wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Psychologia

O nowoczesnych biurach i zdrowiu

20.01.2009

Nowoczesne biura, gdzie większość pracowników siedzi w jednym otwartym pomieszczeniu, przyczyniają się do wyższego stresu i niższej produktywności.

Badania nad wpływem aranżacji miejsca pracy, a zdrowiem, zadowoleniem i wydajnością pracowników przeprowadzili uczeni z Queensland University.

"W 90 proc. praca w biurze o otwartym planie była postrzegana negatywnie, otwarta przestrzeń powodowała wyższy poziom stresu, konflikty, podwyższone ciśnienie krwi oraz częstsze zmiany pracowników" - powiedział dr Vinesh Oommenn, który prowadził to badanie.

Według niego hałas panujący w takim pomieszczeniu sprawia, że ludzie nie mogą się skoncentrować. W dodatku czują się źle wiedząc, że nie są w stanie zachować prywatności - przecież każdy widzi, co robią na komputerze i słyszy, o czym rozmawiają przez telefon.

W dodatku, jak podkreśla dr Oommen przy takiej aranżacji przestrzeni łatwiej szerzą się choroby, np. sezonowa grypa.

Według tych badań tradycyjne biura z niewielkimi pokojami były lepsze. Mają one jednak pewną istotną z punktu widzenia pracodawcy wadę - ich budowa jest bardziej kosztowna. (PAP)

źródło: PAP sag/ yy/

fot. www.jiunlimited.com

Zobacz też:

Mobbing, czyli etat w piekle

Posiłek bez pośpiechu

Taneczne love story

Tagi: biurozdrowie
REKOMENDACJA
Ten materiał nie ma jeszcze opinii. Masz okazję by Twój głos pojawił się tutaj jako pierwszy! Nie czekaj - dodaj swoją opinię!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.