wyszukanie zaawansowane

Psychologia

Jak nam szkodzi stres oksydacyjny?

123RF
20.06.2014

Choć większość z nas nie zdaje sobie z tego sprawy, stres oksydacyjny – zwany również stresem tlenowym – szkodzi zdrowiu, urodzie i długiemu życiu. Mówimy o nim wtedy, gdy równowaga w środowisku wewnętrznym człowieka pod wpływem działania wolnych rodników zostaje zaburzona. Sprawdź, jak groźne jest to zjawisko i w jaki sposób możemy je zahamować.

W organizmie zdrowego człowieka istnieje równowaga pomiędzy utleniaczami a przeciwutleniaczami. – W wyniku procesów oddychania komórkowego nieustannie dochodzi do powstawania wolnych rodników tlenowych, czyli cząsteczek lub atomów tlenu mających na swej powłoce jeden lub kilka niesparowanych elektronów. Cząstki takie są nietrwałe i łatwo wchodzą w reakcje z innymi związkami. Jednak nasz organizm posiada szereg mechanizmów unieczynniających wolne rodniki i zapobiegających ich niszczącemu działaniu w komórkach. Jest to tzw. aktywność antyoksydacyjna – wyjaśnia lek. med. Agnieszka Motyl, specjalista medycyny rodzinnej i epidemiolog z Medicover.

Wzrost produkcji wolnych rodników lub spadek aktywności antyoksydacyjnej powoduje zachwianie tej równowagi, co nazywane jest stresem oksydacyjnym. Może mieć on charakter fizjologiczny, co znaczy, że występuje np. wskutek wysiłku fizycznego albo patologiczny (wywołują go np. stany zapalne, przywrócenie krążenia krwi po niedokrwieniu, starzenie się, procesy nowotworowe).Jak wyglądamy i się czujemy?
Stres oksydacyjny negatywnie wpływa na zdrowie i wygląd. Lek. med. Agnieszka Motyl tłumaczy, że wolne rodniki utleniają w pierwszym rzędzie kwasy tłuszczowe (lipidy) błon komórkowych skóry, białka strukturalne – zwłaszcza kolagen – oraz białka enzymatyczne. Skutkiem tego jest osłabienie włókien kolagenu budującego skórę. Zaburzenia w wytwarzaniu kolagenu powodują wolniejsze gojenie się ran, przyśpieszony zanik tkanki skórnej, rozstępy skórne, cellulit i tworzenie się zmarszczek.

Z kolei utlenianie cholesterolu LDL w śródbłonku naczyń krwionośnych prowadzi do powstania blaszki miażdżycowej, a w dalszej konsekwencji sprzyja wystąpieniu choroby wieńcowej, zawału, nadciśnienia tętniczego, udaru mózgu. – Wolne rodniki tlenowe powodują uszkodzenie DNA, czyli materiału genetycznego komórki, przyczyniając się do powstawania nowotworów. Sprzyjają również rozwojowi astmy oskrzelowej, powikłań cukrzycy i przewlekłych chorób zapalnych – wymienia specjalistka z Medicover.

Organem najbardziej narażonym na atak rodników tlenowych, wytwarzanych w wyniku promieniowania UV ze światłą słonecznego, jest soczewka oka i skóra, a także odkryte śluzówki, np. warg.

Czy przed stresem oksydacyjnym możemy się chronić?
Jednym z czynników chroniących organizm przed szkodliwym wpływem wolnych rodników tlenowych są związki o działaniu redukującym, czyli przeciwutleniacze (antyutleniacze). Należą do nich witamina C, kwas moczowy oraz glutation, a także witamina E i karotenoidy. Powinniśmy dostarczać ich odpowiednią ilość, stosując właściwą dietę. – Prawidłowa dieta i uzupełnianie dzięki niej potencjału antyoksydacyjnego organizmu hamują w znacznym stopniu procesy starzenia – zapewnia lek. med. Agnieszka Motyl.

