wyszukanie zaawansowane

Psychologia

ADHD - jakie są jego objawy?

Thinkstock
25.07.2012

Sposoby leczenia
Jeżeli podejrzewamy ADHD u naszego dziecka, należy skonsultować się z psychologiem, np. w najbliższej poradni psychologiczno-pedagogicznej. Specjalista potwierdzi lub rozwieje nasze wątpliwości oraz poradzi, jak mamy postępować.

- Pamiętajmy, że ADHD jest zaburzeniem pojawiającym się już w wieku niemowlęcym. Jeżeli objawy wystąpiły (nie nasiliły, tylko dopiero się pojawiły) w okresie dojrzewania, to za brakiem koncentracji, impulsywnością czy nadpobudliwością mogą stać inne przyczyny, np. wahania nastroju spowodowane zaburzoną gospodarką hormonalną, pierwszą miłością lub narkotykami – mówi Angelika Chiliczkowska.

Po konsultacji u psychologa należy udać się do psychiatry dziecięcego w celu dalszej diagnozy. ADHD jest skutkiem zaburzeń funkcjonowania płatów czołowych i przedczołowych, więc ma podłoże neurologiczne i genetyczne. Dlatego ostateczną diagnozę stawia psychiatra, po zrobieniu specjalnych badań, np. EEG. Po stwierdzeniu ADHD lekarz może zalecić leczenie farmakologiczne.- Niestety, wiedza na temat tej choroby jest niewielka w społeczeństwie i z tego powodu rodzice czasami nie chcą zgodzić się na leczenie farmakologiczne, ze szkodą dla dzieci. Dorośli nie chcą „faszerować” dzieci „specyfikami na uspokojenie”. A jest to błędne przeświadczenie. Tabletki dla osób z ADHD stymulują przednie obszary mózgu, które zbyt słabo hamują rozpraszające bodźce. Po ich zażyciu dzieci wydają się spokojniejsze, są bardziej skupione, ale nie dlatego że są otępiałe  – wyjaśnia psycholog.

Życie z takimi osobami to tak naprawdę ciągła walka z ich trudnościami, słabościami. Potrzebują dużo uwagi. Warto założyć dziecku notatnik, kalendarzyk, w którym nauczyciele wszystkich przedmiotów wpiszą prace domowe, terminy i zakresy sprawdzianów oraz innych ważnych wydarzeń.

- Jeżeli dziecko nie zrobi czegoś w odpowiednim czasie, nie obwiniajmy go. Doceńmy jego wysiłek i starania, pochwalmy, że próbowało i powiedzmy, że następnym razem będzie lepiej – mówi Angelika Chiliczkowska. - Dziecko z ADHD będzie czasami zapominać o różnych rzeczach, a rolą rodziców, nauczycieli, przyjaciół jest przypomnienie im o tym.

 

just/ESE/

1 2
REKOMENDACJA
2014-03-31 08:35:21
~Basia

Oj widzę , że ktoś napisał o aktywatorze wody Aqua Lyros Atar Golden, to wspaniałe urządzenie mam już od czterech lat . Mogę powiedzieć , że efekty są realne - cudowne - nie do uwierzenia. Basia z Wrocławia

2013-03-30 18:34:59
~warto przeczytać

Przetrwają Ci co czytają ,......dlaczego ? Szukaj w necie o aktywatorze wody Atara Golden , to jedyny ratunek dla ludzkości . Ludzie modlą sie i umieraj jak ich dziadowie bo NIC nie czytają . Przeczytaj o aktywatorze wody Atara Golden a zaczniesz myśleć i żyć inaczej . Kto czyta i pyta nie błądzi ! Mądry Polak przed chorobą Czytając info i przesyłając na face pomagasz chorym

2013-01-28 04:37:26
~Kasia

A moja cura to ma ADHD i ciągle biega i sra w gacie. Już nie moga sie z tym uporać. I nie wiedziałam ze ona ciągle będzie srać - ma już 8 lat a nie przestaje. Lekarz mówi ze to kompulsacyjne a ja mu na to ze adhd ale ci nasi lekarze nie douczeni jakos i ja nie wiem co mam z curom zrobic. Chyba ją do domu dawnów dam - jak myslicie?

2012-08-20 19:13:35
~ola

jest jeszcze jeden objaw o którym tu nie napisano ,nocny niespokojny sen,gdy mój siostrzeniec spi u nas ( ma ADHD)to noc zamienia sie w koszmar ,kiedyś poprostu stal nad moim łózkiem jak w horrorze jak się obudziłam to miałam prawie zawał okrzyczałam go poszedł spac a rano nic nie pamiętał, inny razem chodzil we śnie po pokoju i machał rekoma ,moje dzieci go okrzyczały połozył sie spac a nic nie pamiętał ,nadpobudliwość rownież nieda temu człowiekowi spokojnie spac ,to st

2012-07-26 07:29:18
~asa

pas na ADHD ?? A co pułkownik stosuje się na swoją głupotę? bo to co dotychczas ,to nie pomogło!! to naprawdę uciążliwa przypadłość i nie ma nic wspólnego z brakiem wychowania,choć wiele dzieci wychowanych "bezstresowo" uważa się ,że mają ADHD to nieprawda ,że rodzice prawidłowo odżywiający się ,niepalący ,niepijący ,nie zażywający środków odurzających nie spłodzą dziecka z to dysfunkcją ,poczytajcie coś o tym w fachowych pismach ,a potem się wypowi

2012-07-26 07:18:09
~abuksna

A kto będzie chronił "normalne" dzieci przed tymi z ADHD?

2012-07-26 06:40:50
~Jasna8

Nie wierzę w ADHD, odpowiednie wychowanie i jakoś go nie ma.

2012-07-26 06:22:24
~dolores

Czemu roczniki 60 - te nie chorowały na ADHD ? Może dla tego , ze rodzicom zależało na wychowaniu dzieci a dzieci miały respekt przed dorosłymi .

2012-07-26 06:18:50
~Jajosusz Solski

Najpierw zapobiegaj. ADHD to rezultat palenia papierosów, picia alkoholu, zażywania narkotyków i złego odżywiania przez matki w ciąży oraz ojców przed zapłodnieniem matki. Później dochodzi złe żywienie dziecka i chory tryb życia rodziny, często niepełnej. Tak wygląda degeneracja narodu, której towarzyszy depopulacja. W pożywieniu wystrzegaj się fruktozy oraz suszu jajecznego mafijnego kaliskiego wzbogacanego solą wypadową drogową oraz ryb zgniłych lubelskich głęboko pr

2012-07-26 06:16:56
~edc

Dwoje debili może spłodzić tylko jeszcze większego debila.

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.