wyszukanie zaawansowane

Psychologia

Chroń się przed depresją

123RF
16.04.2013

Cierpią na nią dorośli i dzieci, kobiety i mężczyźni. Otoczenie często ją bagatelizuje, uważając depresję za chwilowe obniżenie nastroju i pogorszenie samopoczucia. Tymczasem depresja zbiera żniwo wśród Polaków – chorych znacznie przybyło, zwłaszcza w ostatnim czasie. Zaburzenia nie wolno lekceważyć, ponieważ nieleczone może prowadzić nawet do śmierci.

Z raportu European College of Neuropsychopharmacology (ENCP) wynika, że z depresją, napadami lęku i bezsennością zmaga się obecnie ok. 40 proc. Europejczyków. To dużo. Szacuje się, że na depresję cierpi dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn. Eksperci nie mają złudzeń – zaburzenia psychiczne to efekt szybkiego tempa życia, przepracowania i tłumienia emocji. W Polsce ok. 15 proc. przypadków to stany depresyjne o różnym nasileniu, wymagające specjalistycznej interwencji.

Faktem jest, że nastroje depresyjne na pewnym etapie życia dotykają znaczną liczbę osób. Dlatego często sądzi się, że to stan przelotny i niegroźny. Niestety, nic bardziej mylnego. Depresja może być tak ciężka, że niekiedy prowadzi nawet do śmierci, a w przypadku wielu ludzi okazuje się zaburzeniem nawracającym lub przewlekłym. Skutki choroby małą wpływ na wiele dziedzin życia.To nie chandra
Niektóre osoby mylą depresję z chandrą. Ta druga objawia się przejściowym stanem przygnębienia, poczuciem niskiej wartości, apatią i złym nastrojem. Chandra nie jest zaburzeniem psychicznym. Tymczasem depresja w najłagodniejszej formie – określana jako dystymia – to poczucie przygnębienia, niezadowolenia i braku perspektyw.

Dystymię rozpoznaje się, jeśli objawy utrzymują się przez co najmniej dwa lata; w tym czasie mogą pojawiać się okresy normalnego nastroju, trwające jednak nie dłużej niż dwa miesiące. Ponieważ dystymia ma łagodniejszy przebieg od ciężkiej depresji, zazwyczaj nie zostaje zdiagnozowana i nie jest leczona. Objawy dystymiczne ma ok. 3-5 proc. populacji.

W średnio nasilonej depresji osoba nią dotknięta radzi sobie z codziennymi problemami, ale wymaga to od niej ogromnego wysiłku. Natomiast poważna depresja uniemożliwia prowadzenie normalnego życia w dotychczasowej formie. Chory może czuć się bezradny, a nawet mieć myśli samobójcze. Gdy negatywne myśli i odczucia zdominują ludzkie życie i trwają (bez przerw) przez długi czas, upośledzając funkcjonowanie zawodowe oraz społeczne, depresję taką określa się jako kliniczną.

 

 

Więcej na ten temat przeczytasz w serwisie infografika.wp.pl

 

1 2
REKOMENDACJA
2017-09-30 19:46:55
~RADA

Bezsenność to jest wtedy jak nie możesz spać ,nie dasz rady zasnąć lub się ciągle budzisz. Mnie pomaga wówczas Destresan noc z melatoniną.

2013-05-21 11:38:55
~Monika

Stres, zaburzenia snu, brak energii - na te dolegliwości jak i wiele innych polecam światłoterapię – medolight. Metoda ta jest u nas jeszcze mało popularna a bardzo skuteczna. Wystarczy parę minut dziennie naświetlać się takim aparatem a wszystkie dolegliwości miną. Naprawdę warto szukać i próbować nowoczesnych rozwiązań a nie tylko łykać tabletki.

2013-04-24 11:55:00
~ala

Mnie mówią, że wyglądam młodziej, lepiej. I faktycznie świetnie się czuję. Tajemnica polega na tym, że Odżywiam się zdrowo , jem owoce i warzywa, jem regularnie, zaczynam też od zdrowego śniadania co jest najważniejsze w tym wszystkim(zdrowesniadanie.info/gber es ; idealnafigura.com/gberes).Zdrowie jest tylko jedno, warto o niego zadbać!

2013-04-19 17:42:10
~Cezara

Moim zdaniem w książce Poznaj Prawdę i bądź wolny są ciekawe koncepcje na temat śmierci i coś o depresji też się znajdzie, ale w innej książce tej autorki. Ponoć pomaga właśnie też w depresji. Sama miałam epizody takiej depresji, ale nic tak poważnego, aby musieć przyjmować leki, czy coś w tym guście.

2013-04-16 17:36:11
~dziusia 55

Nie opowiadaj o swojej depresji,bo za konduktem idąc rozliczą ciebie ze wszystkiego a poza tym to jest tak wstydliwa sprawa jak np. nieślubne dziecko w 18-wieku -bachor do mamki a panna do klasztoru

2013-04-16 17:32:21
~abecadlo1978@wp.pl

Mam 34 lata. Na depresje choruje od 14 roku zycia. Mialem dwa okresy cofniecia depresji: kiedy rozpoczalem studia, drugi raz: kiedy wyjechalem do Anglii. (...) Miewam mysli samobojcze ok. 40x dziennie(rano i wieczorem) Depresany pomagaj mi- mniej placze. Dobrym sposobem na depresja sa cwiczenia fizyczne, ale ciezko jest mi sie zmobilizowac.

2013-04-16 17:30:44
~dziusia 55

Kiedy mam -psychiczne odloty nie mówię o tym ,bo nikt tego nie pojmie -kiedyś w kondukcie pogrzebowym gadali tak na nieboszczkę ,że miałam ochotę dołożyć tym ..bez inwektyw proszę-a moja przyjacióka zrobiła ''samobója'' z powodu depresji bo nikt tego nie pojmował,bo podobno miała tak dobrze

2013-04-16 17:27:13
~UcieczkaDoRaju

Sprawdź jak przed depresją chroni się dwóch Polaków, którzy rzucają wszystko i wyprowadzają się na rajską wyspę na Filipinach, 12.500 km od domu. Sprawdź ich przygody na UcieczkaDoRaju.Com

2013-04-16 17:12:57
~dziusia 55

Ja tak mam od dawna,z powodu zaufania,wiary w to co kto mi powie ,w dodatku mam sporo lat ale nic rozumu tak myślę bo zawsze wierzę w to co mi kto poie a wiadomo jak jest,nie kłamię,jak trzeba to nie powiem ,nie obiecam,ale nie kłamię,

2013-04-16 17:01:13
~EGFTA

Te reklamowe komentarze potrafia wywaołac depresje .Hieny!!.

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.