 

1 2
REKOMENDACJA
2018-11-26 19:22:56
~Róża

Niestey to wszystko prawda :( Warto z nim walczyć. Ja suplementuje się witaminami C i E oraz cynkiem i selenem - chronią przed stresem oksydacyjnym. Zażywam Selenium Bonus marki bodajże Lifeplan. Bardzo dobry suplement.

2018-08-21 21:05:12
~Róża

Polecam zażywać suplementy, jak Selenium Bonus. Bogaty w cynk selen i witaminy C, E pomaga i chroni przed stresem oksydacyjnym. Dajcie znać jak u Was z metodami walki ze stresem oksydacyjnym u mnie suplementacja i zdrowy tryb życia wystarczaja.

2018-05-23 14:29:59
~Joanna

Stres oksydacyjny jest naszą zmorą. Radzimy sobie ostatnio z nim zdrowym trybem życia i aktywnośćią fizyczną. Lekarz przepisał nam też suplementy Selenium Bonus, które chronią przed stresem oksydacyjnym za sprawą wtamin C,E selenu i cynku. Musimy przyznać, że organizm radzi sobie o wiele lepiej :)

2017-01-09 10:11:49
~goździk

Walka ze stresem jest naprawdę ciężka, szczególnie samemu. Dlatego nie można bać się sięgania po środki w postaci leków i suplementów diety. Sama zaczęłam brać Golden Aronię i dzięki systematyczności w zażywaniu jestem zupełnie innym człowiekiem! Nie sądziłam, że coś takiego może pomóc, ale bardzo się myliłam. Jestem pewna, że pomoże również innym w walce ze stresem oksydacyjnym.

2016-04-23 18:50:58
~klysia

Znam wodę alkaliczną Java i Redox. Stosuję i stresy minęły a jest przypływ energii ,witalność organizmu. Ciekawe ,że o tak prostej metodzie zdrowia jak picie odpowiedniej wody - nikt nie mówi a cała Japonia ją stosuje od kilku lat. Poczytajcie o tych wodach na wodazycia.eu

2016-04-23 18:43:24
~gzik

Wystarczy odkwasić organizm poprzez picie wody alkalicznej która powoduje uzupełnianie potencjału antyoksydacyjnego.Wiedza o wodzie alkalicznej jest blokowana aby koncerny farmaceutyczne miały się dobrze.Wiem bo stosuję. Taką wodę można kupić na wiadomym portalu a w Koszalinie dowożą i wysyłają na cały kraj w dwa tygodnie schudłem 8 kg,pozbyłem się dny moczanowej (chodzę) i początków cukrzycy. Pozdrawiam

2015-06-30 15:07:56
~finka

Stres działa źle na wszystko - czasem stosuję Destresan max (z magnezem i składnikami blokującymi stres). Lepiej się po nim czuję.

2015-06-02 14:10:24
~Halina

trafiłam do gabinetu medycyny naturalnej i tam rzeczowo został mi wyjaśniony ten termin. okazało się że moje problemy zdrowotne nadciśnienie właśnie spowodowane jest przez stres oksydacyjny. zaczęłam stosować antyoksydanty witaminę c z taksyfoliną i wzmacniać układ krążenia i do tego masaże limfatyczne

2015-05-18 16:48:21
~gr

Proszę gdzie można zasięgnąć porady w Katowicach ,Mysłowicach Tychy w problemie nad opieką starszych mam problem ,że jestem u kresu sił nie mogę dogadać się z mamą często choruje jest chora ma wadę kręgosłupa ,chorą nogę ,boleści w żołądku ,wymiotuje ja nie wiem czy są takie poradnie dla tych co się opiekują takimi schorowanymi osobami.

2015-01-29 09:50:47
~Kinga

Stres ogólnie obniża odporność organizmu i dlatego częściej chorujemy i stajemy się podatni na coraz większą ilość chorób. Warto jednak przede wszystkim sprawdzić swoje predyspozycje do wystąpienia choroby np. na monogen life i na tej podstawie zacząć działać - wprowadzic odpowiednie zmiany zarówno w trybie życia, jak i diecie i częstotliwości wykonywanych badań.

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.