wyszukanie zaawansowane

Psychologia

Dlaczego warto znać mowę ciała?

12.04.2010

Taką relacją duszy i ciała zajmuje się na przykład nurt psychologii zorientowanej na proces. Polega to na uważnym doświadczaniu symptomu i szukaniu jego znaczenia. Na przykład, jeśli boli mnie głowa, a medycyna nie potrafi znaleźć przyczyny, być może jest tak, że przyczyna tkwi w psychice.

Zatem odnalezienie znaczenia tego bólu, wnosi większą świadomość w życie człowieka, a bywa, że ból mija (podkreślmy jednak, że celem terapii jest uzyskanie świadomości dlaczego ból pojawił się, tego, co on znaczy dla człowieka, a ustąpienie bólu może być – ale nie musi – efektem tej świadomości). Zarzutem stawianym czasem pod adresem takiego podejścia, jest to, że świadomość nic nam nie daje. Jednak doświadczenie pokazuje, że ludzie którzy są bardzo chorzy (mają na. nowotwór lub inną ciężką chorobę), odczuwają ulgę psychiczną uzyskując świadomość znaczenia swojej choroby.

Podsumowując, mowa ciała istnieje od zawsze. Na przestrzeni wieków wykorzystywana była jednak głównie przez wielkich przywódców po to, by przekonać do siebie tłumy. Obecnie prezydenci i osoby publiczne przechodzą nawet specjalne treningi z komunikacji niewerbalnej. Umiejętność ta przydatna jest jednak dla każdego. Warto bowiem „słuchać” swojego ciała, ale i ciała innych. Na pewno ułatwia to współżycie z bliskimi osobami i zapobiega wielu nieporozumieniom. Dodatkowo, „wsłuchiwanie” się w swoje własne ciało, sprawia, że poznajemy siebie lepiej i zaczynamy bardziej o siebie dbać. Uwaga! Doświadczając swojej cielesności, możemy dowiedzieć się także rzeczy, których nigdy byśmy u siebie nie podejrzewali!           

fot. Marili Forastieri/Photodisc/Thinkstock

Przeczytaj koniecznie:   Jak krytykować?

m.d.

1 2 3 4
REKOMENDACJA
2010-05-22 10:46:34
~www.odchudzamskutecznie.com.pl

JA POMAGAM WSKOCZYĆ W WYMARZONY ROZMIAR-Nic tak nie pomaga jak zdrowy rozsądek i odpowiednia dieta.Szczupła sylwetka i pozostawanie w dobrej formie kojarzy się z ciężką pracą i odmawianiem sobie wszystkiego, co dobre. Tymczasem istnieje cała masa rzeczy, które możemy robić, by poprawić swój wgląd i kondycję, a które są przyjemne.Wyobraź sobie że jedząc swoje ulubione dania też stracisz na wadze.Nie wierzysz przekonaj się.Polecam

2010-05-22 10:27:13
~ula

A jak ktos zaklada reke na reke to tworzy obwód zamkniety i jest osoba zamknieta. nuda jakich malo

2010-05-22 10:01:34
~Chomikuj

200,000,000 plików! - dlaczego jeszcze nie korzystasz? http://chomikuj.pl/?page=221848

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.