aktywatorze wody Atara Golden , to jedyny ratunek dla ludzkości . Ludzie modlą sie i umieraj jak ich dziadowie bo NIC nie czytają . Przeczytaj o aktywatorze wody Atara Golden a zaczniesz myśleć i żyć inaczej . Kto czyta i pyta nie błądzi ! Mądry Polak przed chorobą Czytając info i przesyłając na face pomagasz chorym

2012-11-28 12:14:29
~Ted51

Zauważmy, iż zjawisko zniewolenia pewnej części populacji syndromem inwersji poznawczej, czyli oglądu przestrzeni rzeczywistej w perspektywie obrazów odwróconych i pozornych, jest już pierwszym symptomem porażenia schizofrenią globalną. Objawem schizofrenii globalnej jest fanatyczna wiara w mitologię Zielonej Wyspy i mniemanie, iż Długi Marsz do 67-mej wiosenki emerytalnej, będzie radosną i szczęśliwą przygodą, zakończoną na upragnionej Zielonej Wyspie.

2012-11-28 12:08:27
~Ted51

Obserwujemy groźne zjawisko zagrażające naszemu bytowi egzystencjalnemu, polegające na przekształcaniu się schizofrenii indywidualnej w schizofrenię globalną, wynikającą z dychotomii dezinformacji medialnej a realną rzeczywistością. Jeśli Siłom Ciemności uda się wytrzebić wolne, niezależne, cywilizowane i pedagogiczne media katolickie i nie tylko katolickie, to schizofrenia wytrzebi większość populacji.

2012-11-28 11:45:31
~Ted51

Jeśli dziecko poczęte w zakładzie zootechnologicznym w wyniku inseminacji, in vitro, czyli na szkle, zrozumie, iż stał się obiektem eksperymentu, polegającego na metodzie prób i błędów i arbitralnej selekcji, czyli jest wynikiem eksperymentu pt. "uda się lub nie uda, ten obiekt przejdzie a ten zostanie zabity" - to oszaleje lub przejdzie w stan permanentnej schizofrenii.

2012-11-28 11:23:04
~Ted51

Trzebienie naszego ludu, paragrafem o tzw. "mowie nienawiści" jeśli rodzic, babcia lub dziadek sprzeciwi się jawnej patologizacji, demoralizacji i deprawacji naszych dzieci i młodzieży szkolnej, porażaniem jej,ENB9T obłąkaną genderową ideologią, niewątpliwie wywoła efekt schizofrenii dzieci, młodzieży i dorosłych. Czyżby efekt taki był zamierzony?

2012-11-28 11:15:09
~Ted51

Zastępowanie naturalnej prokreacji narodu, pozyskiwaniem zasobów trzody ludzkiej z zakładów zootechnologicznych, w wyniku inseminacji, czyli sztucznego rozrodu przynależnemgo rogaciźnie parzystokopytnej, zgodnie z metodologią dr. Mengele z Oświęcimia, na koszt nieświadomego podatnika, też jest eksperymentem schizofrenicznym.

2012-11-28 11:11:08
~Ted51

Uświadommy sobie fakt, iż najczulszym detektorem promieniowania kultury śmierci, czyli widocznej barbaryzacji naszej polskiej kultury, zwyczajowej, obyczajowej i materialnej, demolka polskiej edukacji, sprowadzenie nienarodzonego dziecka do poziomu obiektu zwanego płodem, są nasze dzieci i to one w pierwszej kolejności ulegają tej chorobie.

2012-11-28 11:05:49
~Ted51

Wmawianie naszemu ludowi, iż będzie radosny i szczęśliwy, kiedy wyprzeda się resztki ocalałego z holokaustu likwidacyjnego majątku narodowego, np. ostatnich polskich narodowych uzdrowisk, również prowadzi do schizofrenii.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.