wyszukanie zaawansowane

Psychologia

Depresja nie minie sama

 

Wśród chorych na depresję są zarówno osoby aktywne zawodowo i odnoszące sukcesy, jak również ci, którzy znaleźli się na życiowym zakręcie. Chorzy pozostawieni sami sobie sięgają po alkohol i narkotyki, nierzadko także próbują targnąć się na własne życie. Coraz więcej osób decyduje się mówić o tej poważnej chorobie. W akcję pomocy angażują się również artyści. Depresja może dotknąć każdego – niezależnie od wieku, płci, wykształcenia czy pozycji społecznej.  Zaczyna się od apatii i przygnębienia, a kończy na poważnych zaburzeniach psychicznych.

 

Do walki z chorobą przyznała się ostatnio mistrzyni olimpijska Justyna Kowalczyk. – Od wielu lat prowadzimy akcje informacyjne skierowane do kobiet: „Nie jesteś sama w depresji”, do mężczyzn: „Mężczyźni też płaczą” i do nastolatków: „Smutni nastoletni”. Organizujemy wykłady otwarte, warsztaty, wystawy fotograficzne – tak, żeby dotrzeć do jak największej liczby osób z tą informacją, że depresję można leczyć – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Anna Jurkiewicz z Fundacji ITAKA.

 

Chorzy nie zawsze mogą liczyć na zrozumienie, życzliwość i pomoc ze strony bliskich i znajomych. Wielu z nich nie ma także odwagi głośno powiedzieć o swoim problemie i udać się na konsultacje ze specjalistą. Zamykają się więc w czterech ścianach, a wtedy ich problem tylko się pogłębia. Chodzi o to, by uświadomić społeczeństwu, że depresja nie jest stanem, który mija, ale poważną chorobą.

 

– Często jest tak, że właśnie w przypadku osób zaginionych, jeżeli przeprowadzamy wywiad z rodziną, to nikt nie zdaje sobie sprawy, że ta osoba była chora. Mówią: „no tak, źle spał, nie miał apetytu, nie wychodził z domu, ale nie miał depresji, tylko był trochę smutny” – tłumaczy Anna Jurkiewcz.

 

W Warszawie powstaje mural, który jest pewnego rodzaju manifestem, a jednocześnie symbolem wsparcia dla chorych na depresję i ich bliskich. Chodzi o to, by pokazać, że nikt nie musi pozostawać w chorobie sam i że w każdej chwili można uzyskać skuteczną pomoc. – Chodzi o to, żeby wesprzeć osoby chore na depresję, żeby się nie wstydziły tej choroby, żeby o tym otwarcie mówić, bo depresję można leczyć – dodaje Anna Jurkiewcz. Jednym z kluczowych objawów depresji jest anhedonia. Zaburza normalne funkcjonowanie, znieczula i pozbawia emocji. Dlatego też motywem przewodnim projektu jest hasło: "Przywrócić kolory w depresji, powiedzieć nie anhedonii”.

 

– Wrzucanie w przestrzeń publiczną takich tematów przynosi efekty. Ludzie widzą to i zaczynają o tym myśleć. Tematów i problemów, których nie widzą to uważają, że ich po prostu nie ma – mówi Dariusz Paczkowski, artysta plastyk. Mieszkańcy Warszawy będą mogli symbolicznie wyrazić swoje wsparcie dla osób chorych na depresję poprzez pozostawienie na muralu odcisku dłoni lub odbicie wybranego szablonu. W akcję zaangażowała się m.in. aktorka Olga Bończyk.

 

Obok depresji występuje jeszcze 365 innych chorób psychicznych. Zmaga się z nimi 8 milionów Polaków w wieku od 18 do 64 lat. Z powodu depresji na całym świecie cierpi 350 milionów ludzi. Obok chorób serca to najszybciej rozprzestrzeniające się schorzenie.

REKOMENDACJA
2017-02-23 00:27:04
~malinowamamba

nad permenem się zastanawiałam nawet, ale ten w wersji king to chyba z tą większą dawką l-argininy już tak?

2017-02-07 12:09:12
~arek43

U mnie akurat przyczyna problemów z erekcją była inna, ale stosowanie Permenu King sprawiło, że po jakimś czasie wszystko wróciło do normy. Bardzo fajny suplement.

2017-02-02 21:34:53
~malinowamamba

ja właśnie myślę o podsunięciu mężowi jakiegoś dobrego suplementu, bo ma mnóstwo stresu w pracy i w sumie myślę, że traci też na tym mocno jego nastrój. nie ma szansy, żeby to się nie przekładało na nasze pożycie, ale chciałabym nas chociaż w pewnym stopniu do tego uratować

2017-01-02 11:49:16
~valdek

Depresja i obniżony nastrój mają negatywny wpływ na kondycję seksualną faceta. Ja regularnie stosuję suplement Permen King i mimo tego, że moje życie jest pełne stresu nie narzekam na obniżone libido.

2016-11-20 19:34:46
~Martyna

Niestety ale często depresja jest bagatelizowana nie tylko przez samą osobę dotkniętą tą chorobą ale też rodzinę która traktuje depresję jako wymysły i wymówkę do lenistwa, dopiero koleżanka powiedziała mi że jej w tak ciężkim okresie bardzo pomogła akupunktura postanowiłam jej dać więc szansę, chodzę do Pana Ziętka do gabinetu naturalnej medycyny w Sosnowcu i powoli udaje mi się wrócić do równowagi

2016-10-31 23:34:47
~kasia

Na taką jesienną chandrę i poddenerwowanie dobry jest destresan max z melisą. Skuteczny jest i przede wszystkim naturalny

2016-08-14 11:00:10
~Kinga

Jeśli potrzebujecie dobrego psychiatry, psychologa, to możecie korzystać z poradni PsychoMedic.pl na Ursynowie i w Centrum. Podaję numer: 22 2991122. Możliwe są też wizyty domowe i konsultacja skype. https://www.facebook.com/Wiz yty-domowe-Psychiatra-Neurolog-Psyc holog-1586125601685710/?fref=ts

2016-02-14 23:29:04
~Krzysztof

Co do depresji - mechanizmów jej powstania jak również sposobów jak się jej nie dać polecam oglądnąć videoblog Zbyszka Popki https://www.youtube.com/watch ?v=bcmhrNVw6Ls Pozdrawiam

2016-02-02 12:16:48
~milosz

Masz depresję, polecam usługi energoterapeutów ze strony uzdrowiciele24.pl Ja się u nich wyleczyłem, ci ludzie znają się na rzeczy, pozdrawiam.

2015-12-21 08:07:05
~znajdzlekarza.pl

Dokładnie z depresją trzeba walczyć, a nie się jej poddawać- polecam przeczytać kilka rad jak można sobie z nią poradzić http://znajdzlekarza.pl/s wiadomypacjent/jesienna-depresja-wa lcz-z-nia-skutecznie

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.