wyszukanie zaawansowane

Psychologia

Libido - dlaczego słabnie?

123RF
28.08.2014

Poradnia.pl

Nasza energia seksualna zależy od wieku, stanu emocjonalnego, poziomu hormonów oraz od trybu życia, jaki prowadzimy. Długotrwałe obniżenie libido może wywrzeć duży wpływ na psychikę i zaburzyć nasze relacje z partnerem. Co dokładnie decyduje o naszym libido i jak skutecznie walczyć z jego spadkiem?

Libido po łacinie oznacza "pragnienie" i jest terminem, który stosuje się w odniesieniu do stopnia potrzeb seksualnych. Pojęcie to do powszechnego obiegu wprowadził twórca psychoanalizy Zygmunt Freud. Każda osoba charakteryzuje się innym stopniem popędu seksualnego, który może się zmieniać wraz z wiekiem oraz trybem życia, jaki się prowadzi. Libido spełnia w życiu człowieka określone funkcje, między innymi rozładowuje napięcie oraz umożliwia przetrwanie gatunku.
 
Co wpływa na stopień libido?

W różnych okresach życia libido jest na innym poziomie. Oprócz wieku, wyraźny wpływ na poziom energii seksualnej mają również czynniki zewnętrzne oraz stan psychiczny. U młodych ludzi (począwszy od okresu dojrzewania) pragnienie seksualne jest na wysokim poziomie, głównie za sprawą hormonów. Nie jest to jednak regułą, a negatywny wpływ na wysokość libido mogą mieć: stres, złe samopoczucie, zmęczenie, przyjmowane leki, choroby tarczycy oraz cykl miesiączkowy u kobiet. U pań libido jest słabsze, gdyż ich pragnienia często są powiązane z emocjami i wahaniami poziomu hormonów. Panowie natomiast szybciej odczuwają podniecenie oraz są bardziej podatni na bodźce.
 
Przyczyny spadku libido
Niestety, spadek libido może dotknąć każdego niezależnie od płci oraz wieku. O problemie tym możemy mówić wtedy, gdy brak ochoty na seks występuje w dłuższym okresie. Przyczyn takiego stanu może być kilka:

 

  • depresja
  • problemy w związku
  • choroby (np. cukrzyca, anemia)
  • hiperprolaktynemia (zwiększona produkcja prolaktyny, powodująca obniżenie popędu seksualnego)
  • inne zaburzenia hormonalne
  • przyjmowane leki (np. obniżające ciśnienie czy uspokajające)
  • stosowane używki (alkohol, narkotyki)


 
Jak pobudzić libido?
Istnieje wiele sprawdzonych sposobów, aby odzyskać ochotę na seks. W pierwszej kolejności należy wyzbyć się stresu, który jest głównym winowajcą obniżającego się libido (podwyższony poziom adrenaliny zmniejsza dopływ krwi do narządów płciowych). Należy więcej wypoczywać, uprawiać sport, zadbać o odpowiednią długość snu oraz relaks.

 

Problemy w związku oraz kompleksy również mogą powodować obniżenie popędu, dlatego warto zdecydować się na szczerą rozmowę z partnerem. Należy również ograniczyć ilość spożywanego alkoholu oraz zadbać o odpowiednią dietę (imbir, rozmaryn, brokuły, cytrusy, orzechy, maca). Jeżeli kłopoty seksualne pojawiły się wraz z problemami zdrowotnymi, należy zgłosić ten fakt lekarzowi, gdyż może mieć to związek z samą chorobą lub z przyjmowanymi lekami.

 

Pomocne również mogą się okazać środki podwyższające libido w postaci żeli, kremów lub suplementów doustnych dostępnych w aptece. Preparaty te powodują lepsze ukrwienie narządów płciowych, zwiększenie doznań seksualnych oraz obniżenie napięcia. Jeżeli opisane metody nie przynoszą satysfakcjonujących efektów, warto zwrócić się o pomoc do lekarza specjalisty, który zaleci odpowiednie leczenie.

 

W serwisie poradnia.pl polecamy też: Przedwczesny wytrysk – wstydliwy problem

 

REKOMENDACJA
2018-12-27 15:17:15
~robert

jak słabnie, to je trzeba wspomóc. Mnie pomaga korzeń maca, który jest naturalnym afrodyzjakiem. Biorę kapsułki z wyciągiem z tej rośliny i moje libido jest naprawdę imponujące od jakiegoś czasu

2017-10-23 18:04:21
~Jan

Zdjęcia chorób członka http://www.bolimnie.com/an atomia/penis-pracie-czlonek-choroby

2017-05-08 20:46:38
~Roro

Dziewczyny, jeśli ja mogę coś polecić, to kupcie swoim facetom tabletki Last Longer, wtedy na pewno nie będzie problemu z jego libido ;)

2017-04-24 19:13:34
~ruskiedrogi

Szukając odpowiedniej suplementacji opierałem się na wysokiej dawce l-argininy. Trafiłem na odpowiedni dla mnie suplement i po 4-5 tygodniach efekt zadowolił obie strony w łóżku:)

2017-03-07 11:01:36
~arek43

U mnie to było około 3 tygodni, ale na pewno to też zależy od osoby. Na pewno warto być cierpliwym, bo efekty pozostają na długo.

2017-02-23 00:49:25
~malinowamamba

no faktycznie, takiej dawki l-argininy to ze świecą szukać na tle wszystkich suplementów na rynku. długo czekałeś u siebie na jakieś pierwsze rezulaty?

2017-02-07 12:05:09
~arek43

Też się przekonałem o skuteczności Permenu King. Podwójna dawka l-argininy zdecydowanie wyróznia go na rynku suplementów.

2017-02-02 21:13:46
~malinowamamba

stresu jest mnóstwo w życiu codziennym i najgorzej kiedy nie ma jak go zredukować. no bo przecież nie będziemy zmieniać w kółko pracy, skoro ogólnie specyfika jest stresogenna. taką sytuację ma własnie mój facet no i u nas permen king faktycznie pomógł

2017-01-02 11:45:22
~wizz

Życie jest pełne stresu, a ten wpływa źle na życie seksualne. Ja wspomagam swoją dietę suplementem Permen King. Zawiera składniki, które pozwalają na utrzymanie kondycji seksualnej faceta na wysokim poziomie.

2016-09-15 11:14:24
~Anka

U nas nie było tego problemu, a dodatkowo odkąd mój facet bierze tabletki Last Longer, nie mamy żadnych powodów do narzekań w łóżku :P

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.