wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Zobacz w innych serwisach:

Psychologia

Koszmary zwiększają ryzyko samobójstw

04.02.2009
Pacjenci, którym po próbie samobójczej śnią się koszmary, aż 5 razy częściej próbują znowu odebrać sobie życie, niż osoby, które nie mają strasznych snów - o wynikach szwedzkich badań informuje serwis EurekAlert.

Naukowcy z Uniwersytetu w Gothenburgu doszli do takich wniosków po przebadaniu 165 pacjentów w wieku od 18 do 69 roku życia, którzy zostali poddani terapii po próbie samobójczej.

Tydzień oraz dwa miesiące po próbie samobójczej przeprowadzono z nimi wywiady psychiatryczne i zebrano informacje nt. problemów ze snem. W drugim badaniu udział wzięło już tylko 98 osób.

Okazało się, że pacjenci, którzy skarżyli się na koszmary senne w pierwszym tygodniu po próbie samobójczej trzy razy częściej ponownie targali się na własne życie. Natomiast, osoby, którym koszmary śniły się ciągle przez dwa miesiące po próbie samobójczej 5 razy częściej podejmowały kolejny zamach na własne życie. Nie miało to związku z płcią czy zaburzeniem psychicznym zdiagnozowanym u chorego, jak np. depresja czy zespół stresu pourazowego.

Inne problemy ze snem nie wpływały na ryzyko kolejnych prób samobójczych.

Jak zaznaczają autorzy pracy, zaburzenia snu są normalną rzeczą u osób, które próbowały odebrać sobie życie. W badaniu, aż 89 proc. pacjentów skarżyło się na jakieś problemy ze snem. Najczęściej zgłaszano trudność w zasypianiu, brak ciągłości snu, koszmary senne i wczesne budzenie się.

"Wyniki tych badań wskazują, jak ważną rolę mogą odegrać koszmary senne w ocenie ryzyka ponownej próby samobójczej" - konkludują naukowcy. (PAP)

źródło: PAP jjj/ yy/

fot. Jupiter Images

Czy czosnek naprawdę jest zdrowy?

REKOMENDACJA
2009-02-04 20:09:49
~asdfg

Ja tam bardzo bardzo lubię jak mi się śnią koszmary :D Niesamowita ulga jak się człowiek obudzi i zorientuje, że to tylko sen i jakie życie jest piękne :)

2009-02-04 17:49:37
~matematyk

to wcale nie znaczy że koszmary zwiększają ryzyko samobójstwa. równie dobrze może być tak, że osobom, które mają tendencję do prób samobójczych, są bardziej podatne na negatywne myślenie i śni im się więcej koszmarów. to badanie nie precyzuje co jest przyczyną a co skutkiem. dlatego jeżeli masz koszmary to nie obawiaj się:)

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.