wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Psychologia

Przyczyny i objawy demencji

123rf
05.12.2012

Demencja, inaczej otępienie polega na znacznym obniżeniu sprawności intelektualnej. Najczęściej dotyka ludzi starszych. Mimo tego w żadnym wypadku nie stanowi normalnego objawu starzenia się!

Objawy

W przypadku demencji pogorszeniu ulega zazwyczaj pamięć oraz zdolność uczenia się. Zwykle są to pierwsze objawy tego, że coś się dzieje nie tak. Osoby nagle zaczynają zapominać gdzie położyły swoje rzeczy, jak trafić do domu przyjaciela czy co robiły przedpołudniem.

W trakcie rozwoju otępienia pogorszeniu ulega także ogólna zdolność rozumowania, liczenia, pojmowania nowych sytuacji, myślenie abstrakcyjne. Pacjent nie jest też w stanie zaplanować różnych rzeczy. Coraz trudniej jest mu się mu komunikować z otoczeniem. Funkcje językowe i komunikacyjne odmawiają posłuszeństwa. Typowe jest zapominanie słów, trudność w ich doborze czy wręcz używanie słów nieodpowiednich w danej sytuacji.

Innym typowym objawem demencji są zaburzenia orientacji w czasie, przestrzeni i sytuacji. Osoba często nie wie gdzie się znajduje, ani jak się tam znalazła. Bywa, że nie wie kim jest ani jak się nazywa, nie rozpoznaje też swoich bliskich.
 
Zmianie ulega także emocjonalność osoby. Pacjent może być drażliwy lub odwrotnie – zobojętniały, może też wpadać w huśtawkę nastrojów. Jest to szczególnie trudne dla samej osoby, ale także dla jego bliskich, gdyż nie wiadomo jak się w stosunku do chorego zachowywać. Innym możliwym objawem są postępujące ograniczenia sprawności ruchowej. Osoba może z czasem wykonywać coraz mniej ruchów zamierzonych, jej ruchy stają się niezgrabne i ciężkie.W rezultacie zmiany zachodzące w mózgu pacjenta doprowadzają do zmian w osobowości osoby. Bliscy często nie mogą pogodzić się z tym, że babcia lub dziadek tak bardzo się zmienili. Niestety demencja doprowadza także do utraty samodzielności i kompetencji społecznych. Osoby dotknięte demencją na pewnym etapie choroby będą potrzebowały opieki kogoś bliskiego lub specjalisty.

Choroby otępienne i przyczyny demencji

Nie jest znana jedna przyczyna demencji. Wiadomo jedynie, ze różne czynniki mogą ją wywoływać. Niekiedy otępienie może być odwracalne. Jest tak w przypadku jeśli demencja spowodowana jest na przykład barkiem witamin. W porę zauważony niedobór można uzupełnić i stan pacjenta wraca do normy. Niekiedy także starsi ludzie cierpiący na depresję przejawiają objawy otępienia. Depresję jednak można leczyć i zazwyczaj terapia powoduje poprawę stanu psychicznego.
 
Inaczej sytuacja wygląda w przypadku, gdy powodem demencji są choroby otępienne. Najbardziej znaną jest choroba Alzheimera, która powoduje znaczny spadek sprawności intelektualnej. Zwłaszcza widoczna jest stopniowa utrata pamięci oraz degradacja osobowości. W przebiegu tej choroby stopniowo zmniejsza się liczba neuronów w mózgu, co powoduje nieodwracalne zmiany w psychice i osobowości pacjenta. Leczenie polega głównie na opóźnieniu procesu degeneracyjnego w mózgu. 
 
Otępienie może być także rezultatem choroby Parkinsona, choroby Picka lub pląsawicy Huntingtona. Inne przyczyny demencji to choroba Creutzfeldta-Jacoba, a także przewlekłe nadużywanie alkoholu. Niekiedy nawet po zaprzestaniu picia otępienie nie ustępuje, gdyż struktury mózgu zostały już stale uszkodzone.
 
