wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Psychologia

Nadużywanie alkoholu zwiększa ryzyko depresji

03.03.2009
Nadużywanie alkoholu zwiększa ryzyko wystąpienia depresji - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Archives of General Psychiatry".

Z licznych badań epidemiologicznych wynika, że nadużywanie alkoholu lub uzależnienie od niego ma związek z poważną postacią depresji (tzw. dużą depresją). Naukowcy nie potrafią jednak powiedzieć, czy rozwój obu schorzeń jest uwarunkowany jakimiś wspólnymi czynnikami genetycznymi bądź środowiskowymi, czy też jedno schorzenie wywołuje drugie (np. osoby z depresją próbując łagodzić stresy alkoholem wpadają w uzależnienie).

Naukowcy z University of Otago w Christchurch w Nowej Zelandii przeprowadzili 25-letnie badania nad tym zagadnieniem w grupie ponad 1 tys. osób urodzonych w 1977 r. Uczestnicy doświadczenia co kilka lat (w wieku 17-18 lat, 20-21 lat oraz 24-25 lat) przechodzili testy na depresję oraz nadużywanie alkoholu. Zebrano też dane na temat ich stylu życia oraz informacje demograficzne.

W każdym wieku nadużywanie lub uzależnienie od alkoholu miało związek z podwyższonym ryzykiem dużej depresji - osoby, które spełniały kryteria nadużywania lub uzależnienia niemal dwukrotnie częściej miały też objawy poważnej depresji.

Analizy statystyczne wykazały, że najbardziej wiarygodnym modelem jest ten, zgodnie z którym nadużywanie czy uzależnienie od alkoholu zwiększa ryzyko wystąpienia dużej depresji, ale nie odwrotnie.

Mechanizmy odpowiedzialne za ten związek nie są zrozumiałe, podkreślają autorzy pracy. Niektórzy naukowcy spekulują, że nadużywanie alkoholu może aktywować jakieś czynniki genetyczne odpowiedzialne za depresję.

Możliwe jest też, że wyższe ryzyko depresji wynika z bardziej stresujących warunków życia - np. warunków społecznych i ekonomicznych czy konfliktów z prawem - spowodowanych problemami alkoholowymi.

Autorzy pracy podkreślają, że potrzebne są dalsze badania, by zweryfikować te hipotezy. (PAP)

źródło: PAP jjj/ agt/

fot. Jupiterimages

REKOMENDACJA
2009-04-19 10:41:15
~amanita82

Moi drodzy. Napiszę to na forum bo więcej ludzi przeczyta ten post niż moją książkę. Mechanizm na drodze którego alkohol etylowy prowadzi do depresji jest poznany i opracowany (ja i współpracownicy kilka lat temu). metabolit alkoholu, aldehyd octowy, prowadzi do powstania w mózgu salsolinolu, cząsteczki silnie pobudzającej receptory D3, te same co kokaina czy opioidy. Niestety hamuje on również rodzinę genów POMC odpowiedzialnych za produkcję B-endorfin co prowadzi do depres

2009-04-18 11:16:13
~Bogdan AA

Jestem alkoholikiem i wiem to z autopsji. Nadużywanie alkoholu i wszelkich używek jest powodem depresji. Skala depresji zależy od ilości nadyżywanych trunków. Nie ma nic za darmo.

2009-03-30 12:03:48
~mały

Jest to prawda co piszecie ja piłem przez ok 10 lat i jest mi teraz trudno dojść do siebie . Mam problemy z zasypaniem oraz szybko się denerwuje jest ciężko ale da się żyć bez alkoholu ówieżcie mi Mały

2009-03-03 17:36:51
~vermav

Nadużywanie - wpływa mega negatywnie na nas samych, każda uzywka, wpływa na nas negatywnie. Jednak tematem jest "naduzywanie alkoholu zwiększa ryzyko depresji" - z tym sie nie zgadzam - czasami jest tak, ze jak wypije wiecej alkocholu to mam mega powera, zero deprechy - jest OK, ale czasami jest tak(to zalezy od dnia), ze po wypiciu jednego piwa czuje się jak Herakles bez włosów

2009-03-03 17:24:15
~neostradamus

masz rację, jednakże nadużywanie osłabia system nerwowy.

2009-03-03 17:24:12
~Damian

Chcialbym zaowazyc, ze alkohol jest depresantem tak jak kawa jest stymulantem! Jak dla mnie to juz od dawna jest wiadome. Gratuluje odkrycia. Jezeli marihuana jest uznawana za narkotyk to dla mnie alkohol tez jest narkotykiem! Przyzwyczajenie ludzi do picia i ogolnodostepnosci alkoholou ze nie jest on traktowany jak narkotyk. Chociaz powoduje o wiele wiecej problemow chociaby spolecznych niz marihuana, a przedewszystkim jest to wielki biznes. I taka wlasnie jest moja opinia na ten temat. Peace

2009-03-03 17:20:11
~witcher

to odkrycie na miarę tego,że nocą jest ciemno

2009-03-03 17:12:12
~cyganka

depresja,jest prawda ze naduzywanie alkoholu prowadzi do depresji jestem tego chodzacym przykladem doswiadczylam tego 9 lat temu,teraz nie pije w ogole i nie zazywam juz lekow i wiem ze zycie jest piekne....

2009-03-03 17:11:12
~vermav

To nie nadużywanie prowadzi do depresji, lecz depresja do nadużywania.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.