wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Zobacz w innych serwisach:

Psychologia

Liczy się nie tylko ilość snu, ale też jego jakość

20.01.2009
Zaburzenia snu w najgłębszej jego fazie tzw. śnie wolnofalowym negatywnie wpływają na pamięć i zmniejszają aktywację hipokampa, rejonu mózgu odpowiedzialnego za zapamiętywanie - informują naukowcy z Holandii na łamach pisma "Nature Neuroscience".

Sen wolnofalowy jest nazwany też snem bez szybkich ruchów gałek ocznych (NREM), jest to okres najgłębszego snu i synchronizacji czynności biolelektrycznej mózgu. Wiadomo, że sen po okresie nauki poprawia wyniki w testach pamięci - pomaga utrwalić nabyte informacje.

Ysbrand Van Der Werf wraz z kolegami z Netherlands Institute of Neuroscience w Amsterdamie wykazał, że dla procesu zapamiętywania rodzaj snu jest równie istotny, co jego ilość. Naukowcy przeprowadzili eksperyment, w którym badali aktywność elektryczną mózgu śpiących uczestników metodą EEG (elektroencefalogramu). Gdy badani osiągnęli fazę snu wolnofalowego (widoczną w EEG) automatycznie uruchamiano rodzaj budzika emitującego krótkie dźwięki. Pomimo że dźwięk ten nie budził uczestników powodował, że przechodzili oni w inną płytszą formę snu. W efekcie długość snu badanych osób nie zmieniała się, modyfikowana była tylko jego głębokość. Okazało się, że po obudzeniu uczestnicy ci gorzej zapamiętywali sceny podczas testu, niż osoby którym nie zaburzano snu.

Ostatnim etapem doświadczenia była analiza aktywności mózgu uczestników, którym zaburzono sen, podczas oglądania scen do zapamiętania (przy pomocy funkcjonalnego rezonansu magentycznego - fMRI). Wyniki wykazały, że mają zmniejszoną aktywność w obrębie hipokampa - rejonu mózgu odpowiedzialnego za utrwalanie i przywoływanie wspomnień.

Autorzy podsumowując stwierdzają, że ich odkrycie dowodzi, że zbyt płytki sen może zaburzać zwłaszcza pamięć zależną od hipokampa. (PAP)

źródło: PAP kdo/ yy/

fot. www.jiunlimited.com

Zobacz też:

Zagadka długowieczności

Zadbaj o odporność

Zmysłowy anioł zaopiekuje się Tobą!

Tagi: senzaburzenia snumózg
REKOMENDACJA
2012-05-11 08:30:03
~ps

aby następnego dnia funkcjonował w sposób optymalny potrzebuje snu. Regeneruje on organizm, dostarcza potrzebnych składników. Kiedy człowiek nie może zasnąć przez dłuższy czas, może być zbyt przemęczony, aby wykonywać swoje codzienne obowiązki. Bezsenność prowadzi do ciągłego przeciążenia

2012-05-11 08:29:11
~ps

problemy ze snem mogą być spowodowane wieloma czynnikami. Kiedy człowieka ogarniają negatywne emocje, może pojawić się trudność. Ogranizm jest zbyt pobudzony, aby mógł się odprężyć i odpocząć. Kolejną przyczyną może być stres, który również jest czynnikiem hamującym. Umysł jest pochłonięty jakimś wydarzeniem, serce bije z przyśpieszeniem, a oddech staje się płytki. Wszystkie te fizjologiczne aspekty uniemożliwiają wypoczynek nocą. Każdy człowiek, aby nastę

2009-02-11 12:12:19
~Guko

Kobiecosc Miss.Zadowalam oczy.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.