Leczenie

Niestety nie ma skutecznego lekarstwa na choroby otępienne. Są one zwykle postępujące i dlatego leczenie skupia się przede wszystkim na występujących objawach, takich jak zaburzenia pamięci czy depresja, aby możliwie podnieść jakość życia osoby. Dzięki odpowiednio dobranej farmakoterapii często możliwe jest także opóźnienie procesu degeneracyjnego mózgu. Niekiedy konieczna i wskazana jest także rehabilitacja, zwłaszcza gdy w obrazie choroby występują zaburzenia motoryczne. Bardzo pomocne może okazać się także oznakowanie różnych potrzebnych przedmiotów kolorowymi karteczkami z nazwami tych rzeczy. Dzięki temu chory uniknie frustracji, gdy nie będzie mógł sobie przypomnieć nazwy jakiegoś przedmiotu. Istotne jest także wypisanie wszystkich ważnych numerów telefonów tuż obok aparatu telefonicznego lub w widocznym miejscu w domu. Dzięki temu chory będzie miał  szansę zawsze uzyskać pomoc, gdy będzie tego potrzebował.

W miarę rozwoju choroby osoby często nie są zdolne, by dalej mieszkać samemu i wymagają całodobowej pomocy ze strony najbliższych. W związku z tym bliscy osoby z demencją często sami potrzebują wsparcia i fachowej porady. Jeśli więc ktoś z twoich bliskich cierpi na demencję lub podejrzewasz, że tak może być, nie obawiaj się zasięgnąć porady lekarzy lub pracowników socjalnych. Powinni oni dysponować bazą adresową  przydatnych instytucji znajdujących się w pobliżu twojego domu, które mogą pomóc przetrwać trudny okres oraz udzielą wszelkich odpowiedzi na dręczące cię pytania.

Marta Derecka, psycholog/mmch/zdrowie.wp.pl

REKOMENDACJA
2013-03-30 18:29:21
~dobra woda

Przetrwają Ci co czytają ,......dlaczego ? Szukaj w necie o aktywatorze wody Atara Golden , to jedyny ratunek dla ludzkości . Ludzie modlą sie i umieraj jak ich dziadowie bo NIC nie czytają . Przeczytaj o aktywatorze wody Atara Golden a zaczniesz myśleć i żyć inaczej . Kto czyta i pyta nie błądzi ! Mądry Polak przed chorobą Czytając info i przesyłając na face pomagasz chorym

2012-12-06 03:19:16
~demek

czy kiedy zapominam w ktorej kieszeni sa moje wazne przedmioty, dokumenty itp nie zawsze wyniose smieci lub posprzatam ale pamietam daty urodzin, ile mam na koncie, kiedy place wazne rachunki itp czy moga ta byc objawy demenci czy jestem zwyklym facetem?

2012-12-06 02:59:09
~tttt

Opiekuje sie mama chora na Demencje. Ciezkie do przyjecia iz od jakiegos czasu widzi sie w znanej osobie calkowicie kogos innego.

2012-12-06 02:57:55
~Zenek

Tym razem nagonka na Kaczorka Donalda ;-)

2012-12-06 02:56:04
~asdffdassdf

W nazistowski kraju her tfyska niedługo wszystkich ogarnie nas demnecja.

2012-12-06 02:52:38
~ja

Znam takiego co do bulu otępiał i niestety tępota u niego postępuje !

2012-12-06 02:13:24
~m

NIE MASZ POMYSŁU NA PREZENT POD CHOINKĘ? dla niej dla niego wejdź zobacz http://www.galeriaexpresso.s klepna5.pl dla niej dla niego wejdź zobacz http://www.galeriaexpresso.s klepna5.pl

2012-12-06 02:10:06
~mark

I znowu nagonka na Jarosława !

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.