wyszukanie zaawansowane

Psychologia

Samoakceptacja kluczem do szczęścia

yellowj - Fotolia.com
10.03.2014

Brytyjscy naukowcy doszli do wniosku, że nawyki związane z samoakceptacją najsilniej korelują z poczuciem szczęścia, a są praktykowane najrzadziej – czytamy na stronie Uniwersytetu w Hertfordshire.

 

Analizy wielu badań przeprowadzonych nad poziomem satysfakcji życiowej i jej korelatami wykazały, że istnieje 10 głównych czynników, które wpływają na poczucie szczęścia. Wśród nich wyróżnia się: pomaganie innym (Giving - dawanie), dbanie o dobre relacje (Relating – wiązanie się), dbanie o ciało (Exercising – ćwiczenie), dostrzeganie otaczającego świata (Appreciating – docenianie), uczenie się nowych rzeczy (Trying out – próbowanie), stawianie sobie celów (Direction – ukierunkowanie), nie poddawanie się w trudnych chwilach (Resilience – sprężystość), pozytywne nastawienie (Emotion – emocja), zadowolenie z siebie (Acceptance – akceptacja) i poczucie przynależności do czegoś większego (Meaning – znaczenie). Pierwsze litery angielskich nazw owych czynników układają się w słowa „Great Dream” – wielkie marzenie.

 

Naukowcy postanowili zapytać osób badanych, jak często w swoim życiu starają się wypełniać powyższe założenia. Dla każdego czynnika sformułowano odpowiednie pytanie i poproszono uczestników, aby odpowiedzieli na nie poprzez zaznaczenie odpowiedniej pozycji na skali od 1 do 10.

 

Badani stwierdzili, że najczęściej próbują robić coś dobrego dla innych (w kategorii Giving 17 proc. zaznaczyło najwyższą pozycję na skali) i podtrzymywać pozytywne relacje z bliskimi (15 proc. oceniło się na 10). Jednak stosunkowo rzadko dbają o swoją kondycję fizyczną oraz podejmują wysiłki w kierunku akceptacji samego siebie (prawie połowa w kategorii Exercising i Acceptance umiejscowiła się w dolnej części skali).

 

Badacze przyznali, że są lekko zaniepokojeni uzyskanymi wynikami, gdyż samoakceptacja jest uznawana za najistotniejszy czynnik na drodze do osobistego szczęścia.

 

- Nasze społeczeństwo wywiera silną presję na to, abyśmy odnosili sukces i nieustannie porównywali się z innymi. To wywołuje uczucia nieszczęścia i niepokoju. Rezultaty naszych badań przypominają nam, że jeśli nauczymy się akceptować samych siebie takimi, jakimi jesteśmy, będziemy znacznie szczęśliwsi - komentuje dr Mark Williamson, współautor badania.

 

Naukowcy radzą, jak drobnymi kroczkami przybliżyć się do pełnej samoakceptacji. Przede wszystkim należy być dla siebie tak samo wyrozumiałym, jak dla innych; doceniać swoje sukcesy – nawet te najmniejsze, a błędy traktować jako wspaniałe okazje do nauki. Dobrym sposobem jest także przejrzenie się w oczach swoich przyjaciół – zapytanie ich o własne mocne strony i cechy godne uznania. Badacze przekonują, że nie można również zapominać o chwili dla siebie. Należy znaleźć czas, aby przemyśleć własne emocje i spróbować pogodzić się z nimi.

 

- Nasze codzienne nawyki mają dużo większy wpływ na nasze poczucie szczęścia, niż możemy to sobie wyobrazić - podsumowuje Williamson.

(PAP)ooo/ mrt/

REKOMENDACJA
2016-08-14 11:24:15
~Kamila

Jeśli potrzebujecie dobrego psychiatry, psychologa, to możecie skorzystać z poradni PsychoMedic.pl na Ursynowie i w Centrum. Podaję numer: 22 2991122. Możliwe są też wizyty domowe i konsultacja skype. https://www.facebook.com/Wiz yty-domowe-Psychiatra-Neurolog-Psyc holog-1586125601685710/?fref=ts

2014-05-19 21:16:32
~jacob

Nie musisz być gwiazdą, aby odmłodzić i poprawić swój wygląd. Nie musisz mieć milionów na koncie, aby uzyskać młodsze i piękniejsze ciało. Najważniejsze to zrobić pierwszy krok www.potegazdrowia.pl

2014-03-11 11:43:35
~sarna

Rzeczywiście ! Odkrycie Ameryki ! to od dawno wiadomo , tylko , że trendy ten wniosek niszczą !

2014-03-11 11:17:08
~basia

Mnie mówią, że wyglądam młodziej, lepiej. I faktycznie świetnie się czuję. Tajemnica polega na tym, że Odżywiam się zdrowo , jem owoce i warzywa, jem regularnie, zaczynam też od zdrowego śniadania co jest najważniejsze w tym wszystkim(zdrowesniadanie.info/gber es ; idealnafigura.com/gberes).Zdrowie jest tylko jedno, warto o niego zadbać!

2014-03-10 23:05:50
~zofia katoliczka

Nie nukowcy tylko wlasciel/ a konkretnie emeryt Andrzej Janek /74/ jednej altanki na dzialkach w Gutkowie k,Olsztyna .Klucz wisi po prwawej stronie furtki w cyprysie a szczescie jest na strychu po lewej od wejscia i caly patent.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.