wyszukanie zaawansowane

Psychologia

Czy to coś groźniejszego niż PMS?

123RF
27.08.2014

Przygnębienie, rozdrażnienie, drobiazgi doprowadzające do szału. Takie samopoczucie nasilające się przez kilka dni w miesiącu to dolegliwość wielu kobiet cierpiących na PMS (z ang. „premenstrual syndrome” - zespół napięcia przedmiesiączkowego). Czasami jednak mogą oznaczać coś znacznie poważniejszego.


Paniom cierpiącym na zespół napięcia przedmiesiączkowego zdarza się płakać z byle powodu, krzyczeć na partnera, dzieci, zajadać nieuzasadniony smutek słodyczami. Jeśli zły nastrój jest wyjątkowo dokuczliwy i poważnie zaburza funkcjonowanie, oznacza to, że PMS przybrał groźniejszą formę - PMDD (z ang. „premenstrual dysphoric disorder”, czyli przedmiesiączkowych zaburzeń dysforycznych). Jeżeli ten stan się przedłuża, może świadczyć nawet o depresji.


Co to jest PMDD?
Podczas gdy 75 proc. kobiet doświadcza PMS, czyli napięcia przedmiesiączkowego, u 5 proc. z nich przekształca się ono w PMDD – przedmiesiączkowe zaburzenia dysforyczne. To cięższa forma PMS, która uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Samopoczucie jest tak złe, że kobieta nie może pracować, sprostać obowiązkom domowym, a często nawet wstać z łóżka. Mogą pojawić się myśli samobójcze.


Co ciekawe, na przedmiesiączkowe zaburzenia dysforyczne częściej cierpią kobiety po 30 roku życia. Duże znaczenie ma również czynnik genetyczny – panie często dziedziczą PMDD po swoich matkach.


PMDD czy depresja?
Jak widać przedmiesiączkowe zaburzenia dysforyczne łatwo pomylić z depresją. Jest jednak kilka cech, które rozróżniają obie dolegliwości. PMDD towarzyszy bowiem tkliwość i obrzmienie piersi, obrzęk stóp. Objawy te występują wyłącznie w drugiej fazie cyklu, pomiędzy owulacją i miesiączką , ustępują najpóźniej kilkanaście godzin po pojawieniu się krwawienia.


Jak odróżnić PMS od PMDD?
O ile symptomy PMS bywają dokuczliwe, PMDD jest już stanem chorobowym, wiążącym się z zakłóceniem funkcjonowania w rodzinie i pracy. PMS to ogólne pogorszenie samopoczucia zarówno psychicznego, jak i fizycznego, nie uniemożliwia jednak wykonywania codziennych obowiązków. W trakcie PMDD obniżenie nastroju, negatywne myśli i zła samoocena są tak pogłębione, że utrudniają nawet wstanie z łóżka.


Kolejną oznaką jest rozdrażnienie, które ciężko kontrolować. Może doprowadzać do poważnych wybuchów gniewu i agresji w stosunku do członków rodziny, bliskich osób czy współpracowników.


Jak leczyć PMDD?
Z zespołem napięcia przedmiesiączkowego można skutecznie walczyć sposobami niefarmakologicznymi. Korzystnie działa regularny wysiłek fizyczny, ćwiczenia relaksacyjne, unikanie stresu i trudniejszych zadań (zarówno związanych z obowiązkami domowymi, jak i pracą) w drugiej fazie cyklu.


Te metody nie będą jednak skuteczne w walce z PMDD. Jeśli pacjentka skarży się na przedmiesiączkowe zaburzenia dysforyczne, powtarzające się od co najmniej trzech miesięcy, lekarz prawdopodobnie rozważy farmakoterapię, podobną do tej stosowanej w depresji.


W niektórych przypadkach specjaliści zalecają dodatkowo skorzystanie z psychoterapii. Nie powinna być ona stosowana jako jedyna forma leczenia, wsparcie psychologa może być jednak bardzo istotne. Statystyki wykazują bowiem powiązanie PMDD z depresją, a także z trudnymi doświadczeniami życiowymi.

 

Karolina Głogowska

REKOMENDACJA
2016-10-31 23:32:51
~karla

Też używam olej z wiesiołka. Ja mam oleovitum. Jak nie zapominam używać to dobrze działa :)

2016-07-29 10:39:02
~farafala

Olej z wiesiołka oleovitum jest rewelacyjny. Pomaga na PMS, łagodzi ból podczas okresu i tkliwość piersi. Mi pomógł też na problemy z cerą. Po prostu cudowny produkt dla kobiet.

