wyszukanie zaawansowane

Rzuć palenie!

Co zyskasz, rzucając palenie?

Thinkstock
15.11.2012

Dziś Światowy Dzień Rzucania Palenia. Istnieje mnóstwo powodów, by zdecydować się na taki krok. Wymaga to jednak odwagi i konsekwencji.                                

Co 13 sekund umiera na świecie jedna osoba z powodu chorób powodowanych przez palenie papierosów. Do głównych schorzeń, odpowiedzialnych za przedwczesną umieralność wśród palaczy, należą choroba niedokrwienna mięśnia sercowego, rak płuca oraz przewlekłe obturacyjne choroby płuc.

Zaobserwowano również związek między paleniem a zwiększoną zachorowalnością na raka jamy ustnej, krtani, przełyku, pęcherza moczowego, trzustki, nerki i szyjki macicy. Palenie zwiększa też ryzyko udaru mózgu i zawału serca u kobiet powyżej 35. roku życia, które dodatkowo stosują doustne środki antykoncepcyjne.                                                                         

Negatywne skutki palenia w życiu codziennym                   
Nałóg tytoniowy może skutecznie uprzykrzyć życie, powodując wiele problemów, które czasem bywają wstydliwe. Długotrwałe palenie tytoniu może być przyczyną impotencji u mężczyzn. Ten problem dotyczy ponad 100 tysięcy mężczyzn w Polsce. Tylko nieliczni zdają sobie sprawę, że to tytoniowe używki są przyczyną ich zaburzeń.

Palenie jest też przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust, bardzo trudno się go pozbyć, a samo mycie zębów zazwyczaj nie wystarczy. Jest to problem kłopotliwy i może utrudnić nam na przykład znalezienie pracy czy życiowego partnera. Wieloletnie palenie zaburza także czynność narządów zmysłów, szczególnie węchu i smaku.  

Co zyskasz, rzucając nałóg?                                   
Kiedy pozbędziesz się nałogu tytoniowego, twój organizm zacznie detoksykację i już po kilkunastu minutach odczujesz pozytywne skutki zaprzestania palenia. Substancje, które wchodzą w skład papierosa, a w szczególności nikotyna, wyraźnie podnoszą ciśnienie krwi i zwiększają akcję serca. Ich działanie jest krótkie i już po ok. 20 minutach od wypalenia ostatniego papierosa ciśnienie krwi i akcja serca powinny wrócić do normy.

1 2
REKOMENDACJA
2012-11-16 09:32:40
~Magda

Jestem osobą niepalącą.Nie znoszę "zapachu" dymu tytoniowego.Palacze jednak tego nie potrafią zrozumieć.Kto chce i tak będzie palić.Nie zrazi go nawet najgorsze ostrzeżenie i jakiekolwiek straszenie.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.