wyszukanie zaawansowane

Rzuć palenie!

Jak skutecznie rzucić palenie?

fot. Thinkstock
08.08.2011

Do szokujących wniosków doszli badacze z University of Minnesota. Wzięli oni pod lupę toksyczne związki, które znajdują się w dymie papierosowym. Ich eksperymenty udowodniły, że wystarczy zaledwie 15 minut, by dym tytoniowy doprowadził do uszkodzeń DNA zdolnych do wywołania raka płuc.

Wnioski nasuwają się same – nie warto palić. Łatwiej jednak to stwierdzić, niż rozstać się na stałe z nikotynowym nałogiem.

Każdy z nas jest inny i inaczej radzi sobie z problemami. Nic więc dziwnego, że to co pomaga jednemu, nie musi działać na drugą osobę.Sposobów na rzucenie palenia jest mnóstwo. Jedni sięgają po e-papierosy, inni po gumy z nikotyną, jeszcze inni poddają się hipnozie, albo uczestniczą w grupach wsparcia. Każda metoda jest dobra o ile jest skuteczna. 

Naukowcy zbadali właśnie skuteczność różnych form rzucania palenia i doszli do niezwykłego wniosku. Zdaniem badaczy z University College London, na pytanie jak skutecznie rozstać się z papierosami, jest tylko jedna odpowiedź - spontanicznie! Zespół naukowców pod kierownictwem prof. Roberta Westa przeanalizował przypadki 1900 byłych i obecnych palaczy. Ankietowani odpowiadali o tym dlaczego rzucali palenie, jak długo dojrzewali do tej decyzji i czy próba rzucenia skończyła się sukcesem. Okazało się, że prawie 50 proc. badanych rzuciło palenie nagle, bez planowania. Co więcej palacze, którzy rozstali się z nałogiem w ten sposób, dwukrotnie częściej od innych nie wracali do nałogu. 

Co pomaga w wytrwaniu w te decyzji? - Dwa razy rzucałem palenie. Za pierwszym "na plasterkach". Zakładałem, że on wszystko za mnie załatwią. Jak łatwo się domyślić wróciłem do nałogu, właściwie sam nie wiem czemu - opowiada Marcin Wejda z Gdyni. - Cały czas szukałem jakieś wymówki, żeby zapalić i przy pierwszej kłótni z moją ówczesną narzeczoną sięgnąłem po fajkę. Papierosy oczywiście były w domu, bo jak sobie wmawiałem, to mi pomagało uniknąć stresu, że ich nie mam.

Za drugim razem pan Marcin postanowił pójść na całość. - Wyrzuciłem papierosy, popielniczki, moja narzeczona wyprała wszystkie zasłony i firany - mieliśmy czysto i pachnąco - opowiada ze śmiechem Marcin Wejda. - Najgorszy problem miałem z rękoma. Cały czas mi czegoś brakowało. Poszły w ruch przysłowiowe marchewki. Do dziś ich nie lubię - śmieje się mężczyzna.

1 2
PRZECZYTAJ KONIECZNIE
REKOMENDACJA
2014-05-14 20:35:39
~jacob

Nie musisz być gwiazdą, aby odmłodzić i poprawić swój wygląd. Nie musisz mieć milionów na koncie, aby uzyskać młodsze i piękniejsze ciało. Najważniejsze to zrobić pierwszy krok www.potegazdrowia.pl

2013-05-27 13:37:26
~Zosia

Hmmm, myślę, że należy sobie zorganizować inny nałóg w zamian np.: picie smakowych herbat, spozywanie chlebków ryzoych. Moja skuteczna metoda to podjadanie ziarenek "Freshera". Taki dobry produkt na bazie kopru włoskiego. Naprawdę polecam, bo jeszcze wpływa dobrze na trawienie.

2013-02-06 00:25:13
~Bartas

Ja rzucalem palenie pare razy bezskutecznie, zawsze wracałem do nałogu aż narknąłem się na ten znakominy program, bardzo skuteczny polecam i podaje link poniżej: http://cotyrobisz.pl/

2013-01-07 22:14:41
~Adam

Kiedy różne inne sposoby zawiodły, w połowie marca 2001 roku postanowiłem spontanicznie, że przy paleniu przestanę się zaciągać. Dotrzymałem słowa; przez miesiąc nie zaciągnąłem się ani raz! W połowie kwietnia, "paląc" kolejnego papierosa (bez zaciągania), pomyślałem, że to, jak lizanie cukierka przez papierek i jeszcze na dodatek sporo kosztuje. Od tego dnia, po 35 latach palenia, nie zapaliłem ani jednego papierosa i nigdy mnie do tego nie ciągnęło! To już

2012-12-12 22:52:26
~florsenior

Siedemnaście lat temu wstając rano zapaliłem jak zwykle papierosa.Podczas golenia spojrzałem na palącego się papierosa i powiedziałem " kto tu k...a rządzi ja czy ty!? W duchu powiedziałem,że spróbuję nie palić.Papierosy ,zapalniczkę schowałem do kieszeni.Pojechałem do pracy.Wspomnę tylko,że praca stresowa.I tak pozostało do dnia dzisiejszego.Od samego początku dym pochodzący z papierosa nie przeszkadzał mi,nie miałem myśli o papierosach,paleniu.Płuca nie doponina

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.