wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Zobacz w innych serwisach:

Psychologia

Palący młodociani narażeni na depresję w przyszłości

30.01.2009
Młodzież, która pali papierosy może być w przyszłości narażona na depresję - wynika z pracy, którą publikuje pismo "Neuropsychopharmacology".

 

Naukowcy od dawna wiedzą, że istnieje związek między paleniem a zaburzeniami nastroju. Jednak zrozumienie, co jest skutkiem a co przyczyną, nie jest proste, gdyż ludzkie zachowania zależą od bardzo wielu czynników.

Najnowsza praca potwierdza teorię, zgodnie z którą palenie papierosów może powodować skłonność do depresji i - paradoksalnie - może też być sposobem na radzenie sobie z nią.

Badacze z Florida State University dwa razy dziennie wstrzykiwali młodocianym szczurom nikotynę lub roztwór soli. Po 15 dniach sprawdzali reakcję gryzoni na stres i na rzeczy sprawiające im przyjemność, np. słodkie napoje.

Okazało się, że w wieku dorosłym szczury te częściej miały objawy odpowiadające stanom depresyjnym i lękowym u ludzi. Zwierzęta między innymi reagowały silniej na stres (np. zastygały w bezruchu, zamiast - co typowe - ratować się ucieczką) i nie odczuwały przyjemności.

1 2
REKOMENDACJA
Ten materiał nie ma jeszcze opinii. Masz okazję by Twój głos pojawił się tutaj jako pierwszy! Nie czekaj - dodaj swoją opinię!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.