wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Psychologia

Terapia, która zmienia mózg

123RF
11.04.2014

Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) pomaga zmienić sposób myślenia i zachowania, co przekłada się na poprawę samopoczucia. Okazuje się, że takie leczenie ma również bezpośredni wpływ na mózg.

 

W wyniku stosowania CBT zaobserwowano zmiany zarówno w obszarach mózgu odpowiadających za emocje, jak również za logiczne myślenie. Niewłaściwe połączenia nerwowe w ciele migdałowatym oraz w hipokampie są głównymi sprawcami odczuwania przez nas fobii. Pierwszy obszar odpowiada m.in.za odpowiednie ukierunkowanie emocji, drugi natomiast za utrwalanie traumatycznych wspomnień. To właśnie te dwa ośrodki „naprawia” terapia poznawczo-behawioralna.

 

Badania francuskich naukowców wykazały, że CBT ma również wpływ na korę przedczołową. Pełni ona funkcję w działaniu pamięci roboczej, planowaniu ruchów i działań, rozważania ich konsekwencji, a także wpływa hamująco na spontaniczne i często gwałtowne stany emocjonalne. Uszkodzenia tego obszaru mogą prowadzić do nerwowości i impulsywnych zachowań.

 

Efekty stosowania terapii poznawczo-behawioralnej są porównywalne z psychoterapią, w której stosuje się leki. Stąd CBT stanowi bezpieczną i efektywną alternatywę dla środków psychotropowych.

 

Na co pomaga terapia poznawczo-behawioralna?

 

W odróżnieniu od innych rodzajów psychoterapii, CBT zajmuje się problemami i trudnościami „tu i teraz”.  Nie skupia się na przyczynach dręczących nas problemów, ani na uprzednio pojawiających się objawach, lecz poszukuje sposobów poprawienia stanu świadomości pacjenta w chwili obecnej. Najlepsze wyniki leczenia uzyskuje się w przypadkach nerwicy, depresji, fobii, bulimii, nerwicy natręctw, zespołu stresu pourazowego czy schizofrenii.

 

Leczenie opiera się na zmianie sposobu myślenia w momentach, które wywołują u nas negatywne uczucia i myśli. Terapia pomaga zrozumieć relacje łączące nas z innymi ludźmi i ich pozytywnego lub negatywnego wpływu na nasze życie.  Ważną rolę odgrywają tu również elementy takie jak długi, praca czy problemy mieszkaniowe.

 

Polepszenie jednego z tych elementów prawdopodobnie przyniesie poprawę również w innych sprawach życiowych. Celem terapii jest doprowadzenie pacjenta do momentu, gdy jest on w stanie „zrobić to sam” i wypracować własne metody radzenia sobie z danym problemem.

 

Terapia CBT może trwać od 6 tygodni do 6 miesięcy.  Zależy to od rodzaju problemu, oraz od postępów pacjenta. Odbywać się ona może zarówno w grupach, jak i indywidualnie.

 

aba, zdrowie.wp.pl

REKOMENDACJA
2017-05-19 14:21:08
~fafsa

Ten artykuł to wyssany stek bzdur z dupy. Człowieka nie da się zmienić bo wszystko leży w osobowości a ona jest niezmienna.

2017-01-11 13:49:52
~Ana

polecam hypnotyzer.pl

2016-08-14 11:05:18
~Krzysztof

Jeśli potrzebujecie dobrego psychiatry, psychologa, to możecie korzystać z poradni PsychoMedic.pl na Ursynowie i w Centrum. Podaję numer: 22 2991122. Możliwe są też wizyty domowe i konsultacja skype. https://www.facebook.com/Wiz yty-domowe-Psychiatra-Neurolog-Psyc holog-1586125601685710/?fref=ts

2014-05-14 20:05:07
~jacob

Nie musisz być gwiazdą, aby odmłodzić i poprawić swój wygląd. Nie musisz mieć milionów na koncie, aby uzyskać młodsze i piękniejsze ciało. Najważniejsze to zrobić pierwszy krok www.potegazdrowia.pl

2014-04-24 14:47:42
~Dorian

Szkoda czasu na to wszystko, lepiej zainteresować się czym są Opcje Binarne. Ja spróbowałem i nie żałuję, udało mi się zarobić ponad 3krotnie więcej niż w robocie siedząc po 8godzin codziennie :/ Obrałem swoją strategię, na b i n a r y 2 4 pomagają na początku i potem można już tylko zarabiać. Chyba rzucę robotę i zostanę przy samych opcjach.

2014-04-15 19:35:02
~Administrator

Ponad 20000 filmów i kilka tysi seriali za free WWW.KINOMANIAKPREMIUM.PL czyli Poradnik Pozytywnego Myślenia i Wilk z Wall Street zapraszają na spektakl ;)

2014-04-14 19:05:21
~kkk

najpierw szczaw a teraz to... niezle... juz o ueynoterapii tez psiali. A prawda taka ze u nas nic nei pomoze, bo pensje zan iskie. Nie mowimy oz wiazkowcach i zarzadach spolek oczywiscie.

2014-04-14 18:22:27
~888

elektrowstrząsy i długo długo nic...ta terapia działa cuda.

2014-04-14 17:47:50
~2 lata CBT

Na depresje dziala bardzo dobrze. Napewno skuteczniejsza nioz leki,ktore dodatkowo zrobily ze mnie oziebla,niezdolna do seksu 34 letnia kobiete.

2014-04-14 15:23:21
~Enmerkar

Żałosne, jak cała psychologia. "Efekty stosowania terapii poznawczo-behawioralnej są porównywalne z psychoterapią, w której stosuje się leki." Tylko nie dopisaliście, że ta psychoterapia była tak samo skuteczna, jak psychoanaliza, a ta nie była skuteczna prawie w ogóle.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.