wyszukanie zaawansowane

Psychologia

Jak rozpoznać ADHD?

fot. Thinkstock
12.06.2012

Nadruchliwość
O tym objawie ADHD najczęściej słyszy się od rodziców i nauczycieli. Dzieci z ADHD cechuje często ogromna wewnętrzna potrzeba ruchu i aktywności. To dlatego zdarza się, iż dzieci te chodzą po klasie w czasie lekcji, biegają po korytarzach lub nieustanne mówią. Niestety, nadmierna ruchliwość w połączeniu z nadmierną impulsywnością stanowi mieszankę wybuchową. Dziecko najpierw wstanie, a dopiero potem pomyśli o konsekwencjach swojego działania (stąd kolejne uwagi do rodziców, że uczeń biega po klasie).

Zaburzenia koncentracji uwagi
Dzieci z ADHD bardzo często mają trudności z skierowaniem, jak i utrzymaniem uwagi na zadaniu. Często nie są w stanie zastosować się do podanych instrukcji lub do systematycznego wykonywania zadania krok po kroku (zazwyczaj wygląda to tak: zrobię trochę tu, a potem trochę tam i nie wykończę całości). Zwykle nie kończą wiec zadań, o ile ktoś ich nie przypilnuje. Ogromną bolączką rodziców i nauczycieli jest to, iż dzieci nie pamiętają o tym, co mają przynieść następnego dnia do szkoły, co jest zadane, a poza tym wciąż gubią przybory szkolne i inne rzeczy.Pamiętaj!
ADHD określa się na podstawie określonych, wyżej wymienionych kryteriów. Diagnozę może wydać jedynie lekarz psychiatra na podstawie obserwacji i rozmowy z dzieckiem oraz wywiadu z rodzicem i opinii ze szkoły lub psychologicznej. Jeśli więc podejrzewasz, iż twoje dziecko może mieć ADHD porozmawiaj najpierw z nauczycielami lub z pedagogiem lub psychologiem szkolnym.

Zastanówcie się wspólnie, co stanowi dla was największy problem oraz czy rzeczywiście wszystkie osoby zaangażowane w wychowanie dziecka konsekwentnie stosują ten sam system wychowawczy. Niekiedy bowiem dziecko nie słucha dorosłych i nie stosuje się do poleceń, bo wie, że nie musi (że nie spotka go za to żadna konsekwencja). Dlatego zanim uznamy, że to ADHD spróbujmy wykluczyć pozostałe możliwości.

Rodzicu! Nie musisz tego jednak robić sam. Po to w szkole jest pedagog i psycholog, a także poradnia psychologiczno-pedagogiczna, by ci w tym pomóc. Jeśli jednak okaże się, że to ADHD również można będzie zacząć żyć troszkę inaczej. Nazwany problem zawsze brzmi inaczej. Aktualnie jest wiele poradni i miejsc, w których można uzyskać fachową pomoc. Dzieci – terapię, a dorośli wsparcie i warsztaty, podczas których można spotkać innych rodziców borykających się z podobnymi trudnościami. Ważne jest by nie pozostać z problemem samemu. Mając blisko siebie inne rodziny i specjalistów dużo łatwiej jest radzić sobie z kolejnymi trudnościami.

 

Marta Derecka, psycholog

1 2
REKOMENDACJA
2012-08-07 08:55:01
~Figa

POWINNO SIĘ PODAĆ W KAŻDYM MIEŚCIE ADRESY STOWARZYSZEŃ RODZICÓW Z ADHD A TU NIC ŻADNYCH KONKRETÓW!!!! SAM SE CZŁOWIEKU RADŻ

2012-08-07 08:52:31
~Figa

Szkoły guzik pomagają,sami nie wiedza jak postepowac,Najchętniej takiego ucznia widzą tylko w szkole OHP.Zero pomocy,rodzic sam sie boryka z problemem i często jest atakowany przez szkołę pogardliwie i z wyrzutem.

2012-06-23 10:19:47
~ika

Jeszcze tutaj dodam do mojej poprzedniej wypowiedzi, zeby nie bylo nieporozumienia: oczywiscie wiem, ze dziecko moze byc dotkniete KONKRETNYMI chorobami, ktore przeszkadzaja im funkcjonowac, ale tutaj chodzi o dzieci ZDROWE, ktore chrzci sie wymyslona, nieistniejaca jednostka chorobowa ADHD!

2012-06-23 10:13:34
~ika

Ludzie! Dzieci, jak rowniez dorosli, moga miec rozne przypadlosci, nieraz bardzo klopotliwe dla otoczenia i dla nich samych, ale to nie oznacza, ze sa chorzy i potrzebuja leczenia farmakologicznego - w tym konkretnym przypadku traktowania pigulami z narkotykiem. Kazde dziecko zachowuje sie jak DZIECKO dopoki nie NABIERZE DOSWIADCZENIA ZYCIOWEGO i nauczy sie reagowac zgodnie z oczekiwaniami. Nie ma czegos takiego jak ADHD! Wiecej nie mozna pisac tutaj, tylko okreslona ilosc znakow, dlaczego?

2012-06-16 11:57:50
~AD9XUND

Objawy, które są podane w artykule są NIEWYSTARCZAJĄCE i mogą być objawami zupełnie innych zaburzeń niż ADHD, nawet zwykłego ZMĘCZENIA. ADHD jest problemem neurofizjologicznym, a nie psychiatrycznym. Tekst jest obciążony tzw. efektem Barnuma.. - autorka pewnie wie, co to znaczy, jeśli jest psychologiem... Czytelnikom proponuję zasięgniecie fachowej porady.

2012-06-16 08:39:00
~lipaADHD

Kiedy czytam niektóre komentarze, dociera do mnie w jakim ciemnogrodzie żyjemy. Tak, jasne, ADHD to skutek bezstresowego wychowania, tak, bachory rządzą rodzicami, którzy nie mogą sobie z nimi dać rady. Doprawdy, bezstresowe wychowanie było mi obce, wręcz przeciwnie, byłam często karana, zdarzało się, że i pasem, choć to boli mniej niż przykre słowa. Teraz mam 25 lat i szereg paskudnych problemów, ktorych żaden z produkujących się tu mądrali na pewno nie chciał by doświad

2012-06-16 00:29:21
~sa

Teraz możesz sprawdzić całkowicie za darmo zarobki dowolnej osoby. Wystarczy, że znasz jej imię, nazwisko i adres zamieszkania. Wejdź na www.ichzarobki.pl

2012-06-15 23:30:52
~as

Teraz możesz sprawdzić całkowicie za darmo zarobki dowolnej osoby. Wystarczy, że znasz jej imię, nazwisko i adres zamieszkania. Wejdź na www.ichzarobki.pl

2012-06-15 22:48:56
~rycho

Sprawdż czy twoje dziecko nie cierpi na robaczycę, na nadmiar białka.Ogranicz prawie do zera spożywanie produktów i przetworów mlecznych na okres pół roku.Poprawa w zachowaniu zadziwi.

2012-06-15 22:43:23
~qw

Teraz możesz sprawdzić całkowicie za darmo zarobki dowolnej osoby. Wystarczy, że znasz jej imię, nazwisko i adres zamieszkania. Wejdź na www.ichzarobki.pl

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.