wyszukanie zaawansowane

Psychologia

Terapia, która zmienia mózg

123RF
11.04.2014

Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) pomaga zmienić sposób myślenia i zachowania, co przekłada się na poprawę samopoczucia. Okazuje się, że takie leczenie ma również bezpośredni wpływ na mózg.

 

W wyniku stosowania CBT zaobserwowano zmiany zarówno w obszarach mózgu odpowiadających za emocje, jak również za logiczne myślenie. Niewłaściwe połączenia nerwowe w ciele migdałowatym oraz w hipokampie są głównymi sprawcami odczuwania przez nas fobii. Pierwszy obszar odpowiada m.in.za odpowiednie ukierunkowanie emocji, drugi natomiast za utrwalanie traumatycznych wspomnień. To właśnie te dwa ośrodki „naprawia” terapia poznawczo-behawioralna.

 

Badania francuskich naukowców wykazały, że CBT ma również wpływ na korę przedczołową. Pełni ona funkcję w działaniu pamięci roboczej, planowaniu ruchów i działań, rozważania ich konsekwencji, a także wpływa hamująco na spontaniczne i często gwałtowne stany emocjonalne. Uszkodzenia tego obszaru mogą prowadzić do nerwowości i impulsywnych zachowań.

 

Efekty stosowania terapii poznawczo-behawioralnej są porównywalne z psychoterapią, w której stosuje się leki. Stąd CBT stanowi bezpieczną i efektywną alternatywę dla środków psychotropowych.

 

Na co pomaga terapia poznawczo-behawioralna?

 

W odróżnieniu od innych rodzajów psychoterapii, CBT zajmuje się problemami i trudnościami „tu i teraz”.  Nie skupia się na przyczynach dręczących nas problemów, ani na uprzednio pojawiających się objawach, lecz poszukuje sposobów poprawienia stanu świadomości pacjenta w chwili obecnej. Najlepsze wyniki leczenia uzyskuje się w przypadkach nerwicy, depresji, fobii, bulimii, nerwicy natręctw, zespołu stresu pourazowego czy schizofrenii.

 

Leczenie opiera się na zmianie sposobu myślenia w momentach, które wywołują u nas negatywne uczucia i myśli. Terapia pomaga zrozumieć relacje łączące nas z innymi ludźmi i ich pozytywnego lub negatywnego wpływu na nasze życie.  Ważną rolę odgrywają tu również elementy takie jak długi, praca czy problemy mieszkaniowe.

 

Polepszenie jednego z tych elementów prawdopodobnie przyniesie poprawę również w innych sprawach życiowych. Celem terapii jest doprowadzenie pacjenta do momentu, gdy jest on w stanie „zrobić to sam” i wypracować własne metody radzenia sobie z danym problemem.

 

Terapia CBT może trwać od 6 tygodni do 6 miesięcy.  Zależy to od rodzaju problemu, oraz od postępów pacjenta. Odbywać się ona może zarówno w grupach, jak i indywidualnie.

 

aba, zdrowie.wp.pl

REKOMENDACJA
2018-01-24 20:52:30
~Basik1

Osobowość można zmienić, to charakter jest cięższy do zmiany. Osobowośc przecież się rozwija przez cały czas, Dla tych, co potrzebują terapii on line z certyfikowanymi psychologami z doświadczeniem, powstała E-Poradnia Specjalistyczna Poradnia Internetowa. Jest tam też możliwość wysłania wiadomości do psychologa, terapeuty, seksuologa, dietetyka. Ciekawa forma terapii na odległość, tańsza i wygodna.

2017-05-19 14:21:08
~fafsa

Ten artykuł to wyssany stek bzdur z dupy. Człowieka nie da się zmienić bo wszystko leży w osobowości a ona jest niezmienna.

2017-01-11 13:49:52
~Ana

polecam hypnotyzer.pl

2016-08-14 11:05:18
~Krzysztof

Jeśli potrzebujecie dobrego psychiatry, psychologa, to możecie korzystać z poradni PsychoMedic.pl na Ursynowie i w Centrum. Podaję numer: 22 2991122. Możliwe są też wizyty domowe i konsultacja skype. https://www.facebook.com/Wiz yty-domowe-Psychiatra-Neurolog-Psyc holog-1586125601685710/?fref=ts

2014-05-14 20:05:07
~jacob

Nie musisz być gwiazdą, aby odmłodzić i poprawić swój wygląd. Nie musisz mieć milionów na koncie, aby uzyskać młodsze i piękniejsze ciało. Najważniejsze to zrobić pierwszy krok www.potegazdrowia.pl

2014-04-24 14:47:42
~Dorian

Szkoda czasu na to wszystko, lepiej zainteresować się czym są Opcje Binarne. Ja spróbowałem i nie żałuję, udało mi się zarobić ponad 3krotnie więcej niż w robocie siedząc po 8godzin codziennie :/ Obrałem swoją strategię, na b i n a r y 2 4 pomagają na początku i potem można już tylko zarabiać. Chyba rzucę robotę i zostanę przy samych opcjach.

2014-04-15 19:35:02
~Administrator

Ponad 20000 filmów i kilka tysi seriali za free WWW.KINOMANIAKPREMIUM.PL czyli Poradnik Pozytywnego Myślenia i Wilk z Wall Street zapraszają na spektakl ;)

2014-04-14 19:05:21
~kkk

najpierw szczaw a teraz to... niezle... juz o ueynoterapii tez psiali. A prawda taka ze u nas nic nei pomoze, bo pensje zan iskie. Nie mowimy oz wiazkowcach i zarzadach spolek oczywiscie.

2014-04-14 18:22:27
~888

elektrowstrząsy i długo długo nic...ta terapia działa cuda.

2014-04-14 17:47:50
~2 lata CBT

Na depresje dziala bardzo dobrze. Napewno skuteczniejsza nioz leki,ktore dodatkowo zrobily ze mnie oziebla,niezdolna do seksu 34 letnia kobiete.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.