2015-10-31 15:11:09
~sabina

Menopauza to jak całomiesięczny PMS :) Ja moje wahania hormonów uregulowałam sobie dopiero po roku szukania odpowiedniego środka i testów. z własnego doświadczenia mogę polecić Ligunin termo

2014-11-26 22:37:04
~ona

Osoba, ktora nie przechodzila nigdy pms czy pmdd nie powinna sie w ogole odzywac. Ja kolejny miesiac na tydzien przed okresem mam objawy typowe dla depresji, nagle zaczynam czuc sie nic niewarta i beznadziejna, nie potrafie sie zmusic do pewnych czynnosci, ktore musze robic. Nie moge zasnac i rycze po nocach myslac jak bardzo jestem nieszczesliwa i ze nic nie uda mi sie osiagnac... pojawia sie okres i na drugi dzien wraca pozytywne nastawienie do siebie i zycia. PMDD to jedyne wytlumaczenie.

2014-11-10 14:47:38
~ala

Organizm potrzebuje wszystkich składników odżywczych każdego dnia. Ja znalazłam świetne rozwiązanie, nie muszę zastanawiać się co mam jeść, jem bardzo pożywne śniadanie a co najważniejsze jest to dla każdego nie zależnie od wieku. Polecam zdrowe, smaczne odżywianie, (zdrowesniadanie.info/gberes ; idealnafigura.com/gberes) dające witaminy i energię

2014-08-27 18:12:13
~jaskiniowiec2000

zmuszają nas do używania żarówek energooszczędnych? - bo zawierają śmiertelnie trującą rtęć ( lepiej nie rozbić takiej żarówki w domu, bo jej opary też są trujące, a ona paruje w temp. pokojowej ), A emitowane przez taką żarówkę światło trwale uszkadza nasz wzrok..... i te żarówki trzeba palić długo, więc i dostawcy prądu więcej zarobią..... zwykłe żarówki bezrtęciowe były dla nas i dla naszego środowiska bezpieczniejsze!!! -TERMOMETRY RTĘCIOWE BEE, A ŻAR

2014-08-27 18:04:17
~jaskiniowiec2000

IM NOWOCZEŚNIEJSZY LEK TYM BARDZIEJ SIEJE SPUSTOSZENIE W NASZYCH CIAŁACH!!! - logiczne jest, że tych leków nie wymyślają idioci, a takie LICZNE efekty uboczne MUSZĄ BYĆ PODSTAWOWYM WYMOGIEM NOWOCZESNEGO "NIBYLECZENIA" BY JAK NAJWIĘCEJ ZAROBIĆ I PRZY OKAZJI UKRADKIEM ZREDUKOWAĆ PRZELUDNIENIE PLANETY..... należałoby zmienić nazwę - LEK - czyli środek, który leczy przestał istnieć....

2014-08-27 17:58:55
~jaskiniowiec2000

ogólnie panuje tendencja do uzależniania od leków od urodzenia - słodkie, pachnące kropelki, syropy, tabletki, antybiotyki w płynie, ba nawet lekarstwa w lizakach..... a w efekcie nawet najbardziej pozornie nieszkodliwa maść rozgrzewająca czy maść na ból mięśni powoduje bezpłodność lub ją porządnie zaburza - to daje do myślenia, bo maści naszych babć pomagały i nie szkodziły...... aż strach pomyśleć, że IM NOWOCZEŚNIEJSZY LEK TYM BARDZIEJ SIEJE PUSTOSZENIE W NASZYCH

2014-08-27 17:53:10
~jaskiniowiec2000

na każde odstępstwo od niby normy jest odpowiednie wyjaśnienie i choroba..... i nikt nie podaje, że coraz bardziej zatrute środowisko, żywność, woda i wszechobecna chemia nie robi nam krzywdy!!! - spoko, w aptece mają na to pigułki! - a ja mam na to nazwę: IDIOKRACJA ( tak samo jak tytuł filmu, tylko w filmie było dobre zakończenie)

2014-08-27 17:34:49
~precz z kartelami farm.

100/100. kartele farmaceutyczne w swej bezczelności przechodzą wszystkich, przy nich kartele kolumbijskie to małe pikusie

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.