wyszukanie zaawansowane

Psychologia

Sposób na depresję?

13.08.2008

Typowym „sezonem depresyjnym” jest jesień, jednak choroba ta nieraz  daje nam się we znaki także w pozostałych porach roku. Jak radzić sobie ze spadkiem nastroju, obniżoną motywacją i bezsennością bez wizyty u specjalisty?

Radość w każdej kuchni
Depresja jest poważną chorobą, której zaostrzone objawy mogą prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Jeśli nasz stan jest bardzo zły – nie ma na co czekać, należy jak najszybciej udać się do lekarza psychiatry i psychoterapeuty. Jednak z lekką depresją można poradzić sobie samodzielnie, a najprostsze metody na nią każdy znajdzie w najbliższym sklepie lub własnej kuchennej szafce.
Przy obniżonym nastroju dobrze jest regularnie pić herbatę z dziurawca. Podnosi ona nastrój i delikatnie stymuluje do działania. Jeśli kawa jest dla nas zbyt silnym stymulatorem możemy także wypróbować herbatę Yerba Mate. Z kolei na problemy z bezsennością, które mogą się pojawić jako reakcja na nieprzyjemne stany emocjonalne, polecana jest herbatka z melisy, która lekko nas uspokoi i nastroi do dobrego i długiego snu. Specyfiki te są dostępne w sklepach zielarskich i aptekach.


Na poprawę nastroju dobrze zadziałają także czekolada i pomarańcze. Mają one substancje, które stymulują wydzielanie w naszym organizmie endorfin, czyli hormonów odpowiedzialnych za przyjemne samopoczucie.
Możemy także wspomóc się preparatami dostępnymi w aptece bez recepty, takimi jak np. Deprim.
Wszystkie te specyfiki działają jednak bardzo łagodnie i ich samodzielne działanie może być nikłe. Dlatego też warto spróbować i innych metod.

Trochę ruchu, trochę słońca
Aby utrzymać pozytywny nastrój powinniśmy spędzać jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu. Dotleniony organizm będzie lepiej funkcjonował, a to bezpośrednio odbije się na naszym samopoczuciu. Poza tym spędzając czas w domu, będziemy mieli tendencje do skupiania się na przykrych myślach i odczuciach, a świat zewnętrzny dostarczy nam dużej ilości wrażeń i informacji, które na bieżąco będziemy musieli przetwarzać – jednym słowem – odwróci naszą uwagę od nieprzyjemnych stanów.  Ta metoda jest zalecana tym bardziej, jeśli świeci słońce. Po spędzeniu kilku chwil w jego ciepłych promieniach dostaniemy odpowiednią dawkę pozytywnej energii.
Rozwiązaniem problemu obniżonego nastroju jest także aktywność fizyczna. Może to potwierdzić każdy, kto na codzień zażywa ruchu. Jeśli jeszcze nie mamy tego w zwyczaju, należy jak najszybciej wyrobić sobie nawyk aktywnego spędzania czasu, najlepiej na świeżym powietrzu. Po fizycznym wysiłku wzrasta bowiem poziom wyżej wspomnianych endorfin i – w przeciwieństwie do jedzenia czekolady – wzrost ten bynajmniej nie ma ujemnych konsekwencji dla naszej sylwetki.

1 2
REKOMENDACJA
2009-02-09 21:00:39
~pani

ćwiczenia,Sport lekki 30 minut przy fajnej kasecie z fitnesem -spokojnie,sen, ukochani,bliscy którzy Cię kochają choć może nie teraz ale kochają,rozmowa na spacerku, zwierzątko, kwiaty, zapachy, świeczki, czystość domu, to co żyje spokojnie, dziurawiec, książka, mili ludzie, Mozart, opera kobieca - głos kobiet i mężczyzn ale nie wariactwo tylko to co łagodzi,śmiech,magnez w tabletkach i napewno wiele innych... woda woda woda i pozytywne myślenie, modlitwa i odemnie całuski d

2009-01-22 14:28:16
~Alinka

Mam zaburzenia depresyjne powstałe po wieloletnim dręczeniu w pracy, nieuzasadnionym zwolnieniu z pracy. Gnębiła mnie sędzia. To tak w skrócie. To prawda, że chory na depresję jest mniej zaradny, podatny na negatywne bodźce i inne takie tam. Najwięcej pomoże ciepło rodziny. A największym lekarstwem jest czuć się komuś potrzebnym.

2008-11-21 18:36:20
~Zakochana po 40 stce

Na depresję najlepszy lek to miłość!!!!

2008-11-21 17:43:34
~Aga

A ja radzę się ruszać i nie siedzieć i nie płakać, że ma się depresję, można łykać trochę magnezu. Niestety jak komuś się nie chce to leki też na dłuższą metę nie pomogą. A jak Wam tak źle poczytajcie sobie o głodzie w Etiopii to od razu Wasza sytuacja wyda się Wam o wiele lepsza.

2008-11-21 17:40:30
~prozak

proponuje prozak ,tylko to na mnie juz dziala;

2008-11-21 17:13:42
~MS

Re:dep Alkohol w ogole doskonale poprawia nastroj. Za pol godzinki wychodze z roboty, jeszcze godzina na dojazd do domu i ogarniecie sie, a potem... na piwko!

2008-11-21 16:27:21
~dusia

polecam książkę Louise Hay "Możesz uzdrowić swoje zycie", ale zaznaczam, że nie jest to łatwa pozycja, ja dotarlam do połowy, a uświadomienie sobie niektórych faktów z życia doprowadziło mnie do łez. A mimo tego książka tchnie energią i od razu chce się żyć :)

2008-11-21 16:12:42
~Karola

Nie warto zbyt długo leczyć depresji samodzielnie. Najlepiej udac się do specjalisty, jeżeli dolegliwości nie mijają powyżej dwóch tygodni.

2008-09-05 15:16:14
~Byczek

Jak czytam te wszystkie rady to krew we mnie buzuje.Cierpie na nawracajaca depresje od 6 lat i wiem,ze zaden lekarz ani zadne srodki nie sa w stanie pomoc.Chorobe duszy mozna pokonac jedynie prowadzac walke z samym soba,z wlasnymi myslami.Tylko i wylacznie